dziecko siada w literę w
Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko siada „w literę W” – o czym to świadczy?

Jeśli twoje dziecko „siada w literę W” na podłodze, pilnuj, aby odzwyczaiło się tak układać nogi. Ta charakterystyczna pozycja działa bardzo niekorzystnie na stawy, więzadła, mięśnie, rozwój i postawę dziecka.

Siad W (siad „w literę W”) to określenie nieprawidłowego sposobu siedzenia, który polega na tym, że nogi oglądane z góry układają się w kształt litery W (stąd nazwa). Gdy dziecko przyjmuje tę pozycję, pośladki opiera na podłodze i siedzi między stopami, które są skierowane na zewnątrz. Kolana znajdują się blisko siebie, a uda są obrócone do środka.

Siedzenie „w literę W” jest często spotykane wśród dzieci. Tendencję do przyjmowania takiej pozycji ma określona grupa maluchów. Czy twoje dziecko do niej należy? 

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

O czym świadczy siedzenie w literę W?

Siad W nie zawsze znaczy, że z dzieckiem coś jest nie w porządku. Jednak z obserwacji specjalistów wynika, że ten sposób siedzenia częściej obserwuje się u dzieci, które mają obniżone napięcie mięśniowe lub/i hipermobilność stawów (stawy dziecka poruszają się w wyjątkowo dużym zakresie ruchu, np. maluch ma przeprosty w kolanach, łokciach). Dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym charakterystyczne jest też osłabienie mięśni brzucha i wzmożone napięcie mięśni grzbietu.

dziecko siada w literę w pozycja W
Adobe Stock
Pozycja W. fot. Adobe Stock

Siedzenie „w literę W” jest dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym i hipermobilnością wygodniejsze, bo pozycja ta nie angażuje w takim stopniu mięśni tułowia, w jakim są one zmuszone do pracy w innych pozycjach siedzących (siad na piętach, siad obok stóp, siad po turecku czy prosty).

Konsekwencje siadania dziecka „w literę W”

Kiedy dziecko siada „w literę W”, jego stawy biodrowe zmuszone są do przyjęcia skrajnej rotacji wewnętrznej. To może powodować komplikacje zwłaszcza u dzieci, które wcześniej miały problemy z dysplazją stawu biodrowego. Siad W powoduje, że mięśnie brzucha nie biorą aktywnego udziału w utrzymywaniu tułowia, plecy dziecka przybierają kształt litery C, co nie sprzyja wykształcaniu poprawnej postawy ciała.

Jeśli siad W pojawia się w niemowlęctwie i nie zostaje zamieniony na prawidłowy, u dziecka może zostać zaburzony proces kształtowania się nie tylko prawidłowej postawy ciała, ale i równowagi. To z kolei może utrudniać osiąganie kolejnych etapów rozwoju ruchowego – nauki czworakowania, wstawania i chodzenia.

Kolejna sprawa to zablokowanie tułowia w pozycji siadu „w literę W” – rotacja tułowia jest trudniejsza do wykonania, dlatego dziecko siedząc w tej pozycji, raczej używa prawej rączki po prawej stronie ciała, a lewej – po lewej stronie; ręce malucha nie przekraczają linii środkowej ciała. To może utrudniać rozwój koordynacji ruchowej, rozwój psychoruchowy i zaburzać powstawanie tzw. lateralizacji, czyli wykształcania się np. sprawniejszej funkcjonalnie prawej lub lewej ręki. Zaburzenia lateralizacji są z kolei wiązane z powstawaniem dysleksji u dzieci i problemów szkolnych.

Siad W może spowodować u dziecka:

  • opóźniony rozwój umiejętności motorycznych,
  • opóźnioną umiejętność stabilizacji kręgosłupa,
  • przeciążenie mięśni i ścięgien,
  • inne problemy ortopedyczne.

Co zrobić, gdy dziecko siada „w literę W”?

Nie należy zwracać dziecku za każdym razem uwagi, kiedy źle siedzi. Zamiast tego, rodzice powinni chwalić dziecko, gdy siedzi w innych, bezpiecznych pozycjach. Klęczenie (z pupą opartą na piętach), siad prosty czy siedzenie po turecku albo w siadzie bocznym naprzemiennie prawym i lewym, są dla malca bezpieczniejsze i należy go zachęcać, żeby siadał w ten sposób:

  • Gdy oglądacie bajki, siedź na kanapie z wyprostowanymi nogami i zwróć uwagę malucha, żeby siadał podobnie.
  • Gdy bawicie się na podłodze, siedź po turecku lub z nogami na boku – dziecko widząc, jak siedzisz, będzie się uczyć prawidłowej pozycji.

dziecko siada w literę w dobrze i źle
Adobe Stock
Pozycja W i jeden z prawidłowych siadów. fot. Adobe Stock

Jeżeli dziecko uparcie unika innych pozycji siedzących, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Stwierdzi on, czy dziecko nie ma zaburzeń napięcia mięśniowego czy hipermobilności stawów i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie postępowanie i ćwiczenia.

Uwaga! Kiedy dziecko siada „w literę W” tylko chwilami albo przechodzi przez tę pozycję, zmieniając ułożenie ciała z odpowiedniego do pełzania na pozycję siadu, nie ma co panikować. Tylko notoryczne korzystanie z siadu W wymaga interwencji, czyli zachęcania dziecka do przyjmowania innej pozycji siedzącej i ewentualnie konsultacji ze specjalistą.


Czytaj także:

nauka mowy, rozwój mowy
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko zaczyna mówić? – pierwsze słowa, pierwsze zdania [NORMY]
Dziecko zaczyna mówić, gdy jest do tego gotowe, czyli gdy sporo rozumie i chce zacząć się komunikować. Pierwsze słowa dziecko może wypowiedzieć już około 1. urodzin, ale na pierwsze zdania trzeba poczekać dłużej. Tempo rozwoju mowy zależy od wielu czynników, także od wsparcia otoczenia. Dowiedz się, kiedy dziecko mówi „mama”, kiedy wypowie pierwsze zdania i jak wspierać je w nauce mówienia.

Nie ma jednego ściśle określonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić, ale są szerokie normy, w których powinno to nastąpić. Warto wiedzieć, czego nie należy przegapić i jak wspierać dziecko w rozwoju mowy. Rozwój mowy rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia, a dziecko osłuchuje się z językiem jeszcze w okresie życia płodowego! To właśnie wtedy kształtują się też narządy mowy. Rozwój mowy dziecka zależy zarówno od czynników biologicznych, jak i od czynników społecznych. To znaczy, że istotny wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna mówić, mają rodzice i inne osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Powinni oni mówić do dziecka dużo i często, używając różnorodnych słów. Wsparcie nauki mowy jest ważne, ale mimo treningu mówienia na pierwsze słowa malucha trzeba cierpliwie poczekać. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają mówić. Poznaj normy dotyczące etapów rozwoju mowy. Upewnij się, czy nie czekasz na pierwsze słowa zbyt długo. Z naszego tekstu dowiesz się też, kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę. Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna mówić? – etapy rozwoju mowy Opóźnienia w rozwoju mowy – jak rozpoznać? Pierwsze próby mówienia okres melodii Dziecko mówi pierwsze słowa   – okres wyrazu Dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami – okres zdania Kiedy dziecko zaczyna mówić mama lub tata Kiedy dziecko zaczyna mówić – etapy rozwoju mowy Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii – do końca 1. roku życia  okres wyrazu – do końca 2. roku życia okres zdania – do końca 3. roku życia U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma . Pierwsze słowa dziecko zwykle wypowiada między 10 a 18 miesiącem życia...

raczkowanie
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko raczkuje: kiedy powinno zacząć raczkować i jak je tego nauczyć?
To kiedy dziecko raczkuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj dzieci zaczynają raczkować przed 11. miesiącem życia. Ale nie każde dziecko raczkuje, niektóre omijają ten etap i zamiast raczkowania pełzają albo od razu stawiają pierwsze kroki. Zdarza się też nieprawidłowe raczkowanie − zwróć uwagę na łączenie nóżek i zagięte palce maluszka.

Być może niecierpliwisz się, rozmyślając, kiedy dziecko zacznie raczkować. Pamiętaj jednak, że dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to nie lada sztuka. Aby zacząć raczkować, dziecko musi dźwignąć pupę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę i nie upaść przy tym na buzię. To nie jest łatwe. Nie da się nauczyć dziecko raczkować, ale można zachęcać niemowlę do raczkowania. Pomogą specjalne spodnie do raczkowania, przydatne są także maty oraz nakolanniki. Kiedy dziecko raczkuje? Dziecko zwykle powinno zacząć raczkować między 8. a 11. miesiącem życia. Zanim jednak zacznie ono raczkować, długo się do tego przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przychodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w pozycji na czworaka w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje niemowlakowi ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy maluch nauczy się kontrolować swoją pozycję, zacznie raczkować do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi. Wreszcie ruszy w wybranym przez siebie kierunku. Zatem to, w jakim wieku dziecko zacznie raczkować – czy nastąpi to bliżej 8. czy 11. miesiąca życia – zależy od tempa jego rozwoju. Na pytanie, kiedy dziecko raczkuje, jest też inna odpowiedź poza tą, że wtedy, kiedy jest do tego gotowe. Aby niemowlę zaczęło raczkować, musi mieć do tego warunki i motywację. Malcowi potrzebna jest przestrzeń , w której ma miejsce do raczkowania. W kojcu raczej nie zechce tego robić. Trzeba więc malucha umieszczać na podłodze i podsuwać mu w pewnej odległości od niego zabawki. Pomaga też zachęcanie dziecka do podejścia do rodzica. Zwykle okres raczkowania trwa przez ok. 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje raczkowanie do perfekcji, porzuci je bez żalu i zacznie coraz...

skolioza
Zdrowie
Skolioza – co to jest, objawy, leczenie
Skolioza to trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa i całej sylwetki. Wcześnie uchwycona pozwala na nieoperacyjne leczenie.

Skolioza jest zmianą kształtu kręgosłupa. Prawidłowy kręgosłup, gdy ogląda się go z tyłu, jest prosty, a oglądany z boku tworzy trzy łuki: lordozę szyjną, kifozę piersiową i lordozę lędźwiową. Te naturalne wygięcia kręgosłupa nadają mu funkcję amortyzującą. Skoliozę często nazywa się bocznym skrzywieniem kręgosłupa , jednak skolioza to nie tylko wygięcie kręgosłupa na bok. Jest to deformacja trójpłaszczyznowa, co oznacza, że problem nie polega jedynie na wygięciu kręgosłupa w bok. Skoliozie zwykle towarzyszą bowiem rotacje kręgów oraz zmiany w naturalnych krzywiznach kręgosłupa. Skolioza: rodzaje przyczyny objawy skolioza u dzieci leczenie Rodzaje skolioz Często lekarze mają do czynienia z tak zwanymi skoliozami idiopatycznymi. Skolioza idiopatyczna to nic innego jak skrzywienie kręgosłupa, którego przyczynę trudno ustalić. Skolioza funkcjonalna Ma określoną przyczynę. Najczęściej jest to skrócenie jednej nogi lub przykurcze w stawie biodrowym. Skrzywienie (niewielkie) powstaje wtedy najczęściej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa . Po wyrównaniu długości kończyn lub zlikwidowaniu nieprawidłowości w obrębie biodra skrzywienie kręgosłupa samoistnie ustępuje. Zobacz też: Choroba, która atakuje biodra dzieci Skolioza strukturalna Może być znaczna i duża. Towarzyszy im deformacja kręgów , klatki piersiowej, czasami tak duża, że utrudnia oddychanie, a także deformacja miednicy i całej sylwetki. Wśród skolioz strukturalnych wyróżnia się trzy rodzaje: idiopatyczne – stanowią 80-90 proc. skolioz, wrodzone, porażenne. Skolioza prawostronna, skolioza lewostronna Skolioza prawostronna: łuk bocznego skrzywienia uwypukla się w prawo (patrząc na sylwetkę od tyłu). Przy dużym skrzywieniu powstaje garb żebrowy po prawej stronie kręgosłupa. Przy skoliozie lewostronnej dochodzi do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj