Beata Turska
Twoje dziecko osiągnie swój ostateczny wzrost za wiele lat (około 18 roku życia, jeśli jest dziewczynką, blisko 19 i później, jeżeli jest chłopcem). Ale to właśnie teraz, gdy jest jeszcze maleńkie, rośnie najintensywniej.
Za to, czy jako dorosły człowiek będzie wysokie czy niskie, w ogromnej mierze odpowiadają geny. Wiadomo: maluch bardzo wysokich rodziców ma o wiele większe szanse, by dorównać wzrostem koszykarzom, niż ten, którego mama i tato są raczej niscy. Jednak potencjał genetyczny to jedno, a to w jakim stopniu zostanie wykorzystany, drugie.

Reklama

Co – poza genami – decyduje o wzroście dziecka?

1. Zdrowe jedzenie

Dziecko, które jest karmione zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, ma o wiele większą szansę na wykorzystanie swojego genetycznego potencjału niż to, które niedojada albo jada byle co (mało wartościowe, ubogie w składniki odżywcze pokarmy, np. słodycze, fast food, niskiej jakości wędliny). Zdrowe jedzenie – i to od samego początku – potrzebne jest oczywiście nie tylko ze względu na ostateczną wysokość ciała. Bez niego po prostu trudno rozwijać się prawidłowo!
Dlatego karm niemowlę piersią lub mieszankami sprawdzonych firm. Gdy podrośnie, nie zwlekaj z rozszerzaniem diety i pamiętaj o piramidzie zdrowego żywienia.
By dziecko mogło zdrowo rosnąć, w jego diecie musi być wystarczająco dużo wapnia, który odpowiada za prawidłową mineralizację kości, oraz witaminy D, która odpowiada za odpowiednie wchłanianie się oraz odkładanie wapnia w kościach.
I jeszcze jedno: jeśli podejrzewasz, że twój maluszek ma alergię na mleko (może się ona ujawnić już w pierwszych dniach życia), idź z nim do lekarza. Nie podejmuj na własną rękę decyzji o zmianie mieszanki lub przejściu na dietę eliminacyjną, bo możesz pozbawić malca ważnych dla jego rozwoju składników.

Przeczytaj także: Dobra i zła dieta - rozmowa z gastroenterologiem dr. Andrzejem Stawarskim o skutkach błędów w żywieniu dzieci

2. Dobry stan zdrowia

Katar czy lekkie przeziębienie nie mają wpływu na rośnięcie, jednak poważniejsze albo przewlekłe choroby mogą je spowalniać.
Czy to oznacza, że chorujące dziecko będzie w przyszłości niskie? Nie, ale może być niższe, niż mogłoby być, gdyby nie chorowało. Dlatego dbaj o zdrowie maluszka. Pamiętaj o szczepieniach, obserwuj swoje dziecko (żaden lekarz nie wyłapie wszystkiego podczas krótkiej wizyty!) i nie lekceważ żadnych objawów. Jeśli cię coś niepokoi, idź do pediatry. Drąż, pytaj, nie odpuszczaj.

Zobacz także

3. Wystarczająco długi sen

Hormon wzrostu wydzielany jest przez przysadkę mózgową pulsacyjnie – porcjami, których wielkość zależy m.in. od pory doby. W nocy, podczas snu, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest bardzo głęboki, wydziela się go najwięcej.
Jeśli dziecko prowadzi nieregularny tryb życia, np. raz chodzi spać o godzinie dwudziestej, a raz o północy, proces ten może zostać zaburzony. Malec oczywiście i tak będzie rósł, ale mniej intensywnie. Dlatego zadbaj o to, by od początku prowadził w miarę uporządkowany tryb życia i by się wysypiał.

Zobacz także: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?

4. Ruch

Ruch, np pełzanie, raczkowanie, czy potem skakanie czy wspinanie się na drabinki wpływa na mineralizację i wzrost masy tkanki kostnej, a także stymuluje centralny układ nerwowy, co ma wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu. Dlatego dziecko, które dużo się rusza, ma większą szansę na imponujący wzrost niż to, które jest leniuszkiem.
Ruchu potrzebują także niemowlęta dlatego stwórz bobasowi takie warunki, by nie musiał tkwić w łóżeczku: zapewnij mu miejsce do ćwiczeń (na początku wystarczy łóżeczko, ale gdy troszkę podrośnie, rozłóż muna podłodze matę, na której będzie mógł ćwiczyć obroty) i odpowiedni strój (ubranko nie może krępować ruchów). Zachęcaj dziecko do ruchu bawiąc się z nim i dostarczając mu ciekawych zabawek.

5. Czujność rodziców

Mierz dziecko regularnie (np. co trzy miesiące) i nanoś wyniki pomiarów na siatki centylowe. Krzywa wzrostu powinna stale piąć się w górę.
Jeśli z kilku pomiarów wynika, że dziecko nie rośnie albo rośnie za wolno (np. spada z 75 na 25 centyl), koniecznie idź do pediatry, by wyjaśnić, co się dzieje.

Reklama

Polecamy także: Jak uchronić dziecko przed otyłością - 9 rad dla rodziców niemowlęcia
Beata Turska

Reklama
Reklama
Reklama