Reklama

Napięcie mięśniowe u niemowląt zdaniem znanego fizjoterapeuty to skomplikowana historia.
–Trudno jest mamie samej w domu zdiagnozować, czy dziecko ma wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – Tak naprawdę występują te nieprawidłowości w naprawdę skrajnych przypadkach. O obniżonym albo zbyt wysokim napięciu mięśniowym u niemowląt możemy mówić wówczas, gdy widzimy, że maluch nie jest panem swojego działa, ma nieskoordynowane ruchy, czy problem walką z siłami grawitacji.

Reklama

Objawy obniżonego lub wzmożonego napięcia: Co może zaniepokoić?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Niemowlę, noworodek o zbyt niskim napięciu ma problem z podnoszeniem główki, czy odpychaniem się rękoma od podłoża. Wzmożone napięcie z kolei powoduje sztywność u dziecka, co uniemożliwia maluchowi wykonywanie jakichkolwiek ruchów, albo przychodzą mu one z dużym trudem.
– Ale uwaga! Nieprawidłowości te muszą występować 24 godziny na dobę – ostrzega fizjoterapeuta. – Jeśli dziecko jest sztywne cały czas, wygląda, jakby się męczyło w swoim ciele, a rodzicowi ta sztywność ciała dziecka uniemożliwia normalną pielęgnację dziecka, czyli karmienie, przewijanie, oddychanie, kąpiel, to wówczas możemy mówić o nieprawidłowości i udać się do specjalisty.

Indywidualny rozwój niemowlaka a napięcie mięśniowe

Zdaniem znanego fizjoterapeuty często zbyt pochopnie diagnozuje się tego rodzaju nieprawidłowości u niemowląt.
– Zdarza się, że pediatra zauważy u waszego dziecka ograniczenia ruchów w stawach biodrowych, bo nie chce nóg na zewnątrz odwodzić. Wówczas lekarz powie wam, że wasze dziecko ma wzmożone napięcie, a wy zauważycie, że w domu wasze dziecko swobodnie rusza nóżkami, nie ma przykurczy, to nie ma żadnego problemu – mówi Paweł Zawitkowski. – Patologia występuje cały czas i przeszkadza dziecku w realizacji jego potrzeb a rodzicowi w opiece i pielęgnacji.

Obserwuj swoje dziecko, ale bez paniki

Zdaniem fizjoterapeuty najlepiej obserwować swoje dziecko, ale nie diagnozować samemu, lub z pomocą Internetu. W razie niepokojących objawów udać się do specjalisty, który podpowie, czy potrzebna jest rehabilitacja ruchowa niemowlęcia, ale...
Nie panikujcie od razu – patologia, czyli wzmożone albo drastycznie obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt występuje niezwykle rzadko – mówi fizjoterapeuta. – Reszta może wynikać zwyczajnie z rozwoju i osobowości dziecka. Jedno niemowlę jest fajterem i będzie szybko chciał podnosić głowę, a będzie to jeszcze ponad jego siły, a inne niemowlę będzie sobie spokojnie leżało i poczeka, aż przyjdzie odpowiedni moment, na to, by spróbować podnieść główkę.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama