Jak rozwijać zmysły dziecka w wieku 0-3 miesiące
Zmysły wzorku, słuchu, smaku, węchu i dotyku to wszystko to, czym niemowlę chłonie otaczający świat. Pomóż mu w przyjemny sposób rozwijać je i poznawać otoczenie.
1 z 5
Jeśli wydaje ci się, że noworodek tylko śpi i reaguje tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje jesteś w błędzie. Warto już od pierwszych dni pomóc mu poznawać świat i rozwijać jego zmysły, gdyż to zaprocentuje w jego dalszym rozwoju.
Jak rozwijać zmysł dotyku u niemowlaka?
Dotyk i kontakt fizyczny jest dla niemowlaka olbrzymim doznaniem. Czy zastanawiałaś się, jak odbiera nas niemowlę, co czuje, gdy go kąpiemy, przewijamy, ubieramy, czy karmimy? To wszystko to są wrażenia dotykowe. Jak je wzbogacać?
- dotykaj maluszka, głaszcz go, całuj, przytulaj, łaskocz po brzuszku i stópkach. Stosuj kangurowanie, czyli kładzenie niemowlaka, na swoim brzuszku, najlepiej w kontakcie "skóra do skóry".
- masuj niemowlę jak najczęściej. Masaż nie tylko pomaga w łagodzeniu problemów z brzuszkiem, ale też przyspiesza jego rozwój. Musisz jednak obserwować, co sprawia twojemu maluchowi największą przyjemność, a co je drażni.
- wykorzystaj tkaninę. Możesz nią gładzić maluszka, a możesz też, kiedy już będzie umiał leżeć na brzuszku, kłaść go na różnych materiałach: aksamicie, kocyku polarowym, czy ręczniku.
- kupuj zabawki o urozmaiconej fakturze. Na rynku dostępne są zabawki, które uszyte są z różnych materiałów, dzięki czemu maluszek przez dotyk doświadcza różnych odczuć.
Zobacz w dalszej części galerii, jak rozwijać zmysły słuchu, dotyku, węchu i smaku niemowlaka.
2 z 5
Jak rozwijać zmysł wzroku niemowlaka?
Noworodki już od urodzenia widzą. Na początku widzą w odległości 20-30 centymetrów, z czasem wzrok noworodka się wyostrza. Dlatego kupując pierwsze zabawki, książeczki, czy karuzelkę wybieraj czerń, biel i inne kontrastowe kolory.
Co jeszcze pobudza zmysł wzroku?
- zabawki ruchome, na przykład karuzela zawieszona nad łóżeczkiem dziecka. Pamiętaj, żeby taką karuzelkę zawiesić w odległości mniej więcej 30-40 cm od twarzy dziecka, w jego polu widzenia.
- książki. Wybieraj książki w większych formatach z dużymi i kontrastowymi obrazkami. Staraj się wybierać takie, gdzie na stronie nie będzie zbyt wielu elementów, tylko pojedyncze obrazki, na których maluch mógłby się skupić.
Polecamy: Książeczki dla niemowlaków
- przedmioty nieruchome. Wpatrywanie się w przedmioty nieruchome przez dziecko to również czas nauki. Dlatego dzieci dłużej zawieszają wzrok na obrazach wiszących na ścianie, czy obrazkach w książkach.
- lustra. Dzieci uwielbiają wpatrywać się w swoje odbicie w lustrze. Oczywiście jeszcze nie kojarzą, że ten mały człowieczek to on, ale sam fakt, że się porusza jest bardzo interesujący.
- twarze osób; Dzieci uwielbiają patrzeć na twarze najbliższych. Dlatego jak najczęściej nachylaj się nad swoim maluszkiem i mów do niego. On z zaciekawieniem ogląda, jak poruszają się twoje oczy, czy usta, gdy do niego mówisz.
- otaczający świat, to całkowicie inna rzeczywistość dla twojego maluszka. Do tej pory wszystko kręciło się wokół jednego pokoju, czy mieszkania, a teraz sufit jest o wiele wyżej, a ściany się ruszają. Wychodząc na spacer z dzieckiem staraj się, żeby nie tylko leżało cały czas w wózku z zasuniętym daszkiem, bo to staje się monotonne. Odsuń daszek, weź malucha na ręce i trzymaj go przodem do świata, żeby mógł więcej widzieć.
Zobacz także: TOP 10 zabawek dla maluszków
3 z 5
Jak rozwijać zmysł węchu u niemowlaka?
Niemowlę chłonie wszystko, co go otacza. Rozpoznaje zapach mamy, jej mleka, czuje, kiedy w pobliżu jest tata, czuje zapachy, które unoszą się w kuchni w trakcie gotowania. Nie musisz specjalnie starać się, żeby dziecko poznawało nowe zapachy, bo to dzieje się samoistnie. Uważaj jednak, żeby nie drażnić nozdrzy malucha, stosując perfumy, czy inne pachnące kosmetyki i odświeżacze powietrza, których w ogóle nie powinnaś używać w obecności niemowlaka.
4 z 5
Jak rozwijać zmysł słuchu u niemowlaka?
Na rozwój zmysłu słuchu wpływa to, co niemowlę słyszy dookoła. Twój głos, jego natężenie, uczucie z jakim mówisz do niemowlaka, przyczyniają się do rozwoju słuchu, i są początkiem w późniejszej nauce mówienia. Co jeszcze stymuluje zmysł słuchu u dziecka?
- pozytywki i zabawki grające. Maluchom sprawia olbrzymią przyjemność słuchanie i wpatrywanie się w karuzelkę zawieszoną nad łóżkiem, czy inną pozytywkę, która porusza się i gra.
- płyta z muzyką klasyczną, która dodatkowo działa uspokajająco. Nastaw taką płytę w trakcie zabawy, czy kąpieli maluszka. Pamiętaj, żeby nie włączać muzyki zbyt głośno, bo słuch niemowlaka jest jeszcze wrażliwy.
- grzechotki i zabawki wydające delikatne dźwięki. Dopóki maluch sam nie potrafi trzymać grzechotki w rączce, sama nią potrząsaj, żeby wydawała dźwięki. Zobaczysz później, że dziecko z wielkim entuzjazmem będzie ruszało grzechotką i śmiało się.
- ludzki głos i odgłosy w domu, to jest to co cały czas słyszy niemowlę. Dlatego mów do dziecka jak najwięcej, śpiewaj piosenki i kołysanki, gaworz z dzieckiem, czytaj wierszyki, naśladuj odgłosy zwierząt. W pierwszych miesiącach życia staraj się w obecności dziecka nie używać odkurzacza, głośnego robota kuchennego, czy innych rzeczy, które wydają zbyt głośne dźwięki, które mogą przestraszyć malucha. Pamiętaj, że on dopiero poznaje świat i coś, co dla ciebie jest codziennością, może przerazić maluszka.
Zobacz także: Jak stymulować zmysł równowagi u niemowlaka
5 z 5
Jak rozwijać zmysł smaku u niemowlaka?
Czy wiesz, że niemowlę rozróżnia cztery podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny? Gdy było jeszcze w brzuszku smakowało słonych wód płodowych, teraz smakuje słodkiego mleka mamy. I to na razie wystarcza, dopóki nie zaczniesz w późniejszych miesiącach rozszerzać jego diety.