12 rzeczy, które zaskakują nas w 1. roku życia dziecka
Pierwszy uśmiech dziecka, pierwsze słowa "mama" i "tata", stópka w buzi, to wyjątkowe momenty w rozwoju dziecka, które nas rodziców wzruszają i zaskakują. Zobacz 12 rzeczy, którymi dziecko nas zaskakuje.
1 z 12
Każdy dzień i kolejny miesiąc z życia dziecka jest dla rodziców nowym odkryciem, które rozczula nas, śmieszy, a czasami wzrusza do łez. Zebraliśmy dla was dwanaście rzeczy z rozwoju niemowlaka, które najbardziej nas rozczulały i zaskakiwały. Jeśli macie inne doświadczenia piszcie w komentarzach i podzielcie się z nami.
Oto nasza dwunastka rzeczy, którymi dziecko nas zaskakiwało:
1. miesiąc - "Uśmiecham się do was"
Uśmiech dziecka to jest coś, na co czekamy z utęsknieniem. Jest to dla nas znak, że dziecko czuje z nami interakcję. Dziecko często uśmiecha się w odpowiedzi na nasz uśmiech, a jeśli będzie w dobrym humorze, może też wydawać piski radości.
Noworodek z wielkim zainteresowaniem obserwuje twarz rodziców, jest zaciekawiony, gdy robimy do niego różne minki, uśmiechamy się, a nawet wystawiamy język.
Również w nocy możesz zauważyć, że noworodek uśmiecha się przez sen. Uśmiech dziecka to wspaniały prezent dla rodziców.
Czy wiesz, że noworodek rozpoznaje głos mamy, bo zna go z życia płodowego? Również jej zapach jest mu znany.
2 z 12
2. miesiąc - "Płaczę i lecą mi łzy"
W okolicy 5 tygodnia u dziecka w czasie krzyku pojawiają się pierwsze łzy. To dowód na to, że gruczoły łzowe u dziecka uaktywniły się. Oczywiście w pierwszym miesiącu dziecko płakało, ale był to płacz bez łez, wyrażający potrzebę pociechy lub karmienia.
3 z 12
3. miesiąc - "Potrafię chwytać"
Niemowlę świadomie chwyta ubrania, włosy, czy grzechotkę. Dziecko potrafi dłużej utrzymać, a nawet potrząsać grzechotką.
Polecamy: Co potrafi 3-miesięczne niemowlę? - test
4 z 12
4. miesiąc - "Lubię bawić się rączkami i wkładać stópki do buzi"
Niemowlę odkrywa swoje paluszki, lubi je oglądać i manipulować nimi. Rodziców rozczula widok dziecka, które wkłada do buzi stópkę, czy rączkę. To kolejny etap rozwoju i poznawania świata przez dziecko. A my nie możemy wyjść z podziwu, jak bardzo elastyczne i sprawne jest nasze dziecko.
Polecamy: Co potrafi 4-miesięczne niemowlę? - test
5 z 12
5. miesiąc - "Jestem sprawny, jak cyrkowiec"
Twoje dziecko zachwyca cię swoimi umiejętnościami fizycznymi. Potrafi przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie, a nawet jest w stanie przesunąć się o kilka centymetrów do przodu i do tyłu. Pięciomiesięczne niemowlę umie leżąc na brzuszku podnieść klatkę piersiową do tzw. "pozycji foki", która jest wstępem do raczkowania.
Zadziwiającym widokiem jest, gdy niemowlę wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami.
Polecamy: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę? - test
6 z 12
6. miesiąc - "Potrafię siedzieć"
Tak, to już ten czas, gdy niemowlę potrafi już pewnie siedzieć z podparciem, a nawet na krótki okres siadać samodzielnie. Pewnie nie możesz napatrzeć się na ten widok, bo jeszcze niedawno miałaś bezbronne niemowlę, które tylko potrafiło leżeć na plecach i brzuszku, a oto przed tobą siedzi twoje dziecko, które za chwilę będzie próbować nowych pokarmów.
Polecamy: Co potrafi 6-miesięczne niemowlę? - test
7 z 12
7. miesiąc - "Pierwsza łyżeczka za nami"
Z rozczuleniem spoglądasz na swoje dziecko, które siedzi w krzesełku gotowe do spożycia pierwszej łyżeczki, a ty zastanawiasz się, jak mu pójdzie. Bądź cierpliwa i pamiętaj, że dla twojego dziecka taka nauka nie jest najłatwiejsza i dziecko bardzo liczy na twoje wsparcie. Może cię zaskoczyć, gdy pod koniec miesiąca dziecko na twoich oczach samodzielnie zje chrupka.
Zobacz: Schemat żywienia niemowląt 2015
Polecamy: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę? - test
8 z 12
8. miesiąc - Mały odkrywca
Twoje dziecko staje się małym poszukiwaczem i odkrywcą. Potrafi już odnaleźć zabawkę, którą schowałyście na jego oczach, a także jeśli tego nie widział samodzielnie rozpocząć poszukiwania tego, co go interesuje.
Dziecko w 8. miesiącu jest zainteresowane odkrywaniem nowych zjawisk, tak, żeby mogło mu to ułatwić życie.
Zaczyna rozkładać zabawki na części pierwsze i odkrywczo im się przygląda.
Polecamy: Co potrafi 8-miesięczne niemowlę? - test
9 z 12
9. miesiąc - "Fascynują mnie drobne przedmioty"
Twoje niemowlę potrafi chwytem pęsetowym, za pomocą kciuka i palca wskazującego chwytać drobne przedmioty, dlatego nie zdziw się, że dziecko wypatrzy drobne okruszki na dywanie. Jest to przejaw w koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwoju motoryki precyzyjnej, podobnie jak dotykanie palcem wskazującym szczegółów zabawki.
Dodatkowo dziecko potrafi już łączyć dwie czynności: wrzuca klocek do pojemnika, a następnie porusza pojemnikiem. Samo aranżuje sobie zabawę i potrafi z dwóch przedmiotów coś ciekawego stworzyć.
Polecamy: Co potrafi 9-miesięczne niemowlę? - test
10 z 12
10. miesiąc - "Jak ja gaworzę"
Dziecko potrafi godzinami gaworzyć, modulując głos i gestykulując, co naprawdę w oczach rodziców wygląda jak prawdziwa przejmująca mowa. Jeśli wsłuchasz się w nią, zauważysz wyraźnie zadawane pytania, okrzyki i zdecydowane stwierdzenia. To cudowny obrazek dla rodziców.
Czy wiesz, że jedenastomiesięczne dziecko rozumie około czterdziestu słów?
11 z 12
11. miesiąc - Mówię "mama", "tata"
Kto z nas nie czekał na ten moment, kiedy dziecko wypowie pierwsze słowo "mama" lub "tata". Zapewne w większości rodzin toczy się taka mała rywalizacja pomiędzy rodzicami, które słowo będzie pierwsze. Czy tata poczuje się jako pierwszy dumny, czy mama. To takie słodkie dylematy w naszych rodzinach.
A jak było u Was? - piszcie w komentarzach.
12 z 12
12. miesiąc - "Potrafię chodzić"
Tak twoje dziecko ma już roczek! Aż trudno uwierzyć, jak ten czas szybko minął. Patrzysz na swoje dziecko, które potrafi samodzielnie stać i chodzi trzymane za jedną rękę. Każdy kolejny dzień zbliża je do wykonania pierwszego kroku, co na pewno spowoduje, że łezka w oku zakręci ci się.
Polecamy: Co potrafi roczne dziecko? - test