kolejność wychodzenia zębów
Adobe Stock
Zdrowie

Kolejność wychodzenia zębów – najpierw jedynki, zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych ma na ogół swój porządek – najpierw wyrzynają się zęby przednie dolne. W przypadku zębów stałych pierwszym zębem, który się przebije, będzie szóstka. Oto pełna lista, w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. Sprawdź jak wychodzą zęby.

To, jak wychodzą zęby, może być dziedziczne i związane z płcią: późne ząbkowanie może być cechą rodzinną, zaś pierwsze mleczaki na ogół szybciej pojawiają się u dziewczynek niż u chłopców. Jeżeli twoje dziecko ząbkuje później niż rówieśnicy, nie trzeba tym się martwić – dzięki temu jego ząbki będą zdrowsze, lepiej zmineralizowane. Z kolei zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności niż mleczne, a czas ich wychodzenia jest dość rozpięty – trwa to około 7 lat.

Spis treści:

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych u niemowląt

Zawiązki zębów powstają jeszcze w okresie życia płodowego, ale na pierwszy ząbek (jest nim dolna jedynka), trzeba poczekać aż dziecko skończy pół roku życia. Najłatwiej sprawdzić jego obecność, stukając delikatnie łyżeczką w dolne dziąsła dziecka.

Mleczaki to 20 zębów, w skład których wchodzi 8 siekaczy, 4 kły i 8 przedtrzonowców.

Oto kolejność wyrzynania (wychodzenia) zębów mlecznych u niemowlaka i starszego dziecka:

 • jedynki dolne (siekacze przyśrodkowe) – 6-8 miesiąc życia dziecka,
 • jedynki górne (siekacze przyśrodkowe) – 7-9 miesiąc życia,
 • dwójki dolne i górne (siekacze boczne) – 9-13 miesiąc,
 • czwórki dolne i górne (pierwsze przedtrzonowce) – 12-15 miesiąc życia dziecka,
 • trójki dolne i górne (kły) – 16-18 miesiąc życia,
 • piątki dolne i górne (drugie przedtrzonowce) – 20-30 miesiąc.

Trzy etapy wychodzenia zębów mlecznych

Wyrzynanie zębów u dziecka podzielone jest na trzy etapy. Pierwszy polega na przesuwaniu się zawiązka zęba mlecznego z miejsca jego rozwoju w kości szczęki i żuchwy do swojej docelowej pozycji zgryzowej (faza przederupcyjna), drugi – na „przebiciu" się korony zęba przez dziąsło do światła jamy ustnej aż do uzyskania kontaktu z zębem przeciwstawnym (faza przedfunkcyjna) oraz trzeciego etapu, w którym następuje zakończenie rozwoju korzenia zęba (faza funkcyjna). W przypadku każdego zęba proces ten zajmuje około roku.
 

Wydrukuj kalendarz wyrzynania zębów.

Między dziećmi urodzonymi w terminie a wcześniakami są różnice w czasie wychodzenia zębów. Dzieciom donoszonym zęby zaczynają wyrzynać się między 5. a 10. miesiącem życia, a wcześniakom o kilka tygodni później – między 6. a 11. miesiącem życia.
 

Kolejność wychodzenia zębów stałych

Zęby stałe tworzą: 8 siekaczy, 4 kły, 8 przedtrzonowców i 8 trzonowców. W sumie jest to 28 zębów (lub 32 jeżeli wyrżnęły się także ósemki, czyli tzw. zęby mądrości).

Proces wychodzenia zębów stałych, czyli całkowitego rozwoju ich korony zaczyna się od 6. roku życia i kończy w wieku 14 lat. Zęby mądrości mają bardzo zróżnicowane terminy wyrzynania – od 17. do 25. roku życia. Mogą też być przypadki wrodzonego braku zawiązka ósemki. Dojrzewanie wszystkich zębów stałych, aż do uformowania się ich korzeni trwa około 3 lat.

W takiej kolejności wychodzą zęby stałe:

 • szóstki górne i dolne (pierwsze trzonowce stałe) – między 6. a 7. rokiem życia dziecka,
 • jedynki dolne i górne (jedynki stałe) – między 8. a 7. rokiem życia,
 • czwórki górne i dolne (pierwsze przedtrzonowce stałe) – między 10. a 11. rokiem,
 • piątki górne i dolne (drugie przedtrzonowce stałe) – między 10. a 12. rokiem życia dziecka,
 • trójki górne i dolne (stałe kły) – między 11. a 12. rokiem życia,
 • siódemki górne i dolne (drugie trzonowce stałe) – między 12. a 13. rokiem,
 • ósemki górne i dolne (trzecie trzonowce stałe) – między 17 a 25 rokiem życia.

Wyrastanie zębów stałych nie jest bolesne dla dziecka. Poprzedza je wypadanie zębów mlecznych, co jest związane z resorpcją fizjologiczną korzeni, czyli rozpuszczeniem ich przez kość szczęki i żuchwy. Resorpcja korzeni rozpoczyna się na 2-4 lata przed terminem fizjologicznej wymiany u dziecka mlecznych zębów na uzębienie stałe.

Zawiązki zębów stałych siekaczy, kłów i pierwszych zębów przedtrzonowych powstają jeszcze w czasie życia płodowego dziecka. Szóstki rozwijają się od urodzenia dziecka, siódemki – w 7-8. miesiącu życia dziecka, piątki – w 8.-9. miesiącu życia, a ósemki dopiero w 4.-5. roku życia dziecka. Mineralizacja zębów, czyli ich uwapnienie, trwa od pierwszego dnia urodzenia do trzeciego roku życia, zaś ósemek odbywa się do 10. roku życia.

Późne wychodzenie zębów

Opóźnione ząbkowanie oznacza, że dziecko skończyło rok i nadal nie ma ani jednego zęba. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być:

 • brak zawiązków zębów,
 • celiakia,
 • niedożywienie,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Brak wyrżniętych zębów wymaga wizyty u pediatry oraz u stomatologa dziecięcego. Konieczna jest także konsultacja logopedyczna, gdyż z tego powodu dziecko może mieć wady wymowy.

Objawy wyrzynania zębów (ząbkowania)

Wychodzenie zębów u dziecka to spore obciążenie dla jego organizmu, które dodatkowo zbiega się z naturalną utratą wrodzonej odporności, jaka następuje po pierwszych 6 miesiącach życia niemowlęcia.

Wyrzynaniu się zębów mlecznych u dziecka towarzyszą następujące objawy ząbkowania:

 • pobudzenie nerwowe,
 • wkładanie palców do buzi,
 • wkładanie do ust i gryzienie twardych przedmiotów np. zabawek,
 • nadmierne ślinienie się,
 • zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • biegunka,
 • zaparcia,
 • brak apetytu,
 • wymioty,
 • drgawki.

Uwaga: Wbrew powszechnej opinii, gorączka podczas ząbkowania nie jest normą i wymaga konsultacji lekarskiej.

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Jest kilka sposobów mogących pomóc w złagodzeniu bolesnych objawów wychodzenia zębów u dziecka:

 • delikatne masowanie dziąsła nad wyrzynającym się zębem – masaż wykonuje się umytym palcem z małą ilością żelu lub maści na ząbkowanie (np. na bazie lidokainy),
 • gryzak drewniany lub z silikonu, miękkiej gumy o chropowatej powierzchni wypełniony wodą i wcześniej schłodzony w lodówce,
 • kojące herbatki ziołowe, np. rumianek, melisa,
 • środki przeciwbólowe – tylko po konsultacji z lekarzem (np. paracetamol, ibuprofen).

Zobacz także:

Bursztyn dla dzieci, naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie
adobe stock
Zdrowie
Bursztyn na ząbkowanie: skuteczność i bezpieczeństwo naszyjników z bursztynu dla niemowląt
Stosowanie bursztynu na ząbkowanie ma przynosić ulgę dziecku. Naszyjnik lub bransoletka z bursztynu zawierają kwas bursztynowy, który uwalnia się pod wpływem temperatury ciała dziecka i uśmierza ból podczas ząbkowania – twierdzą producenci naszyjników. Eksperci przestrzegają przed ich używaniem, ponieważ koraliki na ząbkowanie mogą skutkować zadławieniem.

Bursztyn jako sposób na ból przy ząbkowaniu staje się coraz popularniejszy na całym świecie, szczególnie wśród ekorodziców. Zdaniem entuzjastów bałtycki bursztyn rozgrzewa się pod wpływem temperatury ciała dziecka, uwalniając kwas bursztynowy , który ma działanie uśmierzające ból i działa lepiej od gryzaków. Czy bursztynowe naszyjniki i bransoletki na ząbkowanie rzeczywiście pomagają i są bezpieczne?   Bursztyn na ząbkowanie: Jak używać bransoletki i naszyjnika z bursztynu na ząbkowanie? Uśmierzanie bólu przy wyrzynających się zębach Bezpieczeństwo koralików z bursztynu na ząbkowanie Jak używać bransoletki i naszyjnika z bursztynu na ząbkowanie? Przede wszystkim trzeba wyraźnie podkreślić, że bursztyn na ząbkowanie stosowany jako pomoc przy bolesnym wyrzynaniu się mleczaków u niemowlaka, nie powinien być używany jak  gryzaki dla dzieci . Zdaniem producentów bursztynowych koralików dla dzieci, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafiając do jego krwiobiegu i tym samym przynosi ulgę ząbkującemu dziecku, może więc być stosowany jako naturalna alternatywa dla żelu . Czy bursztyn na ząbkowanie uśmierza ból przy wyrzynających się zębach? W bałtyckich bursztynach znajduje się od 3-8 proc. kwasu bursztynowego. Nie ma jednak naukowych danych, które potwierdzałyby tezę o łagodzącym wpływie bursztynu na ból podczas ząbkowania . Nie zmienia to jednak faktu, że bursztynowe korale są coraz popularniejsze wśród rodziców. Stosowała je u córki m.in. Gisele Bündchen . W Polsce też możemy już bez problemu kupić takie korale lub bransoletki na ząbkowanie, wyprodukowane z myślą o niemowlętach, którym wyrzynają się zęby mleczne .     ❤❤❤ Post udostępniony przez Gisele Bündchen (@gisele) 28 Lip, 2013 o 7:05 PDT Kwas bursztynowy znajduje się...

ząbkujące niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?
Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka przy ząbkowaniu jest sygnałem ostrzegawczym. O czym może świadczyć? Spis treści: Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Zdaniem lekarzy, gorączka pojawiająca się podczas ząbkowania, nie jest normalnym objawem wyrzynających się zębów.  Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców , które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu wydarzeniu, są rodzice. Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka ma zwykle miejsce około 6 miesiąca życia. Wtedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki. Znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od matki sprzyja rozwojowi infekcji.  Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Gorączka pojawiająca się w okresie ząbkowania może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem. To również nie są typowe objawy ząbkowania. Mogą świadczyć o alergii lub infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu: u 48 dzieci znaleziono chorobową przyczynę gorączki, u 11 dzieci wystąpiły drgawki gorączkowe, jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych....

Biegunka przy ząbkowaniu – co pomoże twojemu dziecku?
Adobe Stock
Rozwój
Biegunka przy ząbkowaniu – jak wygląda, jak długo się utrzymuje, co pomoże?
Nie lekceważ biegunki przy ząbkowaniu. Zahamuj ją, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku maluchów jest to wyjątkowo niebezpieczne. Sprawdź, co podać dziecku na biegunkę przy ząbkowaniu i jak długo może się ona utrzymywać.

Okres ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych ani dla malucha, ani dla jego rodziców. Dziecko może być wtedy bardziej osowiałe i płaczliwe, wkładać do buzi ręce i zabawki. Czasami malucha może męczyć także biegunka. Zazwyczaj trwa tylko kilka dni, ale nieleczona bywa wyjątkowo groźna. Czy przy ząbkowaniu może wystąpić biegunka? Biegunka nie należy do typowych objawów ząbkowania . Choć nie występuje przy każdym wyrzynaniu się zębów, należy być na nią dobrze przygotowanym. Dokładnie obserwujmy dziecko, tak, aby zadziałać na czas.  Należy pamiętać, że samo ząbkowanie nie powoduje biegunki. Nie bez powodu mogą być jednak powiązane. Mniej więcej w tym czasie maluchy tracą przeciwciała, które dostały od matki po urodzeniu. Od tej pory łatwiej złapać infekcję, która może powodować biegunkę. Poza tym, około 6 miesiąca życia, gdy dzieci zwykle zaczynają ząbkować, rodzice często rozpoczynają rozszerzanie diety. Maluch potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do stałych pokarmów, co również może przyczynić się do pojawienia się luźniejszych stolców. Jak długo trwa biegunka przy ząbkowaniu? Biegunka przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie dwa, trzy dni. Najczęściej jest wywoływana przez wirusa, więc znika sama. Czasem zdarza się też, że biegunka pojawiła się w związku ze zmianą diety dziecka (albo zmianą diety matki w przypadku karmienia piersią). Wówczas wystarczy zmiana pokarmu. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 tygodnie, zgłoś się do lekarza. Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu? Objawem biegunki przy ząbkowaniu u niemowląt, które są karmione piersią, jest zwiększenie ilości wydalanych stolców. Ich konsystencja jest też wyraźnie bardziej wodnista. Czasami pojawiają się również ślady ropy lub krwi w kupce niemowlaka . Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu Zielona kupa u niemowlaka przy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz