Nebulizator i inhalator dla dziecka: jak wybrać najlepszy? [POLECANE URZĄDZENIA DO INHALACJI]
Nebulizator dla dziecka przyda się podczas infekcji, kataru i kaszlu. Ale dobry inhalator z nebulizatorem jest też niezbędny podczas zapalenia oskrzeli, płuc czy chorób alergicznych. Warto kupić dobrej jakości nebulizator dla dziecka, który zagwarantuje podawanie właściwej dawki leku do płuc.
1 z 12
Inhalatora używa się w leczeniu dróg oddechowych – służy on do precyzyjnego podania choremu leku. Mamy różne rodzaje inhalatorów, np. ciśnieniowe, proszkowe, pneumatyczne. Inhalator może mieć formę kieszonkową (np. dla astmatyków), ale też być w formie dużego urządzenia, czyli nebulizatora. Często zamiennie używa się określenia inhalator i nebulizator, tymczasem trzeba pamiętać, że nebulizator jest rodzajem inhalatora, ale nie każdy inhalator będzie nebulizatorem.
Nebulizator zamienia ciekłą postać leku (roztworu) przeznaczonego do nebulizacji w aerozol (mgiełkę). Do urządzenia wlewa się odpowiednią ilość lekarstwa lub soli fizjologicznej, a dziecko wdycha przez specjalną maseczkę lub ustnik mikroskopijne cząsteczki leku/soli. Nebulizator składa się ze:
- sprężarki,
- przewodu (wężyka) doprowadzającego powietrze,
- głowicy rozpylającej (nebulizacyjnej, czasem również zwanej nebulizatorem),
- aplikatora – maski, ustnika, końcówki nosowej.
Nebulizator przyda się do leczenia zapalenia oskrzeli, w przebiegu alergii, a nawet zwykłego kataru czy kaszlu u dziecka. Przy jego pomocy można również wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej.
Najlepszy nebulizator dla dziecka:
- Jaki nebulizator wybrać dla dziecka?
- Czy warto kupić nebulizator dla niemowląt?
- Kiedy przyda się inhalator dla dziecka?
- Rodzaje nebulizatorów i inhalatorów dla dzieci
- Inhalator tłokowy i ultradźwiękowy: różnice
Jaki nebulizator wybrać dla dziecka?
Wybierając nebulizator dla dziecka, warto pomyśleć o zakupie inhalatora zaprojektowanego specjalnie z myślą o dzieciach, tak jak te, które pokazujemy w naszej galerii. Design inhalatora, który spodoba się dziecku, to już połowa sukcesu: maluch będzie chętniej poddawać się inhalacji i mniej protestować. Inhalator dla dzieci powinien być również wyposażony w małą maseczkę pediatryczną i ustnik. W sklepach znajdziesz też nebulizatory dla niemowląt wyposażone dodatkowo w maseczkę-smoczek.
Wybierając nebulizator dla dziecka, zwróć jeszcze uwagę na kilka ważnych rzeczy:
- Parametrem, który powinien wzbudzać nasze zainteresowanie, jest wielkość cząsteczek (MMAD), na które inhalator rozbija lek. Należy wybrać nebulizator, który rozbije lek na jak najmniejsze cząsteczki (poniżej 5 μm).
- Frakcja respirabilna (FPF%) pokazuje, jaki odsetek cząsteczek aerozolu produkowanych przez nebulizator dociera do dolnych partii układu oddechowego (najlepsze nebulizatory mają FPF% na poziomie powyżej 70%). To szczególnie ważne w przypadku nebulizacji lekami, których trzeba podać odpowiednio odmierzoną dawkę.
- Wybierając inhalator, warto też zwrócić uwagę na: prędkość przepływu powietrza (przepływ gazu co najmniej na poziomie 8-16 l/min.).
- Dobry inhalator (nebulizator) dla dziecka powinien być cichy (najcichsze wydają dźwięki o natężeniu 42 dB) – malutkie dzieci i niemowlęta mogą przestraszyć się urządzenia do nebulizacji, wiele z nich początkowo w ogóle trudno zachęcić do inhalacji.
Ważne! Nebulizator jest częścią inhalatora, która odpowiada za rozbijanie cząsteczek płynu na mniejsze cząsteczki (dużo mniejsze niż cząsteczki pary). Dlatego nigdy nie używaj do nebulizacji olejków eterycznych lub ziołowych naparów przeznaczonych do inhalacji parowej! Olejki mogłyby dotrzeć głęboko do płuc i spowodować skurcz oskrzeli lub nawet uduszenie! Zawsze sprawdzaj na opakowaniu płynu, czy nadaje się do nebulizacji.
Czy warto kupić nebulizator dla niemowląt?
Nebulizator (inhalator) dla niemowląt i dla dzieci to urządzenie, które pomaga leczyć infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także alergie (w tym katar alergiczny). Inhalacje za pomocą inhalatora dla dzieci zalecane są przez lekarzy coraz częściej, szczególnie w przypadku dzieci, które często chorują np. na zapalenie oskrzeli, astmę, a także cierpią na kaszel i katar w wyniku alergii.
Do inhalatora wlewa się roztwór soli fizjologicznej lub leki przeznaczone do nebulizacji. Podczas inhalacji lek w postaci maleńkich cząsteczek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, działa więc szybciej od konwencjonalnych leków. Urządzenie do inhalacji będzie pomocne nie tylko w domu małego alergika, przyda się dla każdego dziecka, bo infekcji w przypadku zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci nie da się uniknąć.
Kiedy przyda się inhalator dla dziecka?
Lista schorzeń leczonych inhalacjami jest długa. Najczęstsze z nich to:
- choroby alergiczne,
- kaszel,
- zapalenie oskrzeli,
- katar,
- chore zatoki,
- zapalenie płuc,
- astma,
- przeziębienie,
- mukowiscydoza.
Zazwyczaj robi się nebulizacje roztworami soli fizjologicznej, mukolitykami (lekami, które mają upłynnić i ułatwić odkrztuszenie flegmy), sterydami, lekami rozszerzającymi oskrzela i antybiotykami.
Rodzaje inhalatorów i nebulizatorów dla dziecka
Z uwagi na różnorodność schorzeń i wymagań odnośnie podawanych substancji leczniczych bardzo ważne jest właściwe
dopasowanie inhalatora do potrzeb dziecka. Dostępne są takie podstawowe grupy inhalatorów:
- inhalatory umożliwiające „nebulizację”, czyli dostarczenie płynnego leku w postaci mgiełki do dróg oddechowych:
- inhalatory tłokowe (kompresory pneumatyczne)
- inhalatory ultradźwiękowe
- leki ze specjalnie skonstruowanym inhalatorkiem dostępne na receptę w aptekach:
- inhalatory „proszkowe” (kieszonkowe DPI).
Inhalator tłokowy i ultradźwiękowy: różnice
Inhalator tłokowy Inhalator ultradźwiękowy
- dość głośny
- trzeba czyścić po każdym użyciu
- możliwość stosowania wszystkich leków i substancji leczniczych
- bez ograniczenia wieku pacjenta
- stosunkowo niska cena
- można zastosować dodatkowe akcesoria: końcówka donosowa, zestaw do płukania zatok
- łatwość wymiany filtrów powietrza
- bardzo cichy
- wysoka higiena gwarantowana oczyszczaniem po każdym zabiegu
- szybka nebulizacja i możliwość regulacji prędkości nebulizacji
- ograniczony zakres stosowanych substancji: sól fizjologiczna i wybrane leki. Nie można stosować leków sterydowych i wielu antybiotyków
- nie można stosować u niemowląt
- dość drogi w zakupie i eksploatacji
- nie ma możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów (np. końcówka do płukania zatok)
Uwaga, stosując nebulizacje u dziecka, przyzwyczajaj malucha do używania ustnika zamiast maseczki. W przypadku ustnika więcej leku dostanie się do płuc, a więc nebulizacja będzie skuteczniejsza. Uwaga, specjaliści nie polecają nebulizatorów siateczkowych (mesh) dla dzieci. Nebulizatory typu mesh nie dają gwarancji, że rozmiary wdychanych cząsteczek będą właściwe, a praca urządzenia stabilna. Siateczka w takich inhalatorach często się zapycha.
Zobacz na kolejnych stronach galerii inne polecane przez nas nebulizatory dla dzieci.
Zobacz też:
2 z 12
Breeze, Esperanza
cena: ok. 90 zł
Dziecko boi się inhalacji? Z Wesołą Krówką to się zmieni. Radosny zwierz z pewnością przekona malucha do podania leków. W zestawie znajdują się dwie maski w różnych rozmiarach, ustnik i 10 filtrów.
3 z 12
Star Baby, Medel
cena: ok. 150-200 zł
Inhalator został stworzony w trosce o dobre samopoczucie najmniejszych pacjentów. Swoim wyglądem urządzenie przypomina gwiazdkę, a kolorowe rysunki na jego obudowie zachęcą maluszka do inhalacji. Medel Baby Star pracuje szybko i wydajnie, co jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci.
4 z 12
Inhalator MM 500 Piesio, MesMed
cena: ok. 90 zł
Przyjazny wygląd sprawia, że dziecko nie boi się inhalacji, a duża szybkość nebulizacji, wysoka wchłanialność leków oraz długi przewód umożliwiają sprawne podawanie leków nawet u najbardziej ruchliwego maluszka.
5 z 12
Inhalator C801 Compair, Omron
cena: ok. 180 zł
Idealnie dostosowany do potrzeb małych użytkowników, lekki i poręczny. W celu zwiększenia komfortu do inhalatora dodano specjalne dodatkowe akcesoria, a mały miś z pewnością przekona do siebie każdego malucha.
6 z 12
Inhalator Magic Care Mr Beetle
cena: ok. 160 zł
Inhalator ma przyjazny dla maluchów wygląd, ponieważ jest w kształcie biedronki, co wśród dzieci wywołuje pozytywne emocje – nie kojarzy się z niczym nieprzyjemnym i przełamuje ich lęki przed inhalacją. Zaletą inhalatora jest łatwość w użyciu oraz dwa tryby pracy – wysoki (High Speed) oraz normalny (Standard).
7 z 12
Inhalator Medel Family
cena: ok. 150 zł
W inhalatorze Medel Family zastosowano system wyciszania dźwięku kompresora, co wpływa znacząco na wyciszenie urządzenia. Nebulizacja odbywa się w krótkim czasie (2 ml lekarstwa zostają zaaplikowane w czasie 5 minut), co jest bardzo istotne w przypadku niecierpliwych małych pacjentów.
8 z 12
Inhalator Meduza PR 813, ProMedix
cena: ok. 110 zł
To profesjonalny wyrób medyczny ukryty w sympatycznej obudowie. Bezpieczny dla dziecka dzięki specjalnie opracowanym zaokrąglonym kształtom, bez ostrych krawędzi. Warto wspomnieć, że inhalator ten jest przystosowany do pracy ciągłej, dzięki czemu może być stosowany przy przewlekłych chorobach.
9 z 12
Inhalator KT Family pro
cena: ok. 100 zł
Jest bardzo poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Sprzęt dodatkowo wyposażony jest w wygodną torbę. Dzięki długiemu przewodowi oraz specjalnej konstrukcji nebulizatora, która zapobiega wylewaniu się leku, możliwa jest inhalacja nawet bardzo ruchliwych dzieci, a także maluszka w pozycji leżącej.
10 z 12
Inhalator Neb Baby Tech-Med
cena: ok. 120 zł
Jest prosty w obsłudze, lekki i ma przewód powietrzny o długości 2 metrów, co będzie szczególnie przydatne w przypadku ruchliwych pacjentów. Urządzenie charakteryzuje się wysoką stabilnością pracy.
11 z 12
Inhalator SisiBaby – Miś ze smoczkiem
cena: ok. 130 zł
Jest przystosowany do pracy ciągłej, dzięki czemu może być stosowany przy przewlekłych chorobach. Został zaprojektowany z myślą o najmłodszych. Sympatyczny Miś sprawi, że dziecko polubi inhalacje. W zestawie smoczek do inhalacji.
12 z 12
Inhalator Pingwin, Intec
cena: ok. 120-150 zł
Aplikacja leków nie będzie dla dzieci traumatyczna czy nieprzyjemna – inhalator w kształcie wesołego pingwina skutecznie odciągnie ich uwagę od wykonywanych czynności. W zestawie specjalna końcówka w kształcie smoczka przeznaczona do inhalacji niemowląt.
Zobacz też: