Informacja, że rodzina znowu się powiększyła, jest świetną wiadomością. Każdy wie, że podczas pierwszej wizyty wypadałoby coś sprezentować maluszkowi i świeżo upieczonej mamie. Gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, są to malutkie buciki, może kocyk lub poduszka do karmienia. Pomysłów zazwyczaj nie brakuje. Czasem mama sama mówi, że potrzebuje czegoś konkretnego. Gdy rodzi się kolejne dziecko, doświadczona mama wiele rzeczy już ma. Co ofiarować, by sprawić przyjemność, a prezent nie było dublem lub niepotrzebnym bublem? Oto 8 pomysłów:

Reklama

1. Dodatkowa para rąk

Każda mama potrafi niemalże do perfekcji opanować zarządzanie domem z maluszkiem u boku. Drugie dziecko oznacza jednak, że oprócz wymagającego noworodka, jest jeszcze w domu kilkulatek, który nadal potrzebuje mamy. Teraz, zamiast się rozdwoić, musi się przynajmniej roztroić. Wystarczy, że bacznie będziesz obserwować i podasz pomocną dłoń, kiedy zajdzie taka potrzeba. Choć to ty jesteś gościem, zaoferuj, że sama zrobisz sobie kawę. Wytrzyj podłogę, gdy maluch rozleje soczek, gdy mama karmi niemowlaka.

2. Szybki obiad na wynos

Oczywiście nie chodzi o niezdrową żywność typu fast food, ale o posiłek, który da się bardzo szybko podać. Stanie w garach teraz jej nie w głowie. Teraz oprócz siebie kobieta musi wykarmić aż dwa maluchy. Przygotuj coś, co może zjeść zarówno mama, jak i starszak. Weki, czy coś, co można zamrozić w porcjach, będzie istnym wybawieniem.

3. Drzemka w ciągu dnia

Sen to jest coś, czego rodzicom brakuje najbardziej. Płaczący, głodny niemowlak to teraz tylko połowa nocnej aktywności. Koszmary, wycieczki do łazienki, pragnienie, a także tęsknota za mamą mogą dać się we znaki. Przy dwójce dzieci braki snu są jeszcze większe, a szanse na jego nadrobienie zdecydowanie mniejsze. Nakłonienie dwójki maluchów do snu w tym samym podczas popołudniowej drzemki dosłownie graniczy z cudem. Zaproponuj, że posiedzisz z dziećmi, by mama mogła się zdrzemnąć. Gdy niemowlę śpi, pobaw się ze starszakiem i zapewnij, że mama może spokojnie odpocząć.

Zobacz także

4. Ktoś, kto potrzyma dziecko

Są niemowlaki, które dosłownie nie dają się odłożyć. Zaoferuj, że potrzymasz dziecko, by mama mogła zrobić cokolwiek, używając dwóch rąk. Może się zdziwisz, ale to naprawdę wspaniały prezent. A może na tyle się zaprzyjaźnicie z maluszkiem, że da się zabrać na spacer, a mama w tym czasie pobawi się ze starszakiem?

5. Małe porządki

Każda kobieta jest wyjątkowa i z czasem jest w stanie dosłownie zdziałać cuda. Jednak wchodzenie w nową rzeczywistość bywa niełatwe. Panując nad drzemkami i posiłkami, czasem ciężko zapanować nad porządkiem. Malec rozrzuca zabawki, tu rośnie góra zmywania, a tam prania. Zaproponuj, że wpadniesz w gości i poprasujesz lub wytrzesz kurze. Gwarantuję, mama będzie zachwycona!

6. Ktoś, kto zajmie się starszym dzieckiem

Podczas wizyty zazwyczaj wszyscy skupiają się na noworodku i mamie. Starsze dziecko w tym początkowym okresie często jest niedopieszczone. Dla jedynaka to wystarczająco trudny czas. Pograjcie w planszówki, porysujcie, idźcie na plac zabaw tak, jakby ono było najważniejsze. To duże wsparcie dla mamy i radość dla dziecka.

7. Miłe towarzystwo

Często świeżo upieczone mamy nie mają głowy do zapraszania gości. Zaproponuj, że wpadniesz, zrobisz pyszną herbatę, przyniesiesz ciasto (a może i obiad) i po prostu posiedzisz. Ona naprawdę cały dzień siedzi z dzieci i potrzebuję kontaktu dorosłymi, nawet jeśli miałoby to być „tylko” ciche dotrzymywanie towarzystwa.

8. Dobre słowo

Choć wszystkim się wydaje, że drugie dziecko to bułka z masłem, to tak naprawdę mama przeżywa dokładnie to samo, co za pierwszym razem. Ma wątpliwości, czy da radę, jest zmęczona i nie zawsze panuje nad sytuacją. Powiedz jej, że jest świetna i że super sobie radzi. To jej doda skrzydeł. Bo przecież to prawda, tylko trzeba jej o tym czasem przypomnieć!

Źródło: netmums.com

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama