Reklama

Chrapanie to nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Powoduje on wibracje słyszalne właśnie jako chrapanie.

Reklama

Chrapanie może pojawiać się nawet u niemowlaka. Jeśli spełnia warunki częstego chrapania, warto skonsultować się z lekarzem. Chrapanie może powodować bezdech, czyli chwilowe zatrzymanie oddychania, które jest niebezpieczne. To częsta przyczyna nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS (z ang. sudden infant death syndrome). Na szczęście większość przyczyn chrapania niemowląt udaje się skutecznie wyeliminować.

Spis treści:

Dlaczego niemowlę chrapie – przyczyny

Zdrowe niemowlę nie powinno chrapać. Chrapanie może się u niego pojawić przy zatkanym wskutek przeziębienia nosie. Zwykle mija, gdy dziecko wyzdrowieje.

Przyczyn chrapania u małych dzieci może być wiele. Mogą wiązać się z fizjologią i anatomią układu oddechowego dziecka lub z różnymi schorzeniami. Chrapać może nawet noworodek czy kilkutygodniowe niemowlę. Warto poznać przyczynę tego stanu rzeczy, by móc odpowiednio pomóc maluchowi.

Najczęstsze powody chrapania u niemowlaka w nocy:

  • przeziębienie – zatkany katarem nos sprawia, że dziecko oddycha przez usta,
  • alergia – może powodować obrzmienie błony śluzowej nosa, co prowadzi do jego zatkania i oddychania przez usta,
  • krzywa przegroda nosowa – chrapanie nasila się podczas kataru, ale może pojawiać się i u zdrowego dziecka,
  • przerost migdałków – powiększony trzeci migdał zmienia tor przepływu powietrza i wymusza oddychanie przez usta,
  • wiotkie tkanki krtani – z upływem czasu, gdy organizm bardziej dojrzeje, chrapanie zniknie samoistnie.

Epizody chrapania pojawiające się 3-5 razy w tygodniu opisuje się jako częste chrapanie. Chrapanie utrudnia dziecku nocny odpoczynek, może też powodować wybudzenia. Warto skonsultować chrapiące niemowlę z pediatrą.

Niemowlę chrapie – czy to niebezpieczne?

Przewlekłe chrapanie niemowlęcia jest niekorzystnym zjawiskiem. Powoduje niedotlenienie organizmu i niepełny wypoczynek. Może niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie dziecka (niemowlę w ciągu dnia bywa marudne, senne, apatyczne), ale i na jego rozwój. Przewlekłe chrapanie u niemowląt może też spowalniać rozwój ruchowy jak i intelektualny dziecka.

U chrapiących niemowląt i dzieci może wystąpić podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych w mózgu. Najgroźniejsze jest pojawienie się chrapania u noworodka, które zwiększa ryzyko bezdechu sennego i śmierci łóżeczkowej.

Niemowlę chrapie – co robić?

Chrapanie u dziecka bez kataru, zwłaszcza u niemowlęcia, zawsze należy skonsultować z pediatrą. Wskazaniem do wizyty u lekarza są powtarzające się kilka razy w tygodniu epizody chrapania, mimo tego że dziecko nie ma infekcji. Warto w takiej sytuacji odkryć przyczynę, która sprawia, że dziecko nie może prawidłowo oddychać i podjąć odpowiednie działania w celu przywrócenia prawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe malucha.

Leczeniu poddaje się alergię, przerost migdałka i krzywą przegrodę nosową. Działanie nie są jednak zawsze podejmowane natychmiast. Czasami z leczeniem trzeba poczekać, aż dziecko podrośnie.

Jeśli niemowlę ma zatkany noc przez katar, można próbować pomóc mu samodzielnie.

Jak pomóc niemowlakowi, który chrapie?

  • kładź dziecko na brzuszku, gdy jest aktywne, wówczas wydzielina z nosa sama będzie wypływać i udrażniać nos;
  • podczas karmienia główkę dziecka trzymaj zawsze wyżej niż resztę ciała, tak aby pokarm mógł spływać w dół;
  • wstaw do pokoju dziecka nawilżacz powietrza lub powieś na kaloryferze mokry ręcznik; powietrze w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa najdłużej, nie powinno być zbyt suche;
  • oczyszczaj dziecku nosek specjalnym aspiratorem;
  • nawilżaj nos dziecka solą fizjologiczną lub wodą morską;
  • zainwestuj w nebulizator i w razie potrzeby rób dziecku inhalacje;
  • smaruj dziecku miejsce pod noskiem maścią majerankową.

Jeśli niemowlę chrapie przez sen, lepiej kłaść je do spania w pozycji na boku, zamiast na plecach. Wówczas dużo łatwiej będzie mu się oddychało.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama