Monitor oddechu dla niemowlaka
StockAdobe
Rozwój

Monitor oddechu: co to jest, jak działa i jaki wybrać?

Monitor oddechu ma informować rodzica o tym, czy dziecko prawidłowo oddycha. Zanim jednak kupisz monitor oddechu dla swojego niemowlaka, poznaj opinie lekarzy na ten temat. Sprawdź też, czy warto inwestować w to urządzenie oraz do kiedy może się ono przydać.

Monitor oddechu to urządzenie, które zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS. Nie da się przecież non stop czuwać nad dzieckiem i sprawdzać, czy oddycha, gdy jest zostawione w łóżeczku, bo np. śpi. Ale śmierć łóżeczkowa to niejedyne zagrożenie, podczas którego przyda się monitor oddechu. Trzeba pamiętać też o takich schorzeniach, jak:

  • bezdech u dziecka,
  • zespół ALTE (zagrażające życiu tzw. chwilowe zatrzymanie oddechu),
  • wady serca czy układu oddechowego.

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Monitor oddechu: co to takiego?

Monitor oddechu to urządzenie, które bada, czy oddech dziecka jest stały i miarowy. W przypadku, gdy stanie się on słabo wyczuwalny, nieregularny lub w ogóle ustąpi na 15-20 sekund, wówczas włącza się alarm, a rodzice od razu mogą sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. A jeśli coś jest nie tak, reagować natychmiast. W ten sposób minimalizuje się ryzyko śmierci łóżeczkowej. 

Monitor oddechu: jak działa i do kiedy warto go kupić?

Monitor oddechu składa się z dwóch części:

  • czujników, które układa się pod posłaniem, mogą być w formie płaskiej maty monitorującej oddech albo cienkich, podłużnych płytek;
  • odbiornika, który przetwarza wysyłane przez czujniki sygnały – jeśli czujniki przez 15-20 sekund nie wykryją żadnego ruchu, odbiornik uruchamia sygnał ostrzegawczy. Jeśli nadal czujnik nie wykrywa ruchu, uruchamia się alarm.
Monitory oddechu przeznaczone są dla każdego zdrowego dziecka od 0 do 12 miesiąca życia. Choć może wydawać się rodzicom, że to zbędny wydatek, warto go mieć, żeby czuć się pewnej. Zdaniem lekarzy – o ile tylko możemy sobie pozwolić na to finansowo – warto zakupić monitor oddechu. Szczególnie zalecany jest w przypadku dzieci z ryzykiem bezdechu, z wadą serca i niską masą urodzeniową. Pamiętajmy, że to niepozorne urządzenie może uratować życie dziecka! 

Monitor oddechu: jaki wybrać?

Ponieważ monitor oddechu ma zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku, powinnaś dokładnie przemyśleć zakup. I na pewno kryterium decydującym nie powinna być tu niska cena czy ładny design. Najlepszy monitor oddechu to taki, który jest:

  • wyprodukowany przez zaufanego, popularnego producenta;
  • nowy – takie urządzenia z czasem się zużywają i mogą nie działać prawidłowo;
  • bezpieczny i ma na to atesty potwierdzające;
  • mobilny (bezprzewodowy, skarpetkowy, wówczas można go zainstalować nie tylko w łóżeczku);
  • ​czuły i potrafi rozpoznawać ruch dziecka.


Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest sposób łączenia się obu części. W niektórych modelach czujnik i odbiornik łączą się kablami, inne mają połączenie bezprzewodowe. To drugie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze. Ważny jest również sposób zasilania. Jeśli urządzenie jest na baterię, sprawdź, czy w zestawie jest także zasilacz. Niektóre urządzenia oprócz monitora oddechu mają dodatkowe funkcje, np. zamontowany termometr, nianię elektroniczną, odtwarzacz z kołysankami.

Niania elektroniczna z funkcją monitora oddechu: kiedy warto?

Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku urządzenia 2w1, łączące w sobie nianię elektroniczną i monitor oddechu. Kupno takiego urządzenia, jeśli będzie się brało pod uwagę cechy wymienione wyżej, jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy mieć zarówno nianię, jak i monitor, lepiej jest wybrać urządzenie dwufunkcyjne. O ile w domu na co dzień nie robi to właściwie żadnej różnicy, o tyle już wyjeżdżając gdzieś z dzieckiem, zawsze lepiej jest spakować mniej niż więcej. A pamiętajmy, że akcesoria niemowlęce i inne sprzęty przydatne noworodkom są w dzisiejszych czasach dość mocno rozbudowane.

Monitor oddechu: ranking

Prezentujemy TOP 5 najczęściej wybieranych monitorów oddechu dla niemowląt:

1. Monitor oddechu Babysense 7

Monitor oddechu dla niemowlaka - BabySense 7
mat. promocyjne
BABYSENSE 7 MONITOR ODDECHU
CENEO

Bardzo czuły bezdotykowy monitor ruchów oddechowych niemowląt. ​Jeśli z jakiegokolwiek powodu, oddech nie jest wykrywany w ciągu 20 sekund lub jeśli częstotliwość oddechu zwalnia do mniej niż 10 oddechów na minutę, włącza się alarm dźwiękowy. W zestawie jednostka sterująca, 2 sensory z przewodami i łącznikiem, instrukcja, uchwyt pod materac, wieszak na brzeg łóżeczka. Urządzenie zasilane na baterie.

2. Monitor oddechu Angelcare AC027

Monitor oddechu dla niemowlaka - Angel
mat. promocyjne

Czujnik w postaci płaskiej płytki sensorycznej umieszcza się pod materacem łóżeczka. Odbiornik zasilany jest na baterie. Gdy dziecko nie oddycha przez 20 sekund, włącza się alarm akustyczny, wibracyjny i optyczny. Urządzenie może działać również jako cyfrowa niania elektroniczna działająca na ośmiu kanałach dla zminimalizowania zakłóceń innych urządzeń.

3. Monitor oddechu Babysense 5

Monitor oddechu dla niemowlaka - BabySense 5
mat. promocyjne

Monitor oddechu z certyfikatem medycznym, który może być stosowany w domu przez rodziców oraz w szpitalach przez personel medyczny. Monitor nie zawiera kabli, co eliminuje ryzyko zaplątania się dziecka w przewody. Dwa sensory monitorują całą powierzchnię łóżeczka.

4. Monitor oddechu Nanny

Monitor oddechu dla niemowlaka - Nanny
mat. promocyjne

Urządzenie jest monitorem medycznym o największej powierzchni płytki sensorycznej na rynku. Został zatwierdzony przez europejskie instytuty zdrowia i jest dopuszczony do stosowania w instytucjach medycznych. Dobrze słyszalny nawet przez ścianę dźwięk alarmowy uruchamia się, jeśli dziecko nie oddycha dłużej niż 20 sekund.

5. Monitor oddechu Snuza

Monitor oddechu dla niemowlaka Suzna
mat. promocyjne

Malutki monitor, który mieści się w dłoni, został zaprojektowany ergonomiczne tak, aby łatwo go zapiąć do pieluszki. Wibracyjny stymulator pobudzania do ruchu, monitor ma także wbudowany system ostrzegania o zbyt niskiej liczbie ruchów, a także system ostrzegania o słabych (płytkich) ruchach. Urządzenie było testowane klinicznie.

Zobacz też:

Nawilżacze powietrza dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Nawilżacze powietrza dla dzieci: parowe, ultradźwiękowe, tradycyjne [RANKING]
Nawilżacze powietrza dla dzieci różnią się między sobą głośnością pracy, sposobem działania, designem oraz ceną. Aby wybrać najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci, warto sprawdzić, czy dany model ma dodatkowe funkcje, jak jonizowanie czy oczyszczanie powietrza. Nasz ranking nawilżaczy powietrza to najlepsze urządzenia parowe i ultradźwiękowe.

Nawilżacz powietrza dla dzieci przyda się w domu, jeśli powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. Winę za to mogą ponosić np. kaloryfery w sezonie grzewczym. Efekt? Wysuszona skóra i częsty katar u dziecka. Ale wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, by na stałe pozbyć się problemu. Na rynku dostępne są nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i tradycyjne, a niektóre mają też dodatkowe funkcje. Możesz kupić nawilżacz, który będzie także oczyszczał albo jonizował powietrze. W naszym rankingu umieściłyśmy najlepsze nawilżacze powietrza dla dzieci. Spis treści: Co to jest nawilżacz powietrza dla dzieci? Jakie są zalety nawilżacza powietrza dla dzieci? Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza dla dzieci? Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci? Polecane nawilżacze powietrza dla dzieci: ranking Tradycyjne nawilżacze powietrza Parowe nawilżacze powietrza Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza Nawilżacze powietrza dla dzieci z jonizatorem Co to jest nawilżacz powietrza dla dzieci? Nawilżacz powietrza to urządzenie, które można wstawić do pomieszczenia, aby  zwiększyć wilgotność powietrza . Suche powietrze działa bardzo negatywnie nie tylko na skórę i oczy, powoduje też wysuszanie się śluzówki w nosie i utrudnia oddychanie. A to z kolei może powodować u dziecka częstsze infekcje bakteryjne, z katarem na czele. Gdy śluzówki w nosie są wysuszone, bakterie mają do niego o wiele łatwiejszy dostęp. Aby temu zapobiec, warto kupić nawilżacz powietrza dla dzieci. Jakie są zalety nawilżacza powietrza dla dzieci? Nawilżacz powietrza dla dzieci to bardzo przydatny wynalazek. W pomieszczeniu, które jest odpowiednio nawilżone, o wiele przyjemniej się przebywa. Gdy tylko zaczniesz używać nawilżacza dla dzieci, zauważysz, że dziecko: nie...

ile kosztuje wyprawka dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Ile kosztuje wyprawka dla dziecka: co kupić dla noworodka? [LISTA + CENY]
Pewnie już na długo przed porodem zastanawiasz się, ile kosztuje wyprawka dla dziecka. Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie istnieje jedna obowiązkowa lista wyprawkowa dla noworodka, więc to ty decydujesz, co kupić i ile za to zapłacić. Warto jednak poznać przybliżoną cenę wszystkich niezbędnych rzeczy dla noworodka, by lepiej przygotować się do zakupów.

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka – to pytanie spędza sen z powiek wielu przyszłym rodzicom. Na szczęście nie wszystkie rzeczy dla dziecka są niezbędne, część można zastąpić tańszymi zamiennikami, a jeszcze inne... pożyczyć od znajomych. Sprawdź, co trzeba kupić dla noworodka, i ile to kosztuje. Na pewno przyda ci się praktyczna lista w pdf. Ile kosztuje wyprawka dla dziecka? Tak naprawdę to rodzice decydują, ile kosztuje wyprawka dla noworodka . Nowe, markowe ubranka czy elektroniczne akcesoria dla dziecka to spore wydatki. Ale można znacznie obniżyć koszty wyprawki, np. kupując używane ubranka albo pożyczając elektroniczną nianię czy otulacz od znajomych. Lista wyprawkowa dla noworodka może być dłuższa lub krótsza, w zależności od upodobań i potrzeb rodziców. Warto jednak wstrzymać się z zakupem niektórych drogich elementów wyprawki, bo może się okazać, że wcale nie będą potrzebne. Wyprawka dla dziecka kosztuje ok. 2000-3000 zł w wersji minimum. Mniej oszczędni mogą wydać na wyprawkę nawet o kilka tysięcy zł więcej. Sprawdź, co dokładnie trzeba kupić dla noworodka, i za ile. Co kupić dla noworodka: lista Jeśli nie wiesz, co kupić dla noworodka i ile to wszystko kosztuje, skorzystaj z naszego zestawienia. To kompletna lista wyprawkowa dla dziecka wraz z przybliżonymi cenami – jeśli nie pominiesz żadnego z elementów, dziecku niczego nie zabraknie.  Ile kosztują ubranka dla noworodka? body – ok. 6 sztuk (15 zł za sztukę) pajacyki – ok. 6 sztuk (25 zł za sztukę) koszulki bez rękawków – kilka sztuk do zakładania pod pajacyki (10 zł za sztukę) śpioszki – 3 pary (15 zł za sztukę) skarpetki – 3-4 pary (5 zł za parę) ciepłe bluzy bez kaptura zapinane z przodu – 2 sztuki (50 zł za sztukę) cienkie czapeczki bawełniane bez wiązań – 2-3 sztuki (10 zł...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj