Czy szczepienia zalecane są mniej ważne od szczepień obowiązkowych?
W Polsce szczepienia możemy podzielić na obowiązkowe i zalecane. Które są ważniejsze? I jakie szczepienia zalecane wybrać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy!
Szczepienia w polskim prawie
W Polsce sprawa szczepień jest uregulowana prawnie w Programie Szczepień Ochronnych (PSO), który jest aktualizowany co roku. Znajduje się tam lista szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (płatnych). Czy to oznacza, że szczepienia obowiązkowe są ważniejsze od zalecanych i wystarczy podać dziecku tylko te pierwsze? Absolutnie nie. Każde dziecko powinno także otrzymać szczepienia z listy szczepień zalecanych, ponieważ umożliwiają one szerszą ochronę przed chorobami zakaźnymi. Państwo nie jest jednak w stanie opłacić wszystkich szczepień z listy PSO ze względu na brak wystarczających środków finansowych, dlatego z poniesieniem kosztów muszą liczyć się rodzice. Szczepienia te są bezpłatne jedynie dla grup ryzyka, które zostały określone w PSO, lub w ramach samorządowych programów szczepień, których aktualną listę znajdziesz na stronie www.szczepimy.com.pl.
Które szczepienia z listy szczepień zalecanych wybrać?
Ze względu na koszt szczepionek nie wszyscy rodzice mogą pozwolić sobie na to, by podać dziecku wszystkie zalecane szczepionki. Wtedy też stają przed dylematem, które szczepienie wybrać? Jako pierwsze i najważniejsze dla zdrowia brzdąca zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, czyli groźnym bakteriom z grupy paciorkowców. Dlaczego? Zakażenia, którym można zapobiec dzięki szczepieniom, wywoływane przez pneumokoki są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na świecie, a najwięcej z nich dotyczy m.in. dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ układ odpornościowy maluszków nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Bakterie te mogą wywoływać groźne dla życia i zdrowia choroby takie jak sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc z obecnością bakterii we krwi – choroby określane mianem Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej, a także mniej ciężkie, ale równie groźne i częściej występujące tj. zapalenie ucha środkowego, zatok, oskrzeli czy płuc. Nawet jeśli dziecko uda się wyleczyć, to choroby wywołane przez pneumokoki grożą dużą liczbą powikłań, takich jak np. niedosłuch, padaczka, niedowład, zaburzenia emocjonalne. Często też wymagają długiej hospitalizacji oraz leczenia i rehabilitacji.
Profilaktyka jest tańsza niż leczenie
Stare, mądre przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie naszego dziecka. Mimo, że może nam się wydawać, że koszty podania dziecku szczepionek zalecanych są wysokie, to jest to jednak inwestycja w przyszłość naszej pociechy. Trzeba bowiem pamiętać, że koszt sczepień i tak jest nieporównywalnie niższy niż późniejsze leczenie chorób wywołanych przez pneumokoki lub rehabilitacja dziecka po przebytej infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby szczepienia rozpocząć jak najwcześniej tzn. w 2 miesiącu życia. Warto też pamiętać, że wszystkie szczepionki – zarówno obowiązkowe, jak i zalecane – które są dopuszczone do użytku zostały przetestowane, otrzymały pozytywne opinie Ministerstwa Zdrowia i są bezpieczne.
Zobacz też: Kalendarz szczepień od narodzin do pełnoletności!