Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.
Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka.
Spis treści:
- Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka?
- Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka?
- Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka?
- Antybiotyki na kaszel u niemowlaka
Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka?
Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to:
- nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia,
- kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być zapalenie krtani u dziecka),
- spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec),
- kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc).
Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się do dróg oddechowych ciała obcego.
Jeżeli kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka u niemowlaka lub dziecko ma trudności ze złapaniem oddechu i oddychaniem, trzeba niezwłocznie pojechać do lekarza.
Sposoby na kaszel u niemowlaka zależą od rodzaju kaszlu:
- Kaszel suchy u niemowlaka: sprawia wrażenie odruchowego, nie powoduje odkrztuszania śluzu; często towarzyszy początkowej fazie przeziębienia oraz zapaleniu krtani, tchawicy i we wczesnym zapaleniu oskrzeli.
- Kaszel mokry u niemowlaka: w ten sposób dziecko odkrztusza zalegającą wydzielinę i oczyszcza z niej drogi oddechowe; kaszel może być spowodowany przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli lub płuc.
Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka?
W początkowej fazie leczenia, jeśli dziecko męczy suchy kaszel, wystarczy obserwować malucha i oczyszczać jego nosek z wydzieliny, której nie potrafi jeszcze wydmuchać. Przyda ci się aspirator do nosa, bardzo łatwy w użyciu i bardzo skuteczny w usuwaniu kataru.
Leczenie polega na podawaniu dziecku środków hamujących kaszel suchy i zwiększających ilość naturalnej wydzieliny, nawilżających oraz osłaniające drogi oddechowe:
- Podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty.
- Dbaj o świeże, chłodne powietrze, często wietrz pokój.
- Możesz nalać do wanny gorącej wody i przez 5-10 minut posiedzieć z dzieckiem w łazience – wilgotne powietrze nawilży gardło i złagodzi kaszel.
- Możesz zrobić wykrztuśny syrop z cebuli.
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli kaszel utrzymuje ponad trzy dni, nasila się albo towarzyszy mu gorączka, która trwa ponad trzy dni lub nawraca.
Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka?
W leczeniu kaszlu mokrego u niemowlaka pediatrzy często zalecają również inhalacje z soli fizjologicznej lub nawet z soli kuchennej. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, może przepisać również inhalacje lekami steroidowymi, które działają rozkurczowo na oskrzela.
Aby inhalacja była skuteczna, warto mieć w domu inhalator.
Ważne! Na mokry kaszel nie podawaj dziecku syropów przeciwkaszlowych!
Po kilkunastu minutach od inhalacji lub po rannym przebudzeniu warto oklepać ciało dziecka. Chodzi o „odrywanie” wydzieliny od oskrzeli lub płuc i szybsze jej usuwanie z organizmu. W tym celu:
- Połóż malucha na brzuszku, na swoich kolanach, tak aby jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała.
- Ułóż dłoń w kształcie łódki i oklepuj plecy oraz boki tułowia maluszka od pasa do karku.
- Zabieg możesz powtarzać nawet 3 razy dziennie.
Uwaga, nie oklepuj plecków dziecka zbyt mocno! Rób to z wyczuciem, tak aby maluch nie odczuwał bólu, ale żeby jednocześnie możliwe było oczyszczenie oskrzeli z wydzieliny.
Antybiotyki na kaszel u niemowlaka
Jeżeli kaszel jest efektem infekcji bakteryjnej, wówczas konieczne staje się podanie antybiotyku. W zależności od przyczyny kaszlu niezbędne może się też okazać zastosowanie:
- tlenoterapii,
- steroidów,
- a nawet adrenaliny.
Zobacz też: