Naczyniak jamisty to nieaktualne medycznie określenie, opierające się na morfologii zmian (naczyniaki płaskie, jamiste). Obecne określenie to guzy naczyniowe, w tym naczyniaki wczesnodziecięce. Jeśli naczyniak położony jest na skórze, najczęściej znajduje się po jednej stronie ciała. Naczyniak jamisty może też być zlokalizowany wewnątrz organizmu, np. w mózgu, kręgosłupie lub wątrobie. Przyczyna tworzenia się naczyniaków nie jest znana.

Reklama

Rozpoznanie naczyniaka jamistego

Naczyniak krwionośny jamisty występuje u ok.10 proc. noworodków. Zwykle jest nieobecny przy urodzeniu, widoczna jest tylko zmiana przypominająca ukłucie, zadrapanie, siatkę naczynek. W ciągu 2–4 tygodni od urodzenia ulega powiększeniu oraz uwypukleniu, staje się sinoczerwona, napięta i spoista. Przypomina wyglądem truskawkę. Zanika samoistnie w całości w większości przypadków i najczęściej nie wymaga leczenia.

Jeśli naczyniak u dziecka występuje w narządach wewnętrznych, najczęściej wykrywany jest przypadkowo podczas badań USG lub tomografii komputerowej. Najdokładniejszy w diagnostyce naczyniaka jamistego jest rezonans magnetyczny, szczególnie angio-MR.

Położenie naczyniaków jamistych

Naczyniak jamisty może znajdować się praktycznie wszędzie:

  • na skórze lub pod jej powierzchnią,
  • w okolicach ust,
  • w narządach wewnętrznych (np. w wątrobie),
  • w oczodołach,
  • w układzie nerwowym (w tym w mózgu).

Jest łagodnym nowotworem u dzieci. U dzieci zdarzają się też naczyniaki jamiste limfatyczne przypominające z wyglądu spore guzy, zlokalizowane często w okolicach szyi lub pach.

Zobacz także

Objawy naczyniaków jamistych

Ten typ wad naczyniowych najczęściej nie daje żadnych objawów, chociaż czasem może powodować ucisk lub lekki ból (np. w przypadku naczyniaka wątroby). To, czy naczyniak będzie dawać jakieś objawy, zależy też od jego położenia. I tak naczyniak jamisty może powodować:

  • w mózgu: bóle głowy, problemy z mową, napady padaczkowe;
  • w oczodole: problemy ze wzrokiem, wytrzeszcz oczu;
  • w wątrobie: ból, nudności, brak apetytu.

Leczenie naczyniaka jamistego

Pielęgnacja noworodka z naczyniakiem powinna być delikatna, by nie podrażnić znamienia. Naczyniaki jamiste jedynie obserwujemy, początkowo mogą się powiększać w pierwszych miesiącach życia dziecka, aby potem zatrzymać się i zacząć wchłaniać. 70 proc. z nich zanika do 7 r.ż., dlatego nie ma potrzeby leczenia naczyniaków z wyjątkiem takich, które ze względu na położenie powodują ucisk np. okolicy oka, nosa. Wtedy w pierwszej kolejności stosuje się farmakologiczne metody hamujące jego wzrost.

Konsultacja: dr Beata Kosiorek - Nalewajek - dermatolog dziecięcy z Centrum Medyczne Babka Medica, ekspert portalu ZnanyLekarz

Reklama

Konsultacja merytoryczna

dr Beata Kosiorek-Nalewajek

Dermatolożka, posiada II stopień specjalizacji z dermatologii i wenerologii, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Reklama
Reklama
Reklama