Dzień Zaduszny nazywany jest również Zaduszkami lub Świętem Zmarłych. Przypada 2 listopada, czyli dzień po uroczystości Wszystkich Świętych. W Zaduszki wierni modlą się za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu, odbywając pokutę. Czy w związku z tym 2 listopada 2023 jest dniem wolnym od lekcji?

Reklama

Czy 2 listopada jest wolne?

Zaduszki to święto kościelne, dlatego w przeciwieństwie do Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 listopada, jak w każdy dzień powszedni, działają urzędy, sklepy i centra handlowe.

Tego dnia do pracy nie idą tylko ci zatrudnieni, którzy:

  • w związku z wyjazdem na groby bliskich lub z innych przyczyn wzięli urlop,
  • są na zwolnieniu lekarskim,
  • pracują w systemie zmianowym i 2 listopada wypada im dzień wolny.

Wyjątkiem od tej reguły mogą być nauczyciele, ponieważ w części szkół w dniach 30.10 i/lub 31.10 i/lub 2.11 nie będzie lekcji.

Czy 2 listopada to dzień wolny od szkoły?

To, czy 2 listopada jest wolny od szkoły, czy nie, zależy od konkretnej placówki. Oficjalnie jest to dzień, w którym odbywają się zajęcia szkolne. Ale uwaga: dyrektor szkoły może ustanowić 2 listopada dniem wolnym (w ramach przysługującej mu puli tzw. dni dyrektorskich do wykorzystania w ciągu całego roku).

Zobacz także

W 2023 roku 1 listopada przypada w środę, a 2 listopada w czwartek. W niektórych szkołach dyrektorzy już na początku roku szkolnego ogłosili, że dniem wolnymi od lekcji jest nie tylko 2 listopada, ale i 31 października (wtorek) oraz 30 października (poniedziałek). Co ważne, nawet w dni dyrektorskie, gdy nie ma lekcji — funkcjonują szkolne świetlice.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama