Od 2017 r. obowiązkowe szczepienia będą finansowane nie z Ministerstwa Zdrowia, ale z NFZ-u – prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę.

Reklama

Ta zmiana umożliwi wprowadzenie do kalendarza szczepień dodatkowego obowiązkowego, a co za tym idzie, darmowego, szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom i HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego – zdjęcia). Umożliwi – ponieważ NFZ dysponuje większym budżetem na ochronę zdrowia publicznego niż Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie koszt szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych i darmowych szczepień w Polsce wynosi ok. 80 mln złotych na rok. Wielu ekspertów od lat apeluje o rozszerzaniu kalendarza powszechnych szczepień, szczególnie o szczepionkę przeciw pneumokokom, bo właśnie te bakterie powodują najwięcej poważnych zakażeń bakteryjnych. Ministerstwo Zdrowia jednak do tej pory jednak nie miało środków na finansowanie powszechnych szczepień przeciw pneukomokom, dlatego na razie te szczepienia są zalecane, ale płatne, a koszt pełnego szczepienia to ok. 1 tys. złotych.
Polecamy: Jakie szczepionki dla dorosłych?

Szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe i darmowe tylko dla dzieci z grup ryzyka (m.in. wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży i z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także dzieci poniżej 5. roku życia z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc (astmą), chorobami serca, nerek, śledziony i z chorobami metabolicznymi).
Czytaj: Czemu szczepionka przeciw pneumokokom powinna być za darmo?

Prezydent uzasadnił zmiany w ustawie znacznymi oszczędnościami, związanymi z ograniczeniem występowania chorób zakaźnych, trudnych – i drogich! – do leczenia.

Zobacz także
Reklama

Sprawdź: Kalendarz szczepień: dzieci 0-18 lat

Reklama
Reklama
Reklama