10 pilnych pytań do pediatry
Prędzej czy później zadają je sobie wszyscy rodzice. Wątpliwości związane z pielęgnacją i zdrowiem dziecka wyjaśniają nasi eksperci.
1 z 10
Czy z zakatarzonym niemowlakiem można wychodzić na spacer?
Odpowiada Andrzej Malinowski, pediatra:
Z zakatarzonym dzieckiem, które nie skończyło roku, zawsze trzeba pójść do pediatry. Lekarz rozstrzygnie, czy przyczyną kataru jest przeziębienie, czy może uczulenie na pyłki (rzadkie u tak małych dzieci) – i zaleci odpowiednie postępowanie. Katar z reguły nie jest jednak przeciwwskazaniem do spacerów, jeśli na dworze jest ładna pogoda.
2 z 10
Czy dziecko, które uczy się chodzić, powinno nosić buciki?
Odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:
Nie. Buciki potrzebne będą dopiero, gdy dziecko zacznie chodzić na dworze. W domu stopa powinna swobodnie pracować. Nie należy unieruchamiać jej obuwiem ze sztywnym zapięciem. Dla malucha, który stawia pierwsze kroki, najlepsze są grube, ciepłe skarpetki z gumowym wzorkiem na podeszwie, który zabezpiecza przed ślizganiem się.
Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić.
3 z 10
Czy w pokoju, w którym śpi niemowlę, lampka może być włączona całą noc?
Odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:
Jeśli mamie jest potrzebna, to tak. Jej światło powinno być jednak słabe i nie może padać bezpośrednio na twarz dziecka. Mimo wszystko warto się postarać, by niemowlak spał po ciemku, bo wtedy odpoczywa najlepiej.
Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania do neonatologa.
4 z 10
Czy niemowlę może pić herbatki ziołowe dla dorosłych?
Odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:
Można zaparzyć dziecku rumianek lub koperek, jednak napar powinien być bardziej rozcieńczony niż ten podawany dorosłym. Lepsze są jednak herbatki specjalnie przygotowane dla małych dzieci, np. HIPP, Plantex.
5 z 10
Czy to możliwe, aby dziecko zachorowało na koklusz?
Odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:
Niemowlęta są szczepione na tę chorobę (zwaną także ksztuścem) w 2., między 3. a 4. oraz w 5. miesiącu życia. Mimo to czasem chorują. Na szczęście zaszczepione dziecko przechodzi koklusz dużo łagodniej i zazwyczaj nie stanowi to zagrożenia. Bardzo groźne są jedynie takie sytuacje, gdy niemowlę zachoruje, zanim dostanie szczepionkę. Maleńkie dziecko wymaga wtedy szybkiej interwencji medycznej i musi być leczone w szpitalu. Ale są to rzadkie przypadki.
Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych.
6 z 10
Do kiedy trzeba pilnować, aby dziecku odbiło się po jedzeniu?
Odpowiada dr Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog:
Dziecka 11-12-miesięcznego nie trzeba już pilnować, by po posiłkach odbijało połknięte powietrze. Bo, po pierwsze, maluch może wcale go nie połykać w trakcie jedzenia. Po drugie, zwykle dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe, zatem same łatwo pozbywają się nadmiaru powietrza w żołądku, gdy tylko usiądą, przykucną lub w inny sposób zmienią pozycję ciała.
Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania do dietetyka dziecięcego.
7 z 10
Czy fluor rzeczywiście zabezpiecza zęby dziecka przed próchnicą?
Odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:
Tak, ale należy podawać go zgodnie z zaleceniem lekarza, bo przedawkowanie fluoru może być niebezpieczne. Preparaty fluoru wydawane są tylko na receptę. Niemowlętom powyżej 6. miesiąca życia jesienią i zimą podaje się zwykle kropelki z fluorem wraz z codzienną dawką witaminy D3.
8 z 10
W jakich sytuacjach nie można szczepić dziecka?
Odpowiada prof. dr n. med. Maria Korzon, pediatra:
Przeciwwskazaniem do szczepienia jest np. zakaźna choroba dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5°C, a także zaostrzenie chorób przewlekłych, m.in. astmy oskrzelowej, cukrzycy czy chorób nerek. Przeciwwskazaniem do szczepienia konkretną szczepionką jest też nasilona reakcja na pierwszą jej dawkę.
Alergia pokarmowa nie jest powodem do rezygnacji ze szczepienia, choć, owszem, należy o niej powiedzieć lekarzowi, wykonującemu szczepienie. Bez względu na to, czy dziecko jest alergiczne, przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem.
9 z 10
Czy trzeba spowijać noworodka?
Odpowiada prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra, neonatolog:
Spowijanie to znany od dawna sposób zawijania noworodka razem z rączkami w kocyk lub rożek, który stwarza dziecku warunki zbliżone do panujących w brzuchu mamy.
Noworodki nie kontrolują ruchów rąk i nóg, gdy są zmęczone intensywnie nimi poruszają, nie mając świadomości, że są częścią ich ciała. Zawinięcie sprawia, że kończyny przestają dziecku przeszkadzać, przez co staje się spokojniejsze.
Spowijać można noworodka przez 1. miesiąc życia, a czasem nawet niemowlę do 3. miesiąca. Późniejsze spowijanie mogłoby ograniczać rozwój ruchowy dziecka.
Warto pamiętać, że zbyt ciasne owinięcie noworodka może utrudniać oddychanie oraz że nie wszystkie dzieci lubią takie opatulanie, co zwykle sygnalizują głośnym płaczem.
10 z 10
Czy podciąganie noworodka na rączki nie zaszkodzi mu?
Odpowiada: prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra, neonatolog:
Podciąganie za rączki to rodzaj badania, które wykonuje lekarz neonatolog jeszcze w szpitalu, potem także pediatra podczas wizyty kontrolnej w przychodni. Sprawdzają w ten sposób, czy mięśnie dziecka pracują prawidłowo. Noworodek nie jest w stanie sam sztywno utrzymywać główki (czyli ciągnąć jej razem z tułowiem), więc gdy jest podciągany za rączki z leżenia na pleckach, opada ona w tył. Lekarz sprawdza, czy nie opada ona całkiem bezwładnie – to mogłoby świadczyć o zbyt słabym napięciu mięśni. Warto podkreślić, że tego badania nie powinni wykonywać rodzice w domu.