Reklama

Od wielu lat żaden inny preparat leczniczy nie zrobił takiej kariery jak preparaty probiotyczne. Leczą biegunkę, zapobiegają alergii oraz wzmacniają odporność. Nie można ich przedawkować, bo ich nadmiar jest wydalany z organizmu, a co najlepsze: do tej pory nie zauważono żadnych efektów ubocznych, jakie niosłoby ze sobą podawanie probiotyków.

Reklama

Probiotyki zasiedlają nasz organizm…

Korzystne właściwości bakterii probiotycznych znane były już w starożytności, ale nazwa: probiotyki, została wprowadzona dopiero 50 lat temu. Nazwano tak wszystkie te substancje, które mają pozytywny wpływ na równowagę mikroflory jelitowej. Do najlepiej poznanych szczepów probiotyków należą bakterie z typu Bifidobacterium i Lactobacillus. Do probiotyków należą też kultury drożdży (Saccharomyces boulardii).
Poznaj: Wszystkie rodzaje probiotyków

… i walczą w nim z zarazkami

Obecność probiotyków w układzie pokarmowym to gwarancja dobrego trawienia: udowodniono, że skracają czas biegunek (i odwrotnie niektóre szczepy bakterii zapobiegają zaparciom) oraz zmniejszają objawy nietolerancji laktozy. To nie koniec ich zalet. Dzięki probiotykom dziecko rzadziej choruje, ponieważ tworzą one warstwę ochroną na ściankach jelit, uniemożliwiając w ten sposób zarazkom przenikanie do organizmu.

Probiotyki znajdziesz w jedzeniu

Bogatym źródłem naturalnych probiotyków są kiszona kapusta albo ogórki, jogurt naturalny, maślanka czy kefir. Probiotyczne dodatki znajdziesz także w kaszkach oraz mieszankach modyfikowanych dla dzieci. Co ciekawe: chociaż pokarm mamy ich nie zawiera, to według badań w jelitach dzieci karmionych naturalnie znajduje się więcej probiotyków niż w jelitach maluchów karmionych butelką. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z obecnością w mleku mamy tzw. prebiotyków, czyli substancji (np. białek czy węglowodanów), które stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit.

Warto podawać probiotyki w czasie kuracji antybiotykowej

Antybiotyki, zwłaszcza te o szerokim zakresie (a takie przepisuje się dzieciom najczęściej) niszczą wszystkie bakterie – także te probiotyczne, ułatwiające trawienie. Właśnie dlatego podczas antybiotykoterapii maluchy często cierpią na biegunkę. Takim kłopotom zaradzi podawanie podczas kuracji (i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu) probiotyków. Uwaga: podawaj je przynajmniej w godzinnym odstępie od antybiotyku, aby zdrowe bakterie mogły namnożyć się w jelitach.

Probiotyki zapobiegają alergii

Badania ogłoszone w medycznym piśmie „Lancet” wykazały, że zażywanie w ostatnich miesiącach ciąży probiotyków ze szczepu Lactobacillus rhamnosus GG zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej oraz atopowego zapalenia skóry u nowo narodzonych dzieci.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama
Reklama
Reklama