Biegunka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie

Biegunka u dziecka: jak wspomóc organizm ją zwalczyć

Jest uciążliwa, a może być wręcz groźna dla maluszka: zdarza się, że prowadzi do odwodnienia. Są jednak skuteczne sposoby, by pomóc dziecku ją pokonać.

Niemowlę karmione piersią może oddawać stolec nawet po każdym posiłku (nie musi to spowodowane biegunką: niektóre dzieci karmione piersią robią kupkę bardzo często, inne raz dziennie lub nawet rzadziej). Jeśli maluszek pije mleko z butelki, zwykle oddaje stolec raz w ciągu dnia; podobnie starsze dziecko. Biegunkę możesz podejrzewać, jeśli następuje zmiana rytmu wypróżniania, kupki są częstsze, bardziej wodniste, często wręcz „strzelające”. Biegunce mogą towarzyszyć nudności i wymioty, złe samopoczucie, gorączka. Dziecko nie chce też jeść ani pić.

Faza wymiotów

Przyczyną biegunki zwykle jest infekcja wirusowa (spowodowana rotawirusami) lub bakteryjna. Biegunka może też pojawić się z powodu zatrucia pokarmowego, alergii, nietolerancji pokarmowej, a także w trakcie kuracji antybiotykiem – zabija on nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również te, które są organizmowi potrzebne.

Najczęściej jednak przyczyną jest infekcja żołądkowo-przełykowa. W jej pierwszej fazie często pojawiają się nudności i wymioty. – Dziecko jest blade, osłabione, wymiotuje nawet po niewielkich ilościach płynów. Na tym etapie bardzo dobrze sprawdza się podanie środków homeopatycznych. Polecam Arsenicum album, pomocny we wszelkiego rodzaju zatruciach i infekcjach żołądkowo-jelitowych. Dołączamy również na tym etapie choroby Ipeca: działa on  na skłonność do wymiotów– mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

Po to, by dziecko nie odwodniło się, konieczne jest podawanie mu picia, początkowo bardzo często, nawet co 10-15 minut, za to małych ilościach. Najlepiej zaczynać od łyżeczki od herbaty, a potem stopniowo, jeśli dziecko nie wymiotuje po tak małych ilościach, zwiększać ilość płynów do dwóch łyżeczek, łyżki stołowej, kilku łyków, jednocześnie nieco wydłużając odstęp pomiędzy ich podawaniem.

Do picia dobra jest woda, którą organizm szybko przyswaja, a jeszcze lepszy słaby napar z czarnej herbaty (zawiera naturalne garbniki, dzięki czemu stan zapalny w jelitach szybciej wraca do normy). – Dobrze jest posłodzić herbatkę cukrem lub glukozą. Nie jestem wielbicielką cukru, jednak małe dziecko ma niewielkie rezerwy energetyczne. Jeżeli nie je, a wymiotuje i ma biegunkę, to traci kalorie, nowych zaś nie dostarcza. A przecież wszystkie jego narządy pracują, kalorie są więc konieczne do podstawowej przemiany materii. Jeśli organizm ich nie dostaje, zaczyna spalać tkankę podskórną. Pojawiają się ciała ketonowe, które powodują bóle brzucha i wymioty. Powstaje błędne koło – tłumaczy dr Joanna Gzik.

Niektórzy rodzice w takiej sytuacji podają colę. Zawiera ona jednak fosforany, wypłukujące z kości wapń, i lepiej do niej dziecka nie przyzwyczajać. –Lepiej podać właśnie słaby napój z czarnej herbaty, lekko osłodzony – dodaje dr Gzik.

Faza biegunki

W drugiej fazie choroby może pojawić się gorączka, a następnie biegunka. – Warto nadal podawać Arsenicum album, a dodatkowo Aloe.

Aloe nie powoduje zahamowania biegunki, on ją leczy – mówi dr Gzik. Tłumaczy, dlaczego błędem jest podawanie dziecku środków zapierających. – Organizm po to generuje biegunkę, by  w ten naturalny sposób pozbyć się wirusów i bakterii. Jeśli hamujemy biegunkę, podając środki zapierające, to wirusy i chorobotwórcze bakterie nadal pozostają w jelitach, organizm nie może się ich pozbyć. Pojawiają się bóle brzucha, ponieważ stolec nie jest wydalany, a w jelitach utrzymuje się stan zapalny, który wręcz się nasila, gdyż wirusy pozostają w jelitach. Bóle brzucha mogą być tak silne, że wręcz sugerują zapalenie wyrostka robaczkowego i dziecko trafia do szpitala – mówi dr Joanna Gzik.

Dieta na biegunkę: co do jedzenia i picia

Dziecko przede wszystkim powinno pić, żeby nie doszło do odwodnienia organizmu. Prócz wody i słabego osłodzonego naparu czarnej herbaty, niemowlęciu można podawać też pierś.

Gdy wymioty osłabną, dziecko może zjeść niewielki posiłek. Najlepszy jest kleik ryżowy, marchwianka (zupa z ugotowanej i przetartej marchewki z dodatkiem szczypty soli, gdyż dziecko wraz z wodą traci składniki mineralne), delikatna kaszka. Gdy biegunka będzie lżejsza, można podawać też przetarte, gotowane jabłko, gotowane warzywa. – Odradzam mleko krowie w ostrej fazie infekcji. Podobnie nie można podawać surowych owoców i warzyw, które nasilają fermentację. Po dwóch, trzech dniach, gdy objawy ustąpią, można wrócić do normalnej diety, powinna ona być jednak lekkostrawna – tłumaczy dr Gzik.

Probiotyki i elektrolity

W czasie biegunki warto również podawać probiotyki, czyli dobre bakterie. Kolonizują one jelita i wypierają z nich wirusy oraz chorobotwórcze bakterie. Podawanie probiotyków skraca czas biegunki wirusowej, bakteryjnej, a także spowodowanej antybiotykami. Warto też wspomóc dziecko, podając mu elektrolity (składniki mineralne w przyswajalnej formie), które traci podczas biegunki i wymiotów.
 

Kiedy do lekarza
Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko oprócz biegunki ma też gorączkę, silne wymioty, w kupce pojawia się śluz lub krew. To również konieczne, jeżeli biegunka trwa ponad 2–3 dni, dziecko wymiotuje więcej niż 5–6 razy dziennie, jest słabe, apatyczne, odmawia picia.

Jak najszybciej jedź z maluchem do szpitala, jeśli pojawiają się oznaki odwodnienia: wysuszone wargi, słaba elastyczność skóry, nieoddawanie moczu, pulsujące ciemiączko, osłabienie. Konieczne może być leczenie w szpitalu.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA