Niemowlę się poci – najczęstsze przyczyny, co robić?
Pocenie się niemowląt może być spowodowane przez niedobór witaminy D3, nieprawidłową pielęgnację skóry lub nieodpowiedni ubiór. Czasem przyczyną nadmiernej potliwości u dzieci są poważne choroby, dlatego nigdy nie należy lekceważyć tej dolegliwości.
- Ewa Janczak-Cwil
Pocenie się niemowlęcia zwykle jest powodem do niepokoju dla młodych mam. Zanim jednak zaczniesz się martwić o dziecko – sprawdź, czy ubranka, które ma na sobie, nie są za ciepłe lub nie jest ich zbyt dużo. Spocone stopy u niemowlaka mogą być skutkiem zakładania dziecku zbyt grubych skarpetek, a mokra główka – efektem noszenia przez dziecko niepotrzebnej czapeczki.
Niemowlę powinno być ubrane tak samo jak jego mama plus jedna dodatkowa warstwa do przykrycia. Podczas upałów ta zasada nie obowiązuje – dziecko powinno być wtedy ubrane tak jak dorosły.
Spis treści:
- Dlaczego niemowlę się poci?
- Pocenie się niemowlaka – możliwe choroby
- Co zrobić, gdy dziecko się poci
- Jakie badania wykonać, gdy niemowlę się poci?
- Niemowlę poci się przy karmieniu
Dlaczego niemowlę się poci?
Nadmierna potliwość u niemowląt może być spowodowana infekcją (zarówno infekcją przebiegającą z gorączką, jak i bez podwyższonej temperatury). Może wystąpić również w trakcie choroby, ale także przed jej pojawieniem się oraz po wyleczeniu.
Większą potliwością wykazują się też dzieci otyłe, z nadwagą oraz te, które muszą mierzyć się ze stresem. Jeśli niemowlę poci się w nocy (podczas snu) – przyczyną może być stres, jaki maluch przeżywa w ciągu dnia (np. wynikający z lęku separacyjnego).
Najczęściej jednak powodem pocenia się u dzieci bywa zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Optymalna temperatura dla noworodka i niemowlęcia w pomieszczeniu to około 20-22 stopnie C. W nocy powinno być chłodniej o 2-3 stopnie. Należy pamiętać, że mechanizmy termoregulacji małych dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte – młodsze niemowlę równie szybko wychładza się, jak i ulega przegrzaniu.
Zdarza się, że pocąca się główka lub stópki u niemowlaka są objawem dziedziczenia przez dziecko nadmiernej potliwość po rodzicach lub dziadkach.
Pocenie się niemowlaka – możliwe choroby
Nadmierna potliwość u niemowląt czasem bywa objawem poważnych chorób. Tak mogą objawiać się:
- zaburzenia endokrynologiczne,
- zaburzenia elektrolitowe,
- niedobory witamin (na przykład witaminy D3),
- niedobory składników mineralnych,
- wady serca,
- choroby nowotworowe,
- gruźlica,
- krzywica,
- borelioza,
- bezdech senny,
- alergia,
- hipoglikemia,
- przerost migdałków podniebiennych,
- mukowiscydoza,
- niedokrwistość.
Co zrobić, gdy dziecko się poci?
Zawsze, gdy dziecko nadmiernie się poci, a trudno stwierdzić dlaczego tak się dzieje, warto to skonsultować z lekarzem. Pediatra sprawdzi, czy pocenie się jest objawem rozwijające się choroby, czy jedynie niegroźną skłonnością do nadmiernego pocenia.
Zanim pójdziesz z dzieckiem do lekarza, sprawdź, czy maluch nie nosi ubrań, które mogą sprzyjać nadmiernemu poceniu się (taki efekt wywołuje odzież uszyta ze sztucznych materiałów, nieprzepuszczających powietrza).
Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają dzieci, u których poza poceniem się obserwuje się:
- zaburzenia apetytu i pragnienia
- częste oddawanie moczu,
- zahamowanie wzrostu,
- spadek masy ciała,
- nerwowość,
- bladość,
- drżenie rąk,
- powiększone węzły chłonne,
- częste zmęczenie,
- stany podgorączkowe,
- sinienie skóry i błon śluzowych.
Nadpotliwość może dotyczyć niewielkiej powierzchni skóry, np. stóp, dłoni, pach, głowy lub całego ciała. Są dwa rodzaje nadpotliwości:
- pierwotna – trudno ustalić jej przyczynę,
- wtórna – o podłożu chorobowym.
Nadpotliwość pierwotna prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i może być dziedziczona. Boryka się z nią średnio 0,6% dzieci oraz 1,6% nastolatków.
Nadpotliwość wtórna najczęściej jest objawem choroby, np. infekcji (zwłaszcza tych przebiegających z gorączką), alergii, chorób skóry czy innych poważniejszych schorzeń (patrz wyżej).
Jakie badania wykonać, gdy niemowlę się poci?
Aby wstępnie zdiagnozować przyczynę pocenia się, należy wykonać dziecku podstawowe badania laboratoryjne, takie jak:
- morfologia z rozmazem,
- poziom elektrolitów,
- glukoza,
- stężenie żelaza,
- TSH.
Czasami konieczne są bardziej specjalistyczne badania, dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej lub badania hormonalne.
Niemowlę poci się przy karmieniu
Pocenie się dziecka podczas karmienia piersią jest zjawiskiem dość częstym. Zwykle mija samo z czasem. Ssanie piersi mamy jest dla młodszego niemowlęcia sporym wysiłkiem. Jeżeli dodatkowo niemowlę zostanie źle przystawione do sutka – będzie musiało włożyć jeszcze więcej energii, by wyssać odpowiednią porcję pokarmu. Warto w takiej sytuacji upewnić się, jak prawidłowo karmić dziecko piersią, by wiedzieć, na na pewno karmimy dziecko we właściwy sposób.
Zobacz także: