
Dziecko poci się podczas snu dlatego, że jest mu zbyt ciepło lub z powodów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną pocenia się dziecka jest nieodpowiedni strój lub zbyt ciepła pościel. Przyczyny chorobowe zdarzają się rzadziej i towarzyszą im także inne objawy, a nie tylko pocenie się główki dziecka czy całego jego ciała.
Spis treści:
- Dziecko poci się podczas snu – przyczyny
- Spocona główka dziecka podczas snu – najczęstsze przyczyny
- Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość
- Pocenie się dziecka przy zasypianiu
Dziecko poci się podczas snu: przyczyny
Najczęściej pocenie się dziecka w nocy wynika z tego, że jest mu za ciepło – jest zbyt ciepło ubierane na noc lub okrywane zbyt ciepłym kocykiem lub kołderką w stosunku do jego potrzeb i temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie maluszek śpi.
Jedną z przyczyn nocnego pocenia się dziecka może być też silny stres przeżywany za dnia. Czasami objaw ten towarzyszy lękowi separacyjnemu.
Spocona główka dziecka podczas snu
Jeśli w grę nie wchodzi żadna z powyższych przyczyn, dziecko może pocić się podczas snu z innych, zdrowotnych przyczyn. Zdarza się, że u niemowląt z dużą masą ciała pocenie nocne wywołuje niedobór witaminy D3. Objawia się wtedy poceniem się główki dziecka podczas zasypiania. Wystarczy skorygować dawkę witaminy D3 i wapnia, aby w ciągu tygodnia objaw ten ustąpił. Aby ustalić, czy występuje ten niedobór i ustalić prawidłową dawkę, niezbędna jest konsultacja z pediatrą.
Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość
Nadmierne pocenie się u dzieci może świadczyć o wielu różnych chorobach – od infekcji po białaczkę. Poniżej lista chorób, których objawem może być pocenie się dziecka podczas snu:
- infekcje (wirusowe, bakteryjne, sezonowe, przewlekłe),
- gruźlica,
- borelioza,
- bezdech senny,
- alergia,
- niewydolność serca,
- nadczynność tarczycy,
- choroby nowotworowe,
- hipoglikemia,
- przerost migdałków podniebiennych,
- mukowiscydoza,
- niedokrwistość.
- pełnej morfologii krwi,
- stężenia żelaza,
- oznaczenie parametrów stanu zapalnego (OB, CRP),
- poziomu glukozy we krwi,
- poziomu TSH oraz elektrolitów,
- badania specjalistyczne (dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej czy badania hormonalne).
Doświadczona położna Edyta Brala wyjaśnia powody, dla których dziecko poci podczas snu. Jedną z przyczyn jest niedobór witaminy D3. Posłuchaj wypowiedzi ekspertki.
Pocenie się dziecka przy zasypianiu
To dość charakterystyczny objaw, który może świadczyć o niedoborze witaminy D3. Aby to sprawdzić, trzeba skonsultować się z pediatrą. Najczęściej, gdy dziecko poci się podczas zasypiania, jest to znak, że jest zbyt ciepło ubrane lub otulone za ciepłym okryciem.
Zobacz też:

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę Tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale to, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy Tutaj dowiesz się, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu między nimi dziecko zwykle jest aktywne. Ile śpi miesięczne niemowlę: podczas dziennej drzemki od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut. Ile śpi 2-miesięczne niemowlę (2-3 miesiące): drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut...

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

Materac dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Materace do łóżeczka różnią się nie tylko ceną, ale i konstrukcją, tworzywem, a nawet sposobem użytkowania. Materacyk możesz oczywiście kupić w komplecie z łóżeczkiem, warto jednak dobrze przemyśleć zakup i dopasować go do potrzeb dziecka. Inny materac trzeba kupić dla noworodka, inny sprawdzi się dla starszego niemowlaka oraz alergika. Materace z lepszej jakości materiałów, antyalergiczne i wysokoelastyczne z antybakteryjnymi pokrowcami są droższe, ale to inwestycja w zdrowy kręgosłup (i sen) dziecka. Specjaliści odradzają zaś materace gryczane, bo mogą się w nich rozwijać bakterie i grzyby. Spis treści: Jak materac dla niemowlaka wybrać? Materac dla niemowlaka: lepszy gryczany czy piankowy? Jaki materac dla noworodka: najlepszy kokosowy Materac dla alergika: tylko lateksowy Co dokupić do materaca dla noworodka i niemowlaka? Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim nowy, nieużywany . Nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale także o to, że po kilku latach materac może się lekko odkształcić. To z kolei może prowadzić do wad postawy lub być przyczyną obniżonego komfortu snu. Istotny jest również rozmiar materaca . Materac dla niemowlaka powinien leżeć równo, stabilnie przylegać do podłoża i wypełniać szczelnie całą przestrzeń łóżeczka. Jak dopasować materac do wielkości łóżeczka? Między szczebelki a materac nie powinny się mieścić dwa palce rodzica. Do standardowych łóżeczek pasują materace 120x60 cm oraz 140x70 cm. Jeśli łóżeczko jest większe lub mniejsze, pamiętaj, że niektórzy producenci oferują wykonanie materaca także pod inny rozmiar. Materac dla niemowlaka musi także pasować do łóżeczka wysokością. Dla niemowlaków wystarczająca wysokość materaca (grubość) to 11-14 cm. Nie...