nocne poty u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Dlaczego dziecko poci się podczas snu

Dziecko może się pocić podczas snu z dwóch powodów: albo jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji albo stanu zdrowia dziecka. Jeśli pocenie się dziecka przy zasypianiu i podczas snu może wynikać z przyczyn zdrowotnych, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Edyta Brala
Edyta Brala
Konsultacja merytoryczna

Dziecko poci się podczas snu dlatego, że jest mu zbyt ciepło lub z powodów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną pocenia się dziecka jest nieodpowiedni strój lub zbyt ciepła pościel. Przyczyny chorobowe zdarzają się rzadziej i towarzyszą im także inne objawy, a nie tylko pocenie się główki dziecka czy całego jego ciała.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dziecko poci się podczas snu: przyczyny

Najczęściej pocenie się dziecka w nocy wynika z tego, że jest mu za ciepło – jest zbyt ciepło ubierane na noc lub okrywane zbyt ciepłym kocykiem lub kołderką w stosunku do jego potrzeb i temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie maluszek śpi. 

Jedną z przyczyn nocnego pocenia się dziecka może być też silny stres przeżywany za dnia. Czasami objaw ten towarzyszy lękowi separacyjnemu

Spocona główka dziecka podczas snu

Jeśli w grę nie wchodzi żadna z powyższych przyczyn, dziecko może pocić się podczas snu z innych, zdrowotnych przyczyn. Zdarza się, że u niemowląt z dużą masą ciała pocenie nocne wywołuje niedobór witaminy D3. Objawia się wtedy poceniem się główki dziecka podczas zasypiania. Wystarczy skorygować dawkę witaminy D3 i wapnia, aby w ciągu tygodnia objaw ten ustąpił. Aby ustalić, czy występuje ten niedobór i ustalić prawidłową dawkę, niezbędna jest konsultacja z pediatrą.

Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość 

Nadmierne pocenie się u dzieci może świadczyć o wielu różnych chorobach – od infekcji po białaczkę. Poniżej lista chorób, których objawem może być pocenie się dziecka podczas snu:

Warto pamiętać, że jeśli dziecko albo niemowlę poci się w nocy, ale nie ma żadnych dodatkowych objawów (np.: spadek apetytu, spadek masy ciała, zbyt wolny przyrost masy ciała, męczliwość podczas wysiłku) to prawdopodobnie nie cierpi na żadną poważną chorobę.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Bardzo często, jeśli lekarz podejrzewa, że pocenie się dziecka w nocy ma podłoże pochorobowe, zleca wykonanie badań:
  • pełnej morfologii krwi
  • stężenia żelaza, 
  • oznaczenie parametrów stanu zapalnego (OB, CRP), 
  • poziomu glukozy we krwi, 
  • poziomu TSH oraz elektrolitów, 
  • badania specjalistyczne (dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej czy badania hormonalne).

Doświadczona położna Edyta Brala wyjaśnia powody, dla których dziecko poci podczas snu. Jedną z przyczyn jest niedobór witaminy D3. Posłuchaj wypowiedzi ekspertki.

Pocenie się dziecka przy zasypianiu

To dość charakterystyczny objaw, który może świadczyć o niedoborze witaminy D3. Aby to sprawdzić, trzeba skonsultować się z pediatrą. Najczęściej, gdy dziecko poci się podczas zasypiania, jest to znak, że jest zbyt ciepło ubrane lub otulone za ciepłym okryciem.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!


Zobacz też:

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu w zależności od wieku dziecka [Tabela snu niemowląt]
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobno jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę Tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale to, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy Tutaj dowiesz się, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu między nimi dziecko zwykle jest aktywne. Ile śpi miesięczne niemowlę: podczas dziennej drzemki od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut. Ile śpi 2-miesięczne niemowlę (2-3 miesiące): drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut...

niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne  fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

materac do łóżeczka
Adobe Stock
Noworodek
Jaki materac dla niemowlaka: kokosowy, lateksowy czy gryczany?
Dla niemowlaka warto wybrać materac o średniej twardości, elastyczny i sprężysty, który będzie dobrym podparciem dla giętkiego kręgosłupa dziecka. Materac dla noworodka z kolei powinien być twardy, by zmniejszyć ryzyko SIDS. Do wyboru masz m.in. materace piankowe, lateksowe i kokosowe.

Materac dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Materace do łóżeczka różnią się nie tylko ceną, ale i konstrukcją, tworzywem, a nawet sposobem użytkowania. Materacyk możesz oczywiście kupić w komplecie z łóżeczkiem, warto jednak dobrze przemyśleć zakup i dopasować go do potrzeb dziecka. Inny materac trzeba kupić dla noworodka, inny sprawdzi się dla starszego niemowlaka oraz alergika. Materace z lepszej jakości materiałów, antyalergiczne i wysokoelastyczne z antybakteryjnymi pokrowcami są droższe, ale to inwestycja w zdrowy kręgosłup (i sen) dziecka. Specjaliści odradzają zaś materace gryczane, bo mogą się w nich rozwijać bakterie i grzyby. Spis treści: ​ Jak materac dla niemowlaka wybrać? Materac dla niemowlaka: lepszy gryczany czy piankowy? Jaki materac dla noworodka: najlepszy kokosowy Materac dla alergika: tylko lateksowy Co dokupić do materaca dla noworodka i niemowlaka? Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim nowy, nieużywany . Nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale także o to, że po kilku latach materac może się lekko odkształcić. To z kolei może prowadzić do wad postawy lub być przyczyną obniżonego komfortu snu. Istotny jest również rozmiar materaca . Materac dla niemowlaka powinien leżeć równo, stabilnie przylegać do podłoża i wypełniać szczelnie całą przestrzeń łóżeczka. Jak dopasować materac do wielkości łóżeczka? Między szczebelki a materac nie powinny się mieścić dwa palce rodzica. Do standardowych łóżeczek pasują materace 120x60 cm oraz 140x70 cm. Jeśli łóżeczko jest większe lub mniejsze, pamiętaj, że niektórzy producenci oferują wykonanie materaca także pod inny rozmiar. Materac dla niemowlaka musi także pasować do łóżeczka wysokością. Dla niemowlaków wystarczająca wysokość materaca (grubość) to 11-14 cm. Nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj