Dyschezja niemowlęca
Adobe Stock
Zdrowie

Dyschezja niemowlęca: definicja i objawy. Jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca często jest mylona z kolką niemowlęcą. To jednak dwie różne dolegliwości. Wyjaśniamy, czym jest dyschezja u niemowlaka i jakie są jej objawy. Podpowiadamy, jak można pomóc dziecku.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Dyschezja niemowlęca nie jest zaburzeniem powszechnie znanym. To schorzenie nie jest groźne dla malucha, ale potrafi być bardzo uciążliwe. 

Spis treści: 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Dyschezja niemowlęca: definicja

Dyschezja niemowlęca to zespół objawów wskazujących na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Dolegliwość ta dotyczy jedynie malutkich dzieci – diagnozuje się ją u maluchów przed 9. miesiącem życia, a najczęściej pojawia się w okolicach 6. miesiąca. Dyschezja niemowlęca polega na zaburzeniach defekacji. Przy dyschezji każde oddanie stolca wiążę się u dziecka z bólem.
 

Dyschezja przez wielu rodziców może być uważana za kolkę niemowlęcą. Jak odróżnić dyschezję u niemowlaka od kolki? Przede wszystkim dziecko, które ma kolkę, potrafi płakać nawet kilka godzin, natomiast płacz przy dyschezji niemowlęcej trwa od 5 do 30 minut i ustępuje od razu po wypróżnieniu. Podczas kolki u dziecka pojawia się także niepokój i trudno jest uspokoić malucha. Dodatkowo przy kolce dziecko podkurcza nóżki, co nie występuje przy dyschezji niemowlęcej.

Objawem zaparć u niemowlaka jest wyraźny wysiłek podczas oddawania stolca. Przy zaparciach stolec jest twardy, a czasami nie pojawia się wcale. U dziecka z dyschezją niemowlęcą zawsze po płaczu pojawia się miękki stolec, dziecko oddaje go bez wysiłku.

Dyschezja niemowlęca: przyczyny

Dyschezja spowodowana jest niedojrzałością przewodu pokarmowego. Dokładną przyczyną jest zaburzenie koordynacji mięśni tłoczni brzusznej i dna miednicy. To one biorą udział w procesie wydalania kału. Zaburzenie polega na braku synchronizacji mięśni odpowiedzialnych za zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej z mięśniami przepony miednicy.

Dyschezja niemowlęca: objawy

Dyschezja jelit u niemowląt – objawy:

 • płacz,
 • krzyk,
 • napinanie ciała,
 • zaczerwienienie twarzy dziecka, 
 • wzmożone oddawanie gazów.


W konsekwencji dziecko po ok. 10 minutach oddaje miękki stolec, odczuwając wyraźną ulgę. Pomiędzy tymi epizodami niemowlę jest spokojne, nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Dyschezja niemowlęca mija zazwyczaj po ok. 3-4 tygodniach.

Dyschezja niemowlęca: jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca trwa krótko, jednak jest dość uciążliwa dla malucha. Ulgę może przynieść: 

 • Delikatny masaż brzuszka. Wykonuj go spokojnie i powoli. Przesuwaj dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół, albo masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Okłady z ciepłej (ale nie gorącej!) pieluszki. Ciepło rozluźni i złagodzi ból. Okład połóż na brzuszku malucha na ok. 10 minut. Możesz też użyć termoforu.
 • Noszenie na rękach, kołysanie i przytulanie dziecka. Bliskość rodzica zapewni poczucie bezpieczeństwa i uspokoi maluszka. Pomoże się rozluźnić, da chwilę wytchnienia. Czule przytulaj dziecko, lekko kołysz i troskliwie głaszcz. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twoje emocje.
 • Czasami przejściowo przy dyschezji niemowlęcej pomóc może także podawanie laktulozy, która z racji swoich osmotycznych właściwości spowoduje zatrzymanie wody w świetle jelita i rozmiękczenie mas kałowych, co może ułatwić oddanie stolca.


Pomóc może także biały szum, np. dźwięk odkurzacza lub suszarki do włosów. Dźwięk taki generowany jest także przez zabawki (szumiące misie i inne maskotki).

Dyschezja niemowlęca: leczenie

Dyschezja niemowlęca mija sama po wykształceniu się odpowiednich mechanizmów defekacji u dziecka. Nie wymaga leczenia.

Do lekarza należy zgłosić się, gdy:

 • dziecko nie przyrasta prawidłowo na masie,
 • objawy dyschezji są częstsze i dłuższe,
 • występują problemy z jedzeniem u malucha,
 • pojawiają się zaparcia,
 • następuje spadek masy ciała dziecka,
 • pojawiają się inne problemy rozwojowe.


Takie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko nie cierpi na dyschezję, tylko na inną, poważniejszą chorobę układu pokarmowego.


Zobacz też: 

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie
Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę
Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia  – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę i układać je do snu? 11 sposobów na usypianie dziecka
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Opisujemy, jak usypiać niemowlę według specjalistów. Podajemy też sposoby usypiania niemowląt proponowane przez rodziców.

Jak usypiać niemowlę – to pytanie jak mantrę powtarza większość rodziców. „Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg. Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest niezawodny i nie ma na świecie lepszego!”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Jak więc skutecznie usypiać niemowlaka? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę: zasady Skuteczne sposoby na uśpienie niemowlaka Jak usypiać niemowlę: sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Usypianie niemowlaka metodą Ferbera Usypianie niemowlaka metodą Searsa Usypianie niemowlaka metodą Tracy Hogg Jak usypiać niemowlę: zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Cokolwiek robisz, trzymaj nerwy na wodzy . Niemowlęta są jak sejsmografy: wyczuwają emocje rodziców. Daj dziecku czas. Jeśli próbujesz coś zmienić, daj mu szansę, by przyzwyczaiło się do nowości. Najgorsze jest miotanie się od sposobu do sposobu. Wybierz taką metodę, która na dłuższą metę nie da ci w kość . Psycholożka Emilia...

jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć. Spis treści : Jak ubrać niemowlę na spacer?   Jak ubrać noworodka na spacer? Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?  Jak ubrać starsze dziecko na spacer? W co ubrać dziecko na spacer?  Kiedy dziecku trzeba założyć czapeczkę? Jak ubrać niemowlę na spacer?   Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą. Jak ubierać niemowlę wiosną i latem? W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy. Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest: 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz