Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dyschezja niemowlęca
Adobe Stock
Zdrowie

Dyschezja niemowlęca: definicja i objawy. Jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca często jest mylona z kolką niemowlęcą. To jednak dwie różne dolegliwości. Wyjaśniamy, czym jest dyschezja u niemowlaka i jakie są jej objawy. Podpowiadamy, jak można pomóc dziecku.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Dyschezja niemowlęca nie jest zaburzeniem powszechnie znanym. To schorzenie nie jest groźne dla malucha, ale potrafi być bardzo uciążliwe. 

Spis treści: 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Dyschezja niemowlęca: definicja

Dyschezja niemowlęca to zespół objawów wskazujących na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Dolegliwość ta dotyczy jedynie malutkich dzieci – diagnozuje się ją u maluchów przed 9. miesiącem życia, a najczęściej pojawia się w okolicach 6. miesiąca. Dyschezja niemowlęca polega na zaburzeniach defekacji. Przy dyschezji każde oddanie stolca wiążę się u dziecka z bólem.
 

Dyschezja przez wielu rodziców może być uważana za kolkę niemowlęcą. Jak odróżnić dyschezję u niemowlaka od kolki? Przede wszystkim dziecko, które ma kolkę, potrafi płakać nawet kilka godzin, natomiast płacz przy dyschezji niemowlęcej trwa od 5 do 30 minut i ustępuje od razu po wypróżnieniu. Podczas kolki u dziecka pojawia się także niepokój i trudno jest uspokoić malucha. Dodatkowo przy kolce dziecko podkurcza nóżki, co nie występuje przy dyschezji niemowlęcej.

Objawem zaparć u niemowlaka jest wyraźny wysiłek podczas oddawania stolca. Przy zaparciach stolec jest twardy, a czasami nie pojawia się wcale. U dziecka z dyschezją niemowlęcą zawsze po płaczu pojawia się miękki stolec, dziecko oddaje go bez wysiłku.

Dyschezja niemowlęca: przyczyny

Dyschezja spowodowana jest niedojrzałością przewodu pokarmowego. Dokładną przyczyną jest zaburzenie koordynacji mięśni tłoczni brzusznej i dna miednicy. To one biorą udział w procesie wydalania kału. Zaburzenie polega na braku synchronizacji mięśni odpowiedzialnych za zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej z mięśniami przepony miednicy.

Dyschezja niemowlęca: objawy

Dyschezja jelit u niemowląt – objawy:

  • płacz,
  • krzyk,
  • napinanie ciała,
  • zaczerwienienie twarzy dziecka, 
  • wzmożone oddawanie gazów.


W konsekwencji dziecko po ok. 10 minutach oddaje miękki stolec, odczuwając wyraźną ulgę. Pomiędzy tymi epizodami niemowlę jest spokojne, nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Dyschezja niemowlęca mija zazwyczaj po ok. 3-4 tygodniach.

Dyschezja niemowlęca: jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca trwa krótko, jednak jest dość uciążliwa dla malucha. Ulgę może przynieść: 

  • Delikatny masaż brzuszka. Wykonuj go spokojnie i powoli. Przesuwaj dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół, albo masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Okłady z ciepłej (ale nie gorącej!) pieluszki. Ciepło rozluźni i złagodzi ból. Okład połóż na brzuszku malucha na ok. 10 minut. Możesz też użyć termoforu.
  • Noszenie na rękach, kołysanie i przytulanie dziecka. Bliskość rodzica zapewni poczucie bezpieczeństwa i uspokoi maluszka. Pomoże się rozluźnić, da chwilę wytchnienia. Czule przytulaj dziecko, lekko kołysz i troskliwie głaszcz. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twoje emocje.
  • Czasami przejściowo przy dyschezji niemowlęcej pomóc może także podawanie laktulozy, która z racji swoich osmotycznych właściwości spowoduje zatrzymanie wody w świetle jelita i rozmiękczenie mas kałowych, co może ułatwić oddanie stolca.


Pomóc może także biały szum, np. dźwięk odkurzacza lub suszarki do włosów. Dźwięk taki generowany jest także przez zabawki (szumiące misie i inne maskotki).

Dyschezja niemowlęca: leczenie

Dyschezja niemowlęca mija sama po wykształceniu się odpowiednich mechanizmów defekacji u dziecka. Nie wymaga leczenia.

Do lekarza należy zgłosić się, gdy:

  • dziecko nie przyrasta prawidłowo na masie,
  • objawy dyschezji są częstsze i dłuższe,
  • występują problemy z jedzeniem u malucha,
  • pojawiają się zaparcia,
  • następuje spadek masy ciała dziecka,
  • pojawiają się inne problemy rozwojowe.


Takie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko nie cierpi na dyschezję, tylko na inną, poważniejszą chorobę układu pokarmowego.


Zobacz też: 

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie
Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę
Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia  – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę? – sprawdzone i dobre sposoby
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Podpowiadamy, jak usypiać niemowlę według specjalistów i doświadczonych rodziców.

„Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg.  Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest skuteczny i nie ma na świecie lepszego”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Zatem: jak usypiać niemowlaka skutecznie? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę – ważne zasady Jak usypiać niemowlę – różne metody Jak usypiać niemowlę – sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Jak usypiać niemowlę: ważne zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Małe dziecko potrzebuje bliskości – z tego powodu dzieci wolą zasypiać w towarzystwie dorosłych (oczywiście zdarzają się wyjątki). Płacz to wołanie dziecka o uwagę, pomoc – nigdy nie zostawiaj płaczącego dziecka w nadziei, że się zmęczy i uśnie, w ten sposób uczysz je, że jego potrzeby nie są dla ciebie ważne. Dzieci lubią rytuały i przewidywalny porządek dnia - dzięki nim szybciej są w stanie zrozumieć, kiedy nadchodzi pora na nocny (nieco dłuższy) odpoczynek. Małe dzieci...

jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć. Spis treści : Jak ubrać niemowlę na spacer?   Jak ubrać noworodka na spacer? Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?  Jak ubrać starsze dziecko na spacer? W co ubrać dziecko na spacer?  Kiedy dziecku trzeba założyć czapeczkę? Jak ubrać niemowlę na spacer?   Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą. Jak ubierać niemowlę wiosną i latem? W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy. Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest: 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek 20-21°C – załóż maluchowi:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz