gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie

Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie

Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka.

Spis treści:

 1. Gazy u noworodka
 2. Gazy u noworodka – objawy
 3. Gazy u noworodka – przyczyny
 4. Leczenie gazów u noworodka
 5. Gazy u noworodka karmionego piersią

Mój sposób na kolkę u niemowlaka - film

Gazy u noworodka

Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach. W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha.

Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową.

Gazy u noworodka – objawy

Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy. Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich.

Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na twarzy. Objawy te najczęściej pojawiają się o stałych porach – po południu, wieczorem lub w nocy.

Gazy u noworodka: przyczyny

Przyczyną gazów u noworodka najczęściej jest:

 • niedojrzały układ trawienny (np. niedostateczna flora bakteryjna jelit),
 • łykanie powietrza podczas karmienia,
 • dziecięca nadpobudliwość (np. maluch nerwowo lub zbyt krótko ssie pierś),
 • nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego.


U dzieci powyżej 2. miesiąca życia problem z gazami zwykle słabnie. Jeśli problem pojawia się u starszych niemowląt, przyczyną może być również:

 • celiakia
 • choroba uchyłkowa jelit
 • zespół jelita drażliwego
 • nieżyt żołądka
 • parazytoza (choroba pasożytnicza)
 • nieprawidłowa dieta (u dzieci, które jedzą już coś więcej niż samo mleko)
 • błąd dietetyczny (np. zjedzenie zbyt dużej ilości owoców lub wypicie soku)
 • nadmierne pobudzenie psychoruchowe dziecka
 • stres.


Śmierdzące gazy u noworodka mogą sugerować nieprawidłową pracę układu trawiennego dziecka. Gazy o neutralnym zapachu sugerują jedynie jego niedojrzałość.

Przyczyna gazów u noworodka czy niemowlęcia może też być nadmierne pobudzenie psychoruchowe dziecka, nadmiar bodźców i stres. Zdarza się, że gazy powstają wskutek picia mleka modyfikowanego, wtedy maluchowi dokuczają też zaparcia i kolka.
 

Leczenie gazów u noworodka

W pierwszej kolejności stosuje się domowe sposoby. Są to zabiegi zapobiegające gazom:

 • układanie niemowlęcia na brzuszku na ciele rodzica. Nie kładź jednak maluszka w tej pozycji w trakcie trwania ataku kolki.
 • noszenie dziecka na jednej ręce brzuszkiem do dołu
 • noszenie w chuście.


Jeśli dziecko płacze z powodu wzdęcia:

 • połóż mu na brzuszek ciepłą (ale nie gorącą!) pieluszkę,
 • zrób mu ciepłą kąpiel (działa rozkurczowo),
 • wykonaj delikatny masaż na gazy z podkurczaniem nóżek.


Jeśli gazy nawracają i są bardzo dokuczliwe, trzeba skonsultować się z lekarzem. Może on zlecić badania morfologię krwi, USG jamy brzusznej, badanie kału dziecka, badanie endoskopowe. Doraźnie lekarz może przepisać leki zwierające simetikon. Obecnie nie zaleca się już herbatki koperkowej do stosowania bez konsultacji z lekarzem.

 

Gazy u noworodka karmionego piersią

Mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające, dlatego kupki dzieci karmionych piersią mają luźną konsystencję. Ssanie piersi wymaga większego zaangażowania ze strony małego człowieka, przez co pobudza pracę jelit. W efekcie mogą pojawiać się gazy. U dzieci karmionych piersią taka sytuacja ma miejsce częściej niż gazy po mleku modyfikowanym.

Na gazy często cierpią dzieci, których mama ma mlekotok zwany hiperlaktacją. Jest to sytuacja, gdy piersi produkują zbyt dużo mleka w stosunku do potrzeb dziecka. Skutkuje to tym, że niemowlę wypija dużo tzw. mleka początkowego, bogatego w laktozę i mało lub wcale mleka końcowego. Sprzyja to fermentowaniu laktozy w jelitach dziecka i powstawaniu gazów.

Niektóre maluszki robią kupki ze sporym impetem, tzw. strzelające. Przyczyną może być problem z trawieniem cukru mlecznego (laktozy – nierozłożona laktoza przechodzi do dalszych odcinków jelit i fermentuje, wytwarzając gazy). Zwykle jest to przejściowe. Jeśli jednak w kupce niemowlaka zauważysz ślady ropy, śluz w kale albo krew w kale, dziecko wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Zobacz też:

brak kupy u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Brak kupy u noworodka: ile czasu noworodek może nie robić kupy? Co na zaparcia?
Brak kupki u noworodka to powód do niepokoju – w końcu spodziewasz się, że maluszek będzie robił ją codziennie. Niekoniecznie musi tak być. Dużo zależy od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie. Zanim zaczniesz się martwić, że twój maluszek cierpi na zatwardzenie, sprawdź objawy zaparć u noworodka. Jak pomóc dziecku?

Brak kupy u noworodka nie zawsze musi oznaczać zaparcie. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić kupkę o wiele rzadziej. Brak kupy u noworodka karmionego piersią Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, ale może też nie robić kupy przez kilka dni . I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka niemowlaka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupy nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia.  Z kolei objawy zaparcia u noworodka to: wypróżnianie się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem), kupka mniejsza niż zwykle i wyglądająca inaczej (może mieć formę twardych, suchych kulek), pogorszenie apetytu i trudności ze snem, wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu. Brak kupy u noworodka karmionego sztucznie Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy: kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu, noworodek robi ją z wysiłkiem, pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem, ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki, kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi. Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane – wdrożenie mleka modyfikowanego może zaburzać wypróżnianie. Wynika to z faktu, że mieszanki sztuczne nie mają w swoim składzie tyle wody, co pokarm kobiecy. Druga ważna sprawa to prawidłowe przygotowanie mieszanek sztucznych zgodnie z zaleceniami...

Zdrowie
Kłopoty z brzuszkiem
Miewają je kilkutygodniowe bobasy, małe i duże niemowlęta, starszaki... Dla ich rodziców powstało „brzuszkowe” abecadło, które sporo wyjaśni i podpowie, jak pomóc dziecku.

Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje jeszcze sprawnie. Nic dziwnego, przecież dopiero teraz uczy się trawić. Nie zawsze od razu świetnie mu się to udaje, stąd kolki , ulewania, zaparcia. Starszemu dziecku brzuszek też sprawia kłopoty. Co je powoduje i jak sobie z nimi radzić, wyjaśniamy od A do Z! A jak alergia Kolki, ulewania, a nawet wymioty i biegunka bywają (ale nie zawsze są) objawami uczulenia na jedzenie . Tylko lekarz może postawić diagnozę i podpowiedzieć, czego niemowlę (lub karmiąca mama ) nie powinien jeść. Po wprowadzeniu diety problemy powinny minąć. A jak antybiotyki To bardzo dobre leki, jednak zabijają one nie tylko mikroby powodujące choroby, ale też dobre bakterie . Dlatego w trakcie brania antybiotyku malec może mieć biegunkę. By jej zapobiec, podawaj probiotyki (patrz litera P). B jak bakterie Powodują zatrucia pokarmowe – zwykle u trochę starszych dzieci (np. po zjedzeniu lodów, kogla-mogla, nieumytych owoców). Przyczyną żołądkowych sensacji może być też jedzenie brudnymi rękami. Gdy infekcja jest poważna (np. spowodowana salmonellą), konieczny jest czasem nawet pobyt w szpitalu. B jak biegunka Możesz ją podejrzewać, jeśli dziecko robi więcej kupek niż zwykle, są one płynne, widać w nich śluz lub krew. Im dziecko młodsze, tym biegunka jest dla niego groźniejsza. Wraz z kupkami maluch traci bowiem duże ilości wody oraz składników mineralnych, a to grozi odwodnieniem. Gdy dziecko ma mniej niż pół roku, od razu skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli brzdąc również wymiotuje. C jak celiakia Jeśli dziecko ma celiakię, nie może jeść glutenu (czyli białka znajdującego się w życie, pszenicy, jęczmieniu lub owsie). Powoduje on bowiem niszczenie kosmków jelitowych, a wtedy składniki mineralne nie mogą być dostarczane do krwi, a potem do komórek. Objawy celiakii pojawiają się po wprowadzeniu do diety produktów...

NUK_Pp_DiFc_Si300_Ye_WTeddy.jpg
Zakupy
Butelki na kolkę
Zasysanie i połykanie powietrza w trakcie picia mleka to najczęstsza przyczyna kolki. Na szczęście, dobra butelka ułatwia prawidłowe karmienie i pozwala zmniejszyć ryzyko.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj