Reklama

Niemowlę spadło z łóżka lub kanapy? Upadek dziecka z łóżka na brzuch, główkę, plecy zazwyczaj wiąże się z chwilą nieuwagi rodzica. Gdy dziecko spadło z łóżka – nie panikuj, ale zachowaj czujność.

Reklama

Dzieci są bardzo ruchliwe, nawet, gdy śpią. Często obracają się z boku na bok, niekiedy tuż przy krawędzi łóżka. Jeśli dziecko spadnie z łóżka, staraj się powstrzymać je od zaśnięcia, aby szybko móc zauważyć ewentualne niepokojące objawy.

Spis treści:

  1. Półroczne lub roczne dziecko spada z łóżka: jak temu zapobiegać?
  2. Dziecko spadło z łóżka: co robić?
  3. Dziecko spadło z łóżka: kiedy do lekarza, niepokojące objawy
  4. Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło​

Półroczne lub roczne dziecko spada z łóżka: jak temu zapobiegać?

Kiedy dziecko robi się bardziej ruchliwe, czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi dorosłych, aby spadło z łóżka. Najczęściej zdarza się to w nocy, kiedy dziecko leży z mamą i tatą, a rodzice zasypiają.

Wystarczy, że dziecko wykona kilka ruchów, obrotów i może spaść. Dzieje się tak czasami również podczas snu dziecka, gdy maluch jest ruchliwy i przemieszcza się w stronę krawędzi łóżka.

Akademia Młodych Rodziców

Wiemy, że bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. A nasi eksperci znają odpowiedzi na wiele Twoich pytań. Czytaj więcej

Można zapobiegać takim sytuacjom w następujący sposób:

  • przysunąć łóżko do ściany lub zabezpieczyć je, układając poduszki
  • układać malucha tak, by spał między rodzicami, a nie przy krawędzi materaca
  • zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie dziecięcego łóżeczka – jeśli maluch śpi samodzielnie.

Dziecko spadło z łóżka: co robić?

Przede wszystkim nie panikuj. Spróbuj uspokoić dziecko, przytul je. Koniecznie sprawdź, czy nie ma żadnych obrzęków, siniaków, rozcięć. Jeśli jakieś miejsce boli, dziecko ma guza – przyłóż zimny okład, by zapobiec obrzękowi.

Obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy po upadku dziecka z łóżka (patrz niżej). Postaraj się także, aby dziecko nie zasnęło od razu – gdy maluch będzie spał, trudniej będzie ci zauważyć niepożądane reakcje. Istotna jest również wysokość, z której dziecko spadło z łóżka oraz podłoże. Niektóre upadki mogą być niegroźne (z małej wysokości na dywan), inne jednak mogą prowadzić do złamania kończyny lub pęknięcia czaszki (z większej wysokości na twardą podłogę).

Ile czasu po upadku z łóżka dziecko nie może spać

Niektórzy lekarze twierdzą, że dobrze by było, aby dziecko nie spało po upadku z łóżka przez 2-3 godziny. W tym czasie mogą wystąpić objawy sugerujące, że dziecku potrzebna jest pilnie pomoc lekarska.

Jeśli jednak upadek nie był zbyt groźny i maluch sam chce wrócić do snu, pozwól mu się zdrzemnąć. Natomiast jeśli dziecko jest aktywne po upadku, nie staraj się go na siłę usypiać.

Dziecko spadło z łóżka: kiedy do lekarza, niepokojące objawy

Gdy dziecko spadło z kanapy lub łóżka podczas snu, powinny cię zaniepokoić następujące objawy:

  • otępienie
  • utrata przytomności
  • nadmierne pobudzenie dziecka

Jeśli obserwujesz takie objawy u swojego dziecka – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Specjalista dokładnie zbada malucha i zleci wykonanie odpowiednich badań.

Pierwsza pomoc po upadku dziecka z łóżka

Jeśli po upadku z łóżka dziecko jest nieprzytomne lub nie porusza kończynami albo głową, ma problemy z oddychaniem, natychmiast dzwoń po pogotowie. Jeśli dziecko nie oddycha lub nie wyczuwasz tętna, wezwij pogotowie i zacznij udzielać pierwszej pomocy – rozpocznij reanimację dziecka lub sztuczne oddychanie.

Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło

Koniecznie dokładnie obejrzyj główkę malucha. Głowa niemowlaka różni się od głowy osoby dorosłej. Niemowlę ma jeszcze niezrośnięte szwy czaszki i ciemię, przez co mózg nie ma zapewnionej pełnej ochrony. Dodatkowo zwiększona zawartość wody w tkance dziecka powoduje, że głowa jest bardziej bezwładna w trakcie urazu.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Sprawdź dokładnie, czy nie ma wgłębień, nierówności, opuchlizny. Większość takich wypadków kończy się zazwyczaj na strachu – dziecka i rodziców. Po urazie głowy dziecko koniecznie powinno jednak zostać zbadane przez lekarza, jeśli:

  • po upadku straciło przytomność
  • zauważasz na głowie maluszka wgniecenia
  • występuje krwawienie, którego nie możesz opanować
  • dziecko ma drgawki
  • chwieje się
  • mówi w dziwny sposób
  • nie rusza szyją lub kończynami.

Z lekarzem skontaktuj się także w przypadku, gdy:

  • coś cię niepokoi
  • dziecko spadło z dużej wysokości.

Jeśli dziecko nie zgłasza niecodziennych objawów i nic nie wzbudza również twojego niepokoju, a siła urazu nie była duża – zapewnij dziecku po prostu spokój i odpoczynek, bacznie je obserwując. Urazy głowy wraz z wiekiem stają się rzadsze, ponieważ wzmacnia się czaszka, a głowa przestaje być nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama