Rotawirusy rozprzestrzeniają się na tyle szybko i łatwo, że bardzo trudno jest się przed nimi uchronić. Szczepienia ochronne pozwalają na uniknięcie cięższego przebiegu choroby. Również odpowiednia higiena rąk, dieta czy dobre zdrowie również nie są wystarczające, by ustrzec się przed rotawirusem. Czym są te wirusy i jak je leczyć, kiedy już zaatakują? Przeczytaj!

Reklama

Na czym polega zarażenie rotawirusem u dziecka?

Rotawirusy należą do grupy wirusów tworzących rodzinę reowirusów. Zakażenie się nimi skutkuje biegunką, zwaną potocznie grypą żołądkową lub grypą jelitową. Wirusy te najczęściej atakują dzieci i niemowlęta. Szacuje się, że znaczna większość dzieci do 5 roku życia przynajmniej raz przeszła biegunkę rotawirusową. Bardzo trudno jest uniknąć zarażenia rotawirusem, gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, zarówno drogą kropelkową, jak i przez układ pokarmowy.

Objawy rotawirusa

Możesz podejrzewać, że dziecko zaraziło się rotawirusem, jeśli najpierw ma podwyższoną temperaturę, a po 2-3 dniach dołączają do tego:

  • wymioty;
  • silna biegunka (wypróżnianie się do kilkunastu razy na dobę);
  • senność;
  • brak sił;
  • apatia;
  • spierzchnięte usta.

Uważaj przy tym, by dziecko się nie odwodniło. Płacz bez łez oraz brak moczu mogą to sygnalizować. Koniecznie nawadniaj dziecko, by nie doszło do poważnego odwodnienia organizmu.

Jak zwalczyć biegunkę u dziecka?

Biegunka rotawirusowa jest uciążliwa nie tylko dla chorego dziecka. Rodzic najlepsze, co może wówczas zrobić, to odpowiednio nawadniać dziecko. Należy podawać mu do picia letnią wodę lub letnie herbatki (nie mogą być zbyt ciepłe, bo może to nasilić objawy). W przypadku niemowląt konieczna jest kontrola pediatry, starsze dziecko, które nie ma oznak odwodnienia, może być leczone w domu. Ważne jest, by rodzic bez konsultacji ze specjalistą nie podawał dziecku żadnych środków hamujących biegunkę.

Zobacz także

Jak leczyć rotawirusa u dziecka?

Leczenie rotawirusa ma na celu przede wszystkim zwalczyć biegunkę i zapobiec ewentualnemu odwodnieniu. Dziecko powinno w tym czasie pić znaczne ilości wody. Chore dziecko najczęściej leczone jest w domu, jednak w części przypadków przebieg choroby jest na tyle poważny, że należy przewieźć dziecko do szpitala.

Jeśli przebieg choroby jest łagodny, po ustaniu biegunki trwa ona jeszcze około 9 dni, aż organizm sam całkowicie zwalczy rotawirusa.

Zobacz też:

Reklama

redakcja
Reklama
Reklama
Reklama