Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Szczepienia obowiązkowe, szczepionki przeciw pneumokokom
Fotolia
Zdrowie

Nowa ustawa o szczepieniach: więcej obowiązkowych szczepień

Dzięki zmianom w ustawie będzie możliwe wprowadzenie do kalendarza szczepień kolejnych darmowych szczepień, np. przeciw pneumokokom.

Od 2017 r. obowiązkowe szczepienia będą finansowane nie z Ministerstwa Zdrowia, ale z NFZ-u – prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę.

Ta zmiana umożliwi wprowadzenie do kalendarza szczepień dodatkowego obowiązkowego, a co za tym idzie, darmowego, szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom i HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego – zdjęcia). Umożliwi – ponieważ NFZ dysponuje większym budżetem na ochronę zdrowia publicznego niż Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie koszt szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych i darmowych szczepień w Polsce wynosi ok. 80 mln złotych na rok. Wielu ekspertów od lat apeluje o rozszerzaniu kalendarza powszechnych szczepień, szczególnie o szczepionkę przeciw pneumokokom, bo właśnie te bakterie powodują najwięcej poważnych zakażeń bakteryjnych. Ministerstwo Zdrowia jednak do tej pory jednak nie miało środków na finansowanie powszechnych szczepień przeciw pneukomokom, dlatego na razie te szczepienia są zalecane, ale płatne, a koszt pełnego szczepienia to ok. 1 tys. złotych.
Polecamy: Jakie szczepionki dla dorosłych?

Szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe i darmowe tylko dla dzieci z grup ryzyka (m.in. wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży i z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także dzieci poniżej 5. roku życia z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc (astmą), chorobami serca, nerek, śledziony i z chorobami metabolicznymi).
Czytaj: Czemu szczepionka przeciw pneumokokom powinna być za darmo?

Prezydent uzasadnił zmiany w ustawie znacznymi oszczędnościami, związanymi z ograniczeniem występowania chorób zakaźnych, trudnych – i drogich! – do leczenia.

Sprawdź: Kalendarz szczepień: dzieci 0-18 lat

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

niemowlę na szczepieniu
materiały prasowe
Zdrowie
Rodzice zaoszczędzą ponad 1000 zł. Już od teraz!
Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Rodzice zaoszczędzą na tym ponad 1000 zł, bo tyle kosztował cykl szczepień przeciw pneumokokom. Czy szczepionki, które dostanie dziecko, są w pełni bezpieczne?

10 lat trwała walka Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień o wprowadzenie do kalendarza szczepień bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom . Pierwsze dzieci, które kończą 2. miesiąc życia, już dostają bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom. To duża zmiana, bo do tej pory za szczepienie trzeba było zapłacić. Cykl 4 szczepień (3 dawki szczepienia podstawowego plus 1 dawka przypominająca) to był koszt ponad 1000 zł. Zobacz: Pneumokoki: dlaczego warto szczepić? Kto dostanie bezpłatną szczepionkę Bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostaną wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. - zarówno urodzone o czasie, jak wcześniaki. Rodzice dzieci urodzonych wcześniej za szczepionkę będą musieli sami zapłacić - również jeśli jest to kolejna dawka szczepionki. Kiedy dziecko dostanie szczepionkę? Według nowego kalendarza szczepień , dzieci dostaną 3 dawki szczepionki przeciw pneumokokom: 2 dawki szczepienia podstawowego i 1 dawkę uzupełniającą. Zdaniem ekspertów, to wystarczy. Do tej pory, jeśli szczepienia rozpoczynały się pierwszym półroczu (co zalecali eksperci), konieczne były 3 dawki szczepienia podstawowego. Ponieważ teraz wszystkie dzieci zostaną zaszczepione, wystarczą 2 dawki szczepienia podstawowego. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko powinno dostać pod koniec 2. miesiąca. Ponieważ na ten czas jest przewidzianych kilka szczepień, lekarz opiekujący się dzieckiem, o czasie podanie szczepionki decyduje lekarz. Czy szczepionki przeciw pneumokokom są bezpieczne? - Szczepionki, które są do naszej dyspozycji, to szczepionki nie tylko skuteczne, ale również o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa, pochodzące – wbrew zgiełkowi, który powstawał – z krajów UE i zarejestrowane w procedurze centralnej w Europejskiej Agencji Leków . To szczepionki, co do których nie trzeba mieć żadnych wątpliwości, że są skuteczne i bezpieczne. Są...

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
To już pewne! Od 2017 r. bezpłatne pneumokoki! Zaoszczędzisz 1000 zł!
Rodzice będą mogli zaoszczędzić ponad 1000 zł! Od stycznia 2017 roku będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Które dzieci dostaną bezpłatną szczepionkę?

Do ostatniej chwili ważyły się losy wprowadzenia od 2017 r. bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom . Mimo że eksperci od dawna przekonywali, że jest to najważniejsze szczepienie do wprowadzenia do polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych, od lat brakowało na to pieniędzy w budżecie. Jeszcze niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przyznawał, że brakuje pieniędzy w budżecie na zapłacenie za szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci (koszt szczepień przeciw pneumokokom to ok. 150 mln zł – jest wyższy niż wszystkich szczepionek z obowiązkowego kalendarza szczepień!). Resort zdrowia sięgnął jednak do oszczędności i pieniądze na pneumokoki na 2017 rok będą! Pneumokoki od 1 stycznia 2017 Decyzja została podjęta 31 października 2016 r. - minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wprowadza od 1 stycznia 2017 do obowiązkowego kalendarza szczepień bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom. Przetarg na szczepionki został już podpisany, szczepionki mają być dostarczone już w grudniu 2016 r., tak więc dzieci będą mogły być szczepione od 2017 roku. Kto i jak będzie szczepiony przeciw pneumokokom Szczepienia przeciw pneumokokom zostały wpisane do obowiązkowego kalendarza szczepień . Oznacza to, że szczepionka będzie bezpłatna i obowiązkowa . Szczepione mają być wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. Jaka szczepionka przeciw pneumokokom Tego na razie nie wiadomo. Obecne w Polsce preparaty przeciw pneumokokom różnią się liczbą serotypów bakterii, przeciw którym zabezpieczają dziecko. Czytaj też: Czym różnią się preparaty przeciw pneumokokom? Jaka jest między nimi różnica? Decyzja: która szczepionka zapadnie jednak szybko, ponieważ firmy mają czas do 14 listopada 2016 r. na zgłoszenie się do przetargu. A fizycznie preparaty szczepionkowe muszą być dostarczone już w grudniu, by rzeczywiście...

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
Najsłabsze dzieci dostaną nieskuteczną szczepionkę?! Eksperci ostrzegają!
Lekarze alarmują, że od 2017 roku dzieci z grup ryzyka mogą dostać szczepionki niezarejstrowane, o nieudowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. Nie ma więc pewności, że dziecko zaszczepione przeciw pneumokokom nie zachoruje! Ekspertów niepokoi wybór przez Ministerstwo Zdrowia preparatu do szczepień.

Eksperci to członkowie Pediatrycznego Zespołu ds Programu Szczepień Ochronnych , który od kilku lat działa przy Ministerstwie Zdrowia . Zespół walczył o wprowadzenie do obowiązkowego kalendarza szczepień szczepionek przeciw pneumokokom . Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. mają być szczepione za darmo szczepionką pneumokokową (znajdzie się ona w obowiązkowym kalendarzu szczepień 2017 ). Eksperci z Pediatrycznego Zespołu uważają jednak, że ministerstwo powinno wybrać inny preparat . Obawiają się, że najbardziej ucierpią dzieci z grup ryzyka, które są najbardziej zagrożone inwazyjną chorobą pneumokokową .    Dzieci z grup ryzyka najbardziej zagrożone pneumokokami Dzieci z grup ryzyka już od 2008 roku dostają bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom, gdyż dla nich zakażenie pneumokokami jest najbardziej groźne. Obecnie szczepionkę otrzymują bezpłatnie m.in. np. wcześniaki , dzieci urodzone z wagą poniżej 2500 g, z wadą ośrodkowego układu nerwowego, z przewlekłymi chorobami serca , z przewlekłą niewydolnością nerek, pierwotnymi zaburzeniami odporności, cukrzycą. Dzieci z grup ryzyka do tej pory dostawały jedną z dwóch szczepionek:   szczepionkę 10-walentą , która chroni przeciw 10 serotypom (podtypom) pneumokoków, ALBO:   szczepionkę 13-waletną , która chroni dodatkowo przeciw 3 serotypom pneumokoków, których nie ma w szczepionce 10-walentej. Tylko szczepionka 13-walentna jest zarejestrowana do szczepienia dzieci z grup ryzyka z powodu chorób współistniejących – przekonuje Pediatryczny Zespół ds Szczepień.   Co z pneumokokami od 2017 roku Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku mają dostawać bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom. Ministerstwo Zdrowia w wyniku przetargu wybrało dla dzieci szczepionkę 10-walentną ( pisaliśmy, jak do tego doszło , choć sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak