Perły Epsteina u niemowlaka: co to znaczy, perły zębowe na dziąśle i podniebieniu [ZDJĘCIA]
Białe, szare i żółte grudki tworzą się często na dziąsłach i podniebieniu u noworodków. Czy perły zębowe są groźne? Sprawdź, jak nie pomylić ich z innymi zmianami w buzi dziecka.
Perły Epsteina pojawiają się w buzi większości noworodków i choć są zupełnie niegroźne, mogą budzić niepokój rodziców, bo wyglądają jak małe guzki lub torbiele. Perły zębowe to pozostałość po życiu płodowym, tworzą się już w pierwszym trymestrze ciąży, gdy rozwija się podniebienie dziecka. U noworodka perły Epsteina można dostrzec na błonach śluzowych w jamie ustnej. W medycynie znane są od dawna – po raz pierwszy zostały opisane w 1880 r. przez czeskiego pediatrę Aloisa Epsteina.
Perły Epsteina – co to jest?
Perły Epsteina to zmiany wypełnione keratyną, które powstają przez gromadzenie się tkanki nabłonkowej na podniebieniu płodu. Zwykle pojawiają się po obu stronach szwu łączącego podniebienie twarde, mają ok. 1-3 mm średnicy, biały lub żółty kolor i delikatny połysk, dlatego mogą wyglądem przypominać niewielkie perły. Mogą one występować u 35-80% noworodków.
Tak wyglądają perły Epsteina u noworodka:
Perły Epsteina – czy są groźne?
Perły zębowe u noworodka nie są groźne, nie bolą i nie sprawiają żadnych innych dolegliwości. Jeśli jednak zobaczysz biało-żółte grudki w buzi niemowlaka, koniecznie pokaż je pediatrze. Lekarz pomoże ocenić, czy to na pewno perły Epsteina, gdyż łatwo można je pomylić z innymi zmianami w buzi dziecka, takimi jak:
- guzki Bohna (pochodzą z pozostałości gruczołów ślinowych, występują u około 50% niemowląt, na policzkowej/ wargowej stronie dziąseł lub na bocznych częściach podniebienia),
- torbiele dziąsłowe (małe guzki, które występują na szczycie wała dziąsłowego po obu stronach, w miejscach, gdzie w przyszłości mają pojawić się zęby trzonowe mleczne, mogą występować nawet u 35 % niemowląt),
- pleśniawki,
- afty,
- inne zmiany grzybicze,
- zęby noworodkowe (rzadko spotykana wada wrodzona).
Niektóre z tych zmian, jak np. pleśniaki, wymagają leczenia, bo jeśli się rozprzestrzenią, mogą zainfekować układ pokarmowy i oddechowy dziecka.
Perły zębowe – jak leczyć?
Perły Epsteina nie wymagają żadnego leczenia, zwykle znikają same po kilku tygodniach lub miesiącach. Zanikaniu grudek sprzyja m.in. pocieranie wnętrza ust noworodka podczas karmienia piersią lub butelką. Uwaga! Nigdy nie próbuj samodzielnie usuwać pereł Epsteina z buzi niemowlaka, bo nie dość, że nie jest to konieczne, to jeszcze może skutkować zakażeniem.
Zobacz też:
- Colostrum dla dzieci: jak wybrać, jak stosować [CENA]
- Potówki u niemowlaka – jak rozpoznać i czym je leczyć [ZDJĘCIA]
- Gorączka u niemowlaka - przyczyny, jak zbić gorączkę u niemowlaka