Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, pielęgnacja pupy, przewijanie
Zdrowie

Program dla gładkiej pupy

Ten program pielęgnacyjny włącz do swoich zadań już od pierwszych dni życia smyka. Dzięki temu mała pupcia będzie zdrowa!

Czy wiesz, co czuje dzidziuś z pupą czerwoną jak nos Rudolfa – renifera Świętego Mikołaja? Przypomnij sobie swoje skargi (albo innych kobiet w ciąży) po otarciu latem wewnętrznej strony ud. Każdy kolejny krok był jak tortury. Ależ cię piekło! Coś takiego może czuć maleństwo, które cały dzień kisi się w pieluszce. Żadna pupcia nie lubi klimatu rodem z tropiku. Tego gorąca, wilgoci i braku dostępu do powietrza.
W takich warunkach delikatna skóra niemowlęcia reaguje zaczerwienieniem, otarciem, a nawet pęcherzykami! Nie dziw się, że smyk jest niespokojny, rozdrażniony, płacze z byle powodu. Na takie zachowanie dziecka zareaguj jak strażak na hasło: „Pali się!”. Szybko sprawdź, czy malec nie ma odparzonej pupy. Nie ma? Uff! Zrób wszystko, by do tego nie dopuścić. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy dwa plany działania: na co dzień i alarmowy.

Pielęgnacja na co dzień
Oto, co możesz zrobić, by nie dopuścić do odparzenia pupy:
• Przewijaj często. Zawsze przed ułożeniem smyka do snu, po przebudzeniu i po tym, jak zrobi kupkę. Jeśli używasz pieluch jednorazowych, niech nie zwiedzie cię to, że długo wydają ci się one suche. Gdy robią się ciężkie od moczu, to czas, by je zmienić (najlepiej co trzy, cztery godziny). Pamiętaj: gdy pielucha jest „spuchnięta”, odcina skórze dopływ powietrza.
• Czyść starannie. Za każdym razem, gdy zmieniasz pieluchę. Używaj chusteczek jednorazowych (warto sięgnąć po te z napisem sensitive). Pupcię dziewczynki myj tylko od przodu w kierunku odbytu. Jeśli pielęgnujesz chłopca, pamiętaj o siusiaku (nie odciągaj napletka!) i skórze wokół jąderek.
• Susz skórę. Najlepiej miękkim ręcznikiem lub czystą tetrową pieluchą. Nie trzyj, tylko przykładaj do ciałka, miejsce po miejscu.
• Wietrz pupę. Kilka razy dziennie pozwól maluszkowi poleżeć w stroju Adama. Świeże powietrze działa cuda. Uwaga! Zadbaj tylko o to, by w pomieszczeniu było ciepło (co najmniej 20°C).
• Zabezpiecz skórę. Kremu przeciw odparzeniom używaj podczas każdej zmiany pieluszki, dopóki dziecko nie skończy trzech miesięcy. Później wystarczy tylko wtedy, gdy maluch zrobi kupę (pod warunkiem, że nie ma skłonności do podrażnień).

Pielęgnacja w przypadku awarii
Zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji na pupie bobaska pojawiają się otarcia. To nie jest twoja wina, przecież zrobiłaś wszystko jak trzeba. Niestety, do podrażnień często dochodzi, gdy smyk ma biegunkę, infekcje układu moczowego, przyjmuje antybiotyki, ząbkuje, jest w trakcie zmiany diety, choruje lub był szczepiony. Co wtedy robić?
• Działaj natychmiast, gdy pojawią się pierwsze zmiany. Nie znikną same, zaczerwienienie potrafi się rozprzestrzenić tak szybko, jak jeździ Robert Kubica w Formule 1.
• Zmieniaj pieluchy częściej niż dotychczas.
• Myj pupę. Zawsze, gdy zmieniasz pieluchę (a gdy smyk zrobi kupkę, użyj mydła dla niemowląt). Zrezygnuj z chusteczek nawilżanych – mogą dodatkowo podrażnić chorą skórę.
• Smaruj pupę kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Te z cynkiem lub D-pantenolem łagodzą podrażnienia. Nie stosuj na własną rękę maści przeciwzapalnych czy sterydowych (bo np. pomogły dziecku przyjaciółki). Możesz tylko pogorszyć sytuację. A! Kosmetyków używaj z umiarem. Wystarczy cienka warstwa kremu, pudru tyle, by oprószyć skórę.
• Wietrz jeszcze częściej. I dłużej.
• Zrezygnuj z płynów kąpielowych. Do wanienki wlej napar z nagietka lub krochmal (2 łyżki mąki ziemniaczanej zmieszaj ze szklanką zimnej wody, wlej do 0,5 l wrzątku; krochmal przelej do wanienki, uzupełnij wodą).
Jeśli mimo pielęgnacji na skórze pojawią się krostki, pęcherzyki czy nadżerki, idź z malcem do pediatry. Przepisze odpowiednie maści przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, przyjrzy się diecie twojej i dziecka, skieruje na badanie moczu, zleci kąpiel w jasnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu.

Czym pielęgnować pupę
Warto zaufać takim, które mają rekomendacje np. Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Ale zanim użyjesz kosmetyku, zrób test skórny – bo to, co służy jednemu maluchowi, niekoniecznie posłuży drugiemu. Niewielką ilość rozsmaruj na stopie dziecka i sprawdź, czy rano nie ma na niej zaczerwienienia.
→ Zasypka pudrowa. Zapobiega podrażnieniom (bo zawiera alantoinę i D-pantenol) i ogranicza potliwość, zmniejsza tarcie.
+ Łatwo ją rozprowadzić – nie sypie się jej wprost na skórę, tylko na wacik (strzepnij nadmiar pudru).
– Wysusza skórę, zbryla się (np. w wilgotnych miejscach), grudki mogą ocierać naskórek.
→ Krem przeciw odparzeniom. Łagodzi podrażnienia (alantoina), chroni skórę przed otarciami, leczy zmiany zapalne.
+ Chroni skórę przed wysuszeniem (zawiera np. olej z oliwek, olejek migdałowy), a tłusta warstwa, która się nie wchłania, zabezpiecza przed wilgocią.
+ Ma właściwości kojące (wyciąg z nagietka, cynk).
– Zdarza się, że trudno go rozsmarować, a później oczyścić z niego skórę.


Konsultacja: Małgorzata Lewandowska, położna.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pieluchy wielorazowe, czy jednorazowe
Fotolia
Pielęgnacja
Pieluchy jednorazowe, czy wielorazowe - które wybrać?
Jaka pielucha jest najlepsza? Ten spór trwa już kilka lat. Dowiedz się, jakie są zalety i wady pieluch jednorazowych i wielorazowych i sama zdecyduj.

Pieluszki jednorazowe Na pewno są dla rodziców wygodniejsze, bo  nie trzeba tracić czasu na ich pranie i prasowanie. Jednak największą ich zaletą jest – znacznie większa niż tetrowych – chłonność . Zawdzięczają ją znajdującej się w ich wnętrzu pulpie celulozowej z superabsorbentem w postaci granulek. Pochłaniając wilgoć, zamienia ją ona w żel, który jest utrzymywany z daleka od skóry pośladków. Dziecko może więc zrobić siusiu nawet kilka razy – z pieluchy nic nie wydostanie się na zewnątrz, a pupa nadal będzie sucha, co pozwoli uniknąć odparzeń i podrażnień. Poza tym pielucha jednorazowa jest wygodna, bo dzięki zapięciom na rzepy i elastycznym bokom dokładnie dopasowuje się do obwodu brzuszka nóżek. Uwaga! Pieluszki firm obecnych na rynku znacznie się od siebie różnią. Najbardziej chłonnością, elastycznością i wielkością, ale także zapachem. Niektóre, żeby lepiej pielęgnować skórę dziecka, są powleczone w środku balsamem pielęgnacyjnym lub nasączone ziołowymi ekstraktami. Te składniki, podobnie jak substancje zapachowe lub wybielacze, dzięki którym pieluchy są śnieżnobiałe, mogą być u maleństwa przyczyną uczuleń. Warto więc wypróbować różne produkty, żeby wybrać najlepszy dla danego dziecka. Tym bardziej że ten jednorazowy luksus całkiem sporo kosztuje. Jakie pieluchy wybrać dla noworodka? Dla noworodka najlepiej kupić pieluszki bezzapachowe , które nie są wzbogacane ziołowymi wyciągami czy składnikami pielęgnacyjnymi. Niektóre mają wygodne wycięcie na kikut pępowiny , choć można je też zrobić samemu lub przy zakładaniu zawijać górną część pieluchy. W pierwszych dniach życia dziecko zużywa kilkanaście pieluszek na dobę. Na szczęście (dla kieszeni rodziców!) w drugim miesiącu życia zwiększa się pojemność pęcherza i maluch siusia rzadziej. Jakie pieluchy wybrać dla niemowlaka?...

Noworodek
Zmiana pieluchy u noworodka
Noworodka powinnaś przewijać przynajmniej co trzy godziny, a także po każdej kupie. Skóra na pupie jest wrażliwa i łatwo może ulec odparzeniu.

Zmiana pieluchy u noworodka płci męskiej Do przewijania potrzebne ci będą: gaziki, waciki, wilgotne chusteczki do pielęgnacji niemowląt, krem albo oliwka do posmarowania pupy. Pieluszki powinny być dobrane do wielkości dziecka. W za dużych będzie mu niewygodnie, za małe mogą obcierać delikatną skórkę na nóżkach. Możesz też zdecydować się na pieluchy tetrowe albo pieluchomajteczki do prania. Dokładnie wytrzyj zanieczyszczenia z zakamarków wokół worka mosznowego oraz pod siusiaczkiem. Przetrzyj siusiaka, ale nie odciągaj napletka. Odchyl go delikatnie i oczyść wacikiem. Przemyj skórę na pupie, brzuszku i udkach dziecka. Po kupce – użyj do tego ciepłej wody i delikatnego mydełka lub płynu albo chusteczek, po siusiu – zrób to samą wodą lub chusteczkami. Posmaruj pupę i zagłębienia wokół worka mosznowego kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Zmiana pieluchy u noworodka płci żeńskiej Zanim zaczniesz przewijać córeczkę, przygotuj te same rzeczy, które są potrzebne dla chłopca. Pupę przemywaj od przodu ku tyłowi, aby nie przenosić zanieczyszczeń z okolic odbytu. Przy każdym ruchu używaj nowego wacika, czystego gazika albo czystej wilgotnej chusteczki do pielęgnacji. Wyczyść dokładnie wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli malutka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, potem umyj pupę i okolice wodą z delikatnym mydłem lub chusteczkami. Po siusiu użyj przegotowanej wody lub chusteczek. Po obmyciu pamiętaj, żeby dokładnie osuszyć skórę. Pośladki i fałdki ud posmaruj cienką warstwą kremu lub maści przeciw odparzeniom. Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie! Odparzona skóra pupy noworodka Odparzenie w pierwszym stadium objawia się zaróżowieniem skóry. Chore miejsce jest gorące i piecze. Działaj szybko, by stan skóry się nie pogorszył: - posmaruj pupę noworodka odpowiednim preparatem  (Sudocrem, Linomag,...

przewijanie noworodka, jak przewinąć dziecko, zmiana pieluchy
Fotolia
Pielęgnacja
Kurs przewijania noworodka
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki. Co będzie potrzebne do przewijania noworodka Materac, na którym położysz dziecko. Miska z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). Oliwka albo krem przeciw odparzeniom . Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa. Gdzie przewijać noworodka Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Jakie pieluchy dla noworodka - sprawdź ranking! Noworodek i zmiana pieluchy Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu . Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz