Powikłania po rotawirusie u dzieci i dorosłych – wszystko, co musisz wiedzieć
Zakażenie rotawirusem niesie za sobą ryzyko powikłań. Odwodnienie to jedno z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań ostrej biegunki u dzieci. Dorośli lepiej znoszą chorobę, jednak wciąż narażeni są na nieprzyjemne dolegliwości. Przekonaj się, jakie jeszcze mogą być powikłana po zakażeniu rotawirusami.
Do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Rotawirusy dostają się do jelita cienkiego, gdzie namnażają i produkują toksyny. Utrzymująca się kilka dni biegunka i wymioty mogą prowadzić do groźnego dla zdrowia i życia dziecka odwodnienia. Sprawdź, do jakich jeszcze powikłań – zarówno u dzieci, jak i dorosłych – może prowadzić zakażenie rotawirusami.
Powikłania po rotawirusie u dzieci
Rotawirus u dzieci i związana z nim biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowląt poniżej 6. miesiąca życia oraz dzieci przewlekle chorych lub z upośledzoną odpornością – to one najszybciej mogą się odwodnić. Jednak przy ostrym przebiegu biegunka rotawirusowa może być niebezpieczna dla każdego. Warto wiedzieć, że ponad 80 proc. dzieci z zakażeniem rotawirusowym ulega odwodnieniu, a ponad połowa z nich wymaga hospitalizacji. Rotawirusy i odwodnienie mogą prowadzić do innych powikłań. Powikłania po rotawirusie u dzieci to m.in.:
- problemy z układem pokarmowym: przewlekła biegunka, ostry zespół zaburzeń trawienia i wchłaniania;
- zatrzymanie moczu;
- wystąpienie niedoborów pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania;
- zaburzenie poziomu enzymów: podniesiony poziom enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby;
- infekcje dróg oddechowych: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli;
- zaburzenia hematologiczne, anemia;
- powikłania neurologiczne;
- śmierć (w skrajnych przypadkach, gdy przy bardzo ostrym przebiegu pacjent w porę nie uzyska pomocy).
Powikłania po rotawirusie u dorosłych
Organizm dorosłego zdecydowanie lepiej sobie radzi z walką z rotawirusami. Zakażenie prowadzi głównie do utraty sił i ogólnego osłabienia organizmu. Jednak przy ostrym przebiegu także może dojść do:
- poważnego w skutkach odwodnienia;
- uszkodzenia organów wewnętrznych;
- a nawet śmierci.
Powikłania neurologiczne po rotawirusie
Odwodniony organizm nie może się schłodzić, a podnosząca się temperatura ciała może prowadzić do drgawek, utraty świadomości czy utraty przytomności. Może się także pojawić ból ciała, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy. Bardzo groźnym, na szczęście rzadko występującym, powikłaniem neurologicznym jest zapalenia mózgu.
Drgawki występujące przy zakażeniu infekcji rotawirusowej mogą być również wywołane hipoglikemią albo zaburzeniami elektrolitowymi.
Zobacz także: