kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
Fotolia
Noworodek

Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź

Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie twoje dziecko pozbędzie się kikuta pępowiny? Przygotuj się, że czasem trzeba na to trochę poczekać.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Kikut pępowiny może szokować rodziców noworodka. Nic dziwnego. Nikt, kto do tej pory nie miał dziecka, nie miał też do czynienia z fragmentem ludzkiej tkanki, która jest pozostałością po łączącej płód z łożyskiem pępowinie. Dlatego też świeżo upieczeni opiekunowie maluszka jak najszybciej chcieliby się pozbyć tego problemu. Kiedy odpada pępek u noworodka? Nie zawsze tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kiedy odpada kikut pępowiny?

Nie ma jednego z góry określonego terminu. Zwykle pępek noworodka odpada między 7 a 10. dniem po narodzinach, a czasem pod koniec 2. tygodnia. Wasze dziecko ma już trzy tygodnie i kikut pępowiny nadal trzyma się mocno? To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Eksperci uważają, że pępowina może odpaść znacznie później – bo aż do 29. dnia od porodu i nie należy się tym martwić, jeśli jej gojenia nie zakłóca stan zapalny.

Zdaniem lekarzy proces oddzielania się kikuta zajmuje więcej czasu, jeśli:

  • pępowina jest gruba,
  • dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie
  • jest wcześniakiem.


Warto wiedzieć, że u dzieci urodzonych przed czasem jest większe ryzyko infekcji pępka. Ale w czasie, gdy kikut pępowiny jeszcze tkwi przy brzuszku, maluszki na ogół przebywają w szpitalu, a tam kontroluje się, w jakim stanie są ich pępki.

Jak goi się pępek?

Kikut pępowinowy najpierw jest wilgotny i elastyczny. Można nim bez problemu manipulować, np. gdy próbujemy go umyć i osuszyć. Gdy wysycha – twardnieje i bardziej przylega do skóry. Ale nawet wtedy można go unosić, np. gdy próbujemy doprowadzić pępowinę do czystości lub chcemy osuszyć skórę pod nią. Wszelkie tego typu zabiegi nie są dla dziecka bolesne.

Jak wygląda kikut pępowinowy?
AdobeStock

Co robić, aby pępek odpadł szybciej?

W gojeniu się pępka pomaga sucha pielęgnacja i dostęp powietrza. Z tego powodu pępowina noworodka nie powinna być mocno okrywana. Lekarze zalecają wywijanie brzegu pieluszki w taki sposób, aby kończyła się poniżej kikuta. Nie poleca się natomiast stosowania spirytusu do pępka. Ważne jest, by pępowinę utrzymywać w czystości. Jeśli nie ma stanu zapalnego, inne środki dezynfekujące również nie są potrzebne. Nawet jeśli pojawi się niewielkie zaczerwienienie, które ma kilka milimetrów, wystarczy zwrócić większą uwagę na wietrzenie okolicy pępka i sprawdzenie, czy nie przykrywamy jej za bardzo.

Kikut pępowinowy powinien odpaść sam. Nawet jeśli wisi na cienkim skrawku tkanki, nie próbujmy go odrywać, tylko cierpliwie czekajmy, aż sam się oddzieli.

Jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta?

Gdy pępek odpadnie, może pojawić się krew – nie jest jej dużo, to zwykle tylko kropla. Nie należy tym się niepokoić. Zupełnie normalne jest również to, że miejsce po pępowinie może być wilgotne – tkanka, która łączyła skórę na brzuchu z kikutem pępowinowym musiała ulec wchłonięciu. Stan ten również nie świadczy o infekcji.

 
pępowina u noworodka, pępek noworodka, kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada
Fotolia

Pępek wciąż nie odpada – co może niepokoić?

Powodem do niepokoju jest zaczerwienienie wokół pępka. Jeśli jest duże, pojawia się obrzęk i cuchnąca wydzielina, jednorazowo można zastosować środki odkażające (np. Octenistept lub chlorheksydynę), ale przede wszystkim trzeba pójść z dzieckiem do pediatry, aby zdecydował, jak dalej postępować.

Zobacz też:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

pielęgnacja pępka niemowlęcia, noworodek, octenisept, spirytus
RF
Zdrowie
Octenisept do pępka? Nie w każdym przypadku!
Od kiedy nie używa się spirytusu do pielęgnacji pępka noworodka, część rodziców przerzuciła się na inne specyfiki. Jest ich sporo, ale czy rzeczywiście są potrzebne?

Według najnowszych zaleceń, które obowiązują już od kilku lat, do pielęgnacji pępowiny u noworodka nie trzeba używać żadnych środków. Pępek powinien goić się na sucho. Pępowina nie może być mocno okryta, więc wywija się brzeg pieluszki, żeby kończyła się poniżej kikuta. Dzięki temu dociera do niego powietrze, które przyspiesza wysuszanie i gojenie. Rodzice jednak, często za namową osób, które nie są dobrze poinformowane, uważają, że taki sposób pielęgnacji nie wystarczy. I  zwłaszcza kiedy pępek się zabrudzi lub zamoczy, chcą stosować różne środki, aby go zdezynfekować.    Co robić, gdy pępek się zamoczy w kąpieli? Nie należy tym się szczególnie martwić. Zamoczoną pępowinę po prostu osusza się jałowym gazikiem . Można też nalewać do kąpieli mniejszą ilość wody tak, aby brzuszek dziecka znajdował się nad jej powierzchnią.   Jak postąpić, gdy pępek zostanie osiusiany? To zdarza się szczególnie małym chłopcom. Czasem też w okolice pępka dostaje się inna zawartość pieluszki. W takiej sytuacji wystarczy umyć pępowinę i miejsce wokół niej wodą i mydłem, a potem delikatnie osuszyć, np. jałowymi gazikami.     A jeśli na pępku pojawi się zaczerwienienie?  Zaczerwienienie wokół kikuta pępowiny na pewno stresuje młodych rodziców. Jeśli jednak nie jest duże, obejmuje zaledwie kilka milimetrów, wystarczy sprawdzić, czy pępek nie jest za mocno przykryty – może powietrze ma do niego utrudniony dostęp, np. przykrywamy kikut pieluszką i grubym nieprzewiewnym kaftanikiem.  Uwaga: Jeśli zaczerwienienie jest duże, na kikucie pojawia się obrzęk i wydzielina, która nieprzyjemnie pachnie, jednorazowo można na własną rękę użyć takie substancje odkażające jak Octenistept lub chlorheksydyna . Konieczna jest jednak wizyta u lekarza. On zaleci, jak dalej postępować z pępkiem. ...

pielęgnacja pępka noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Pielęgnacja pępka noworodka: ekspert radzi, jak pielęgnować i czym przemywać pępek
Pielęgnacja pępka noworodka rodzi pytania: czy moczyć? Przemywać spirytusem? I chociaż od ponad dekady obowiązuje nowy sposób pielęgnacji pępka noworodka, ciągle wielu rodziców stosuje przestarzałe metody. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia, na czym polega tzw. sucha pielęgnacja i dlaczego pępka noworodka nie należy niczym polewać.

Pielęgnacja pępka noworodka nadal wywołuje kontrowersje. Wiele nowych rodziców wciąż szuka informacji, czym przemywać kikut pępowinowy. Nadal można też spotkać zwolenników używania spirytusu, którzy przekonują rodziców, że dzięki niemu pępek szybko odpadnie. Są też orędownicy stosowania innych środków. Według aktualnych zasad pępka noworodka nie powinno się przemywać spirytusem. Kikut pępowinowy zagoi się szybciej przy stosowaniu tzw. suchej pielęgnacji pępka. Profesor Ewa Helwich, pediatra neonatolog, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, wyjaśnia, na czym polegają aktualne zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka. Spis treści: 1.  Pielęgnacja pępka noworodka jak dbać o pępek jak pielęgnować, czy można go dotykać czy można moczyć pępek noworodka podczas kąpieli? 2.  Czym przemywać pępek noworodka Przemywanie pępka spirytusem Kikut pępowinowy krwawi, brzydko pachnie – co dalej 3.  Po jakim czasie odpada pępek (kikut pępowinowy) Pielęgnacja pępka noworodka Jak dbać o pępek noworodka? Prof. Ewa Helwich: Należy stosować suchą pielęgnację . Rozpoczyna się ją już w szpitalu. Stosuje się ją u maluszków, które po narodzinach przebywają razem ze swoimi mamami. Staramy się, aby pępek noworodka nie był mocno okryty, aby podczas przewijania noworodka pieluszka była wywinięta poniżej pępowiny, a na niej luźno leżał kaftanik. To zapewnia dostęp powietrza, które przyspiesza wysuszanie tego miejsca i gojenie. Podobnie powinno się postępować w domu. Może się zdarzyć, że dziecko obficie zabrudzi pieluszkę i siebie przy okazji, że zasiusia to miejsce, co często zdarza się chłopcom. Wtedy wskazane jest umycie pępowiny i jej okolic . Należy to zrobić w ten sam sposób, w jaki podczas przewijania myjemy pupę dziecka wodą i mydłem, a potem delikatne...

kikut-pepopwiny-pepek-noworodka
Fotolia
Noworodek
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Boisz się dotknąć małego kikuta pępowiny, który sterczy na brzuchu twojego dziecka? Spokojnie, bez paniki. Przeczytaj jak pielęgnować pępek noworodka i nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.

Pielęgnacja pępka noworodka wcale nie jest taka trudna, a kikut pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10-14 dni od urodzenia. Najczęściej między 7. a 10. dniem po narodzinach. Niektórzy twierdzą, że może utrzymywać się aż do 29. dnia życia . Trwa to dłużej gdy pępowina jest gruba, dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie lub jest wcześniakiem. Przeczytaj: Wywiad z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii na temat pięlęgnacji pępka noworodka Pępek noworodka - zapomnij o spirytusie! Zanim ułożysz noworodka na przewijaku, umyj ręce - to bardzo ważne. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Oczywiście jeszcze cię nie rozumie, ale twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy niemowlak jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej. Kikuta pępowiny nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Całkowicie znika więc stres związany z przygotowywaniem i używaniem spirytusu salicylowego o odpowiednim stężeniu (kiedyś były takie zalecenia). Niezmienna jest tylko jedna zasada: zanim zabierzesz się do pielęgnacji pępka noworodka czy innych zabiegów przy maluszku –  najpierw umyj ręce. Przeczytaj: Błędy w pielęgnacji niemowląt Wietrzenie kikuta pępowiny Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępek noworodka podczas każdej zmiany pieluch. Nie smaruj go żadnymi maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć. Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” 10-14 dni. To nic niepokojącego. Pieluszka z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz