Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród lotosowy
AdobeStock
Poród naturalny

Poród lotosowy – na czym polega i czy jest bezpieczny dla dziecka? Zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]

Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem, co może nieść za sobą pewnie zagrożenia. Zwykle proces ten trwa od 3 do nawet 10 dni.

Poród lotosowy to alternatywne podejście do narodzin dziecka. I choć nazwa wskazuje, że chodzi o poród, w rzeczywistości istotne jest to, co dzieje się tuż po nim. W porodzie lotosowym ważne jest, by nie odcinać pępowiny, tylko poczekać, aż sama się oddzieli. Metoda ta budzi kontrowersje w środowisku lekarskim i nie jest powszechnie akceptowana, ponieważ zgodnie z obecnym standardem nauki oraz opieki medycznej pozostawienie łożyska może być przyczyną poważnych infekcji. 

Poród lotosowy:

 1. Co to jest poród lotosowy?
 2. Standardy medyczne a poród lotosowy
 1. Kiedy powinna być przecięta pępowina?
 2. Poród lotosowy w Polsce i na świecie
 3. Gdzie może się odbyć poród lotosowy?
 4. Opieka nad dzieckiem

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Co to jest poród lotosowy?

Poród lotosowy to rodzaj porodu, po którym nie przecina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem aż do momentu, kiedy pępowina odpadnie naturalnie. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a łożysko umieszczone jest do tego czasu w specjalnie uszytym na tę okazję woreczku.

poród lotosowy
Adobe Stock

Dziecko połączone z łożyskiem umieszczonym w woreczku. fot. Adobe Stock

Zasady porodu lotosowego:

 • to matka decyduje o przebiegu porodu,
 • po narodzinach dziecka nie przecina się pępowiny,
 • urodzone łożysko konserwuje się i pozostawia w pobliżu dziecka,
 • pępowina ma w naturalny sposób zaschnąć i odpaść od dziecka (trwa to 3-10 dni),
 • w tym czasie matka i dziecko nie przyjmują odwiedzin, mają czas dla siebie.

Standardy medyczne a poród lotosowy

Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej w Polsce w placówkach medycznych nie praktykuje się porodów lotosowych.

Poród lotosowy – zagrożenia

Lekarze zwracają uwagę na fakt, że nieodcięta pępowina połączona z łożyskiem przez kilka dni po porodzie stanowi otwartą ranę, która może prowadzić do zakażenia organizmu dziecka, czyli do sepsy, a w konsekwencji do śmierci. Co istotne, transfer krwi z łożyska ustaje w ciągu kilku minut, więc nie ma medycznych przesłanek, by czekać na to kilka dni tak jak w przypadku porodu lotosowego. Ponadto duża ilość tromboplastyn, czyli białka odpowiedzialnego na krzepnięcie krwi w łożysku może przyczynić się do zatrzymania układu krążenia, zakrzepicy, a w konsekwencji do śmierci maluszka. „Naturalność” porodu lotosowego również jest kwestionowana przez środowiska medyczne, ponieważ u większości ssaków od razu po porodzie przegryza się pępowinę. 

O tym, że poród lotosowy może być zagrożeniem dla dziecka, świadczy przypadek z Australii. W 2020 roku przyszło tam długo wyczekiwane niemowlę. Rodzice, po 13 latach starań, zdecydowali się na poród lotosowy. Niestety po 2 dniach od narodzin dziecko zmarło z powodu sepsy. Koroner stwierdził, że źródłem zakażenia był kikut pępowinowy, a czynnikami ryzyka powstania zakażenia był poród lotosowy i bakterie przenoszone z pochwy matki na dziecko podczas porodu. W tym przypadku ryzyko związane z takim porodem okazało się większe niż potencjalne i nieudowodnione korzyści z niego płynące.

Poród lotosowy – zalety

Zwolennicy porodów lotosowych twierdzą, że taka forma narodzin jest lepsza dla dziecka. Przyjście na świat w wyniku porodu lotosowego i pozostawienie noworodka z nieodciętą pępowiną określane jest mianem „łagodnych narodzin”. Popularyzatorzy tej metody uważają, że lotosowe dzieci są spokojniejsze i bardziej wyciszone.

Zgodnie z ideą porodów lotosowych to dziecko ma samo zdecydować, kiedy będzie gotowe odłączyć się od łożyska. Ma to wzmacniać jego siłę woli,  poczucie mocy sprawczej i uzupełnić pole energetyczne.​ Nie jest to jednak poparte żadnymi faktami naukowymi.

Poród lotosowy – badania naukowe

Włoscy naukowcy przeanalizowali potencjalne wady i zalety porodu lotosowego. Opublikowali je w pracy naukowej w marcu 2019 roku [1]. Konkluzja z tych badań brzmi: poród lotosowy jest niewskazany zarówno z naukowego, jak i racjonalnego punktu widzenia. Naukowcy zaznaczają, że zakłócenie odpływu krwi z łożyska do noworodka może skutkować anemią u dziecka. Podkreślają także, że stosowanie zasad porodu lotosowego może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów. W literaturze naukowej opisano też przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia u dzieci urodzonych tą metodą.

Niezależnie od wskazanych wyżej zagrożeń, szpital nie może odmówić wydania łożyska matce, jeśli wyraźnie tego zażąda, chyba że spowodowałoby to zagrożenie dla higieny środowiska szpitalnego i dla zdrowia publicznego.

poród lotosowy łożysko
Adobe Stock

Łożysko. fot. Adobe Stock


W 2018 roku opublikowano badanie z serii porodów lotosowych [2]. Powstało na podstawie ankiety, którą wypełniło 6 kobiet, które nie życzyły sobie odcinania pępowiny zaraz po narodzinach dziecka. U żadnego dziecka narodzonego w ten sposób nie rozwinęło się zakażenie. Wszystkie matki biorące udział w badaniu deklarowały, że przy kolejnym porodzie także chciałyby zastosować metodę porodu lotosowego. Warto zaznaczyć, że większość z nich generalnie była sceptycznie nastawiona do procedur medycznych i aż 5 odmówiło podania dziecku zalecanych szczepień.

Poród lotosowy – kiedy powinna byc przecięta pępowina?

Bez względu na to, czy jest się zwolennikiem, czy przeciwnikiem porodu lotosowego, trzeba wiedzieć, że nie warto zbyt szybko przecinać pępowiny po porodzie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak i obowiązującymi w Polsce standardami postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem zaleca się, aby poczekać do momentu, gdy w pępowinie ustanie krążenie krwi (pępowina przestanie tętnić), a przewód pępowinowy stanie się płaski (ustanie pulsowania w pępowinie, często opiera się na subiektywnych odczuciach personelu szpitala). Badania dowodzą, że opóźnienie nawet tylko o 2-3 minuty przecięcia pępowiny lub zaczekanie do czasu, aż sama przestanie pulsować, pomaga w przepływie krwi z łożyska do dziecka.

Dlaczego to jest ważne? Dopóki pępowina pulsuje, dostarcza tlen i odżywia dziecko. Krew przepływająca przez pępowinę zwiększa:

 • o 30 proc. całkowitą objętość krwi noworodka,
 • o 60 proc. liczbę erytrocytów, co może zapobiec anemii u dziecka

Poród lotosowy w Polsce i na świecie

Prekursorką współczesnych porodów lotosowych jest pielęgniarka Claire Lotus Day, która była też nauczycielką i jasnowidzką.  Twierdziła ona, że kiedyś w aurze noworodka, który urodził się w złym stanie, zobaczyła kształt pępowiny i doszła do wniosku, że być może wcale nie musiała być ona odcięta. Dlatego też, gdy przyszło jej samej urodzić synka, nie wyraziła zgody na odcięcie pępowiny maluszka. Uważała bowiem, że aura dziecka nasyca się dzięki sile życiowej, jaką ma łożysko pozostające na drugim końcu pępowiny. Kilka lat później, czyli w latach 80. ubiegłego wieku, wieści o porodach lotosowych dotarły do Australijki, Shivam Rachany, która później napisała książkę pt. „Poród lotosowy. Narodziny w nowym świetle”.

Jednak porody lotosowe należą w Europie i USA do rzadkości, podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Jeśli do nich dochodzi, najczęściej są to porody w domu. Szacuje się, że w Polsce odbywa się kilkanaście takich porodów rocznie, jednak nikt nie prowadzi związanych z nimi statystyk.

Poród lotosowy w Polsce

Jeden z pierwszych opisanych porodów lotosowych w Polsce odbył się w Olsztynie w 2019 roku. Pępowina niemowlęcia odpadła samoistnie po 3 dniach. Rodzice uzasadniali swoją decyzję o porodzie lotosowym potrzebami duchowymi. Choć szpital uszanował ich wolę, poprosił o podpisanie przez rodziców oświadczenia, że przyjmują do wiadomości, że szpital zrzeka się odpowiedzialności za konsekwencje takiego porodu.

Poród lotosowy – gdzie może się odbyć?

Poród lotosowy może mieć miejsce zarówno w domu, jak i w prywatnej placówce medycznej (rzadziej państwowej). Przed porodem należy jednak dokładnie przedstawić personelowi szpitala lub położnej, która będzie towarzyszyła przyszłej mamie w domu, swoją wizję porodu i oczekiwania związane z porodem lotosowym. Możliwe jest także, że niektóre szpitale będą wymagały podpisania przez rodziców oświadczenia, że szpital zrzeka się odpowiedzialności za konsekwencje porodu lotosowego.

Opieka nad dzieckiem po porodzie lotosowym

Poród lotosowy jest normalnym porodem, a od zwykłego różni go tylko nieprzecinanie pępowiny, co w pewnych aspektach wiąże się z nieco inną opieką nad dzieckiem. W związku z brakiem badań nad porodem lotosowym nie ma żadnych oficjalnych zaleceń dotyczących pielęgnacji i postępowania z łożyskiem.

Jak wygląda opieka nad dzieckiem po porodzie lotosowym:

 • łożysko rodzi się 5-30 minut po dziecku,
 • potrzebny jest sterylny pojemnik na łożysko,
 • ubranka dziecka muszą być zapinane z przodu, aby umożliwiały bezbolesne dla dziecka odprowadzenie pępowiny do łożyska,
 • przenosząc dziecko, trzeba też przenosić łożysko,
 • jeśli dziecko urodziło się poza domem, mimo nieodciętej pępowiny trzeba włożyć je do fotelika samochodowego,
 • nie wiadomo, czy można kąpać dziecko z nieprzeciętą pępowiną, lepiej przecierać je wilgotną gąbką, bez zanurzania w wodzie do czasu, aż pępowina samoistnie odpadnie,
 • łożysko zaczyna obsychać i najprawdopodobniej brzydko pachnieć (to niedziałający już narząd, w którym krzepnie krew, a tkanka zaczyna się psuć),
 • niektórzy trzymają łożysko w soli morskiej i nacierają je ziołami, aby zminimalizować jego psucie się i brzydki zapach,
 • pępowina zasycha, aż odpadnie od dziecka.

Poród lotosowy popularny jest na Bali. Opowiada o nim Celina Szwinta w reportażu „Polska położna odbiera porody w zakątkach świata”: „Kobieta rodzi dziecko, potem łożysko, które umieszcza się w misce obok leżącej mamy. I mama karmi dziecko, oporządza je, czasem przemieszczając się z dzieckiem przy piersi i miską w ręku. Tam, oprócz tradycji, uzasadnia się to powodem fizjologicznym. W łożysku bowiem znajduje się 33 proc. krwi dziecka – tej najlepszej zawierającej komórki macierzyste. Pępowiny nie odcina się po to, by dziecko całą krew otrzymało z powrotem".

Bibliografia:
1. Shivam Rachany „Narodziny w nowym świetle. Lotosowy poród”, Wydawnictwo Ravi, 2003.
2. Alessandro Bonsignore, Francesca Buffelli, Rosagemma Ciliberti, Francesco Ventura, Andrea Molinelli, Ezio Fulcheri, „Medico-legal considerations on “Lotus Birth” in the Italian legislative framework’’. Italian Journal of Pediatrocs, 2019. Dostępny w internecie pod adresem: https://ijponline.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13052-019-0632-z [data dostępu: 22.02.2021]
3. Kimberly K Monroe , Alexandra Rubin , Kerry P Mychaliska, Maria Skoczylas, Heather L Burrows, „Lotus Birth: A Case Series Report on Umbilical Nonseverance’’. Clinical pediatrics 2019, Clinical Pediatrics 2018. Dostępny w internecie pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30338695/ [data dostępu: 22.02.2021]

Sprawdź także:

łożysko
PixieMe/Adobe Stock
Przebieg ciąży
Łożysko – do czego służy, jak o nie dbać w ciąży, problemy z łożyskiem
Łożysko w czasie rozwoju zarodkowego i całej ciąży łączy zarodek ze ścianą macicy. Jest wspólnym narządem matki i dziecka, który stanowi miejsce styku ich organizmów. Płód jest z łożyskiem połączony pępowiną. Sprawdź, jak powstaje łożysko i do czego jest niezbędne.

Łożysko ( placenta ) jest narządem, który wykształca się w czasie ciąży u wszystkich ssaków łożyskowych, czyli niemal u wszystkich współczesnych nam ssaków poza torbaczami i stekowcami. Łożysko wytwarza się także u naczelnych, a więc i u ludzi. Powstanie łożyska uniezależnia płód od świata zewnętrznego i zapewnia kontakt między dwoma organizmami – matki i dziecka. Istnieje kilka typów łożyska. To, które tworzy się u ludzi jest łożyskiem doczesnowym, inaczej zwanym inwazyjnym lub prawdziwym oraz łożyskiem krwio-kosmówkowym. Jemu poświęcamy ten materiał. Spis treści: Czym jest łożysko? Kiedy się rozwija? Funkcje łożyska Jak dbać o łożysko w ciąży? Problemy z łożyskiem Łożysko w trakcie porodu Czym jest łożysko Łożysko jest tzw. narządem przejściowym – jest niezbędne tylko w czasie życia płodowego – w momencie urodzenia się dziecka przestaje być potrzebne. Ludzkie łożysko ma z grubsza kolisty kształt i waży 400-600 g. Nie jest ani unerwione, ani zaopatrzone w naczynia chłonne. W budowie łożyska wyróżnia się: powierzchnię matczyną łożyska – przez całą ciążę zespolona jest ze ścianą macicy powierzchnię płodową łożyska – stykającą się w wodami płodowymi; tu przyczepia się pępowina płytę podstawną zrazy i przegrody łożyska płytę kosmkową kosmki końcowe. Łożysko – kiedy się rozwija i jak powstaje? Proces tworzenia się łożyska rozpoczyna się już w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy i trwa aż do 18-20 tygodnia ciąży. Łożysko rośnie wraz z płodem aż do 36 tygodnia ciąży. Matczyna część łożyska zaczyna się tworzyć 7-12 dni po zapłodnieniu i rozwija się z błony śluzowej macicy, tzw. doczesnej. Część płodowa łożyska zaczyna powstawać 17-22 dni po zapłodnieniu. Tworzy się z zewnętrznej warstwy...

łożysko na przedniej ścianie
Adobe Stock/eight8
Zdrowie w ciąży
Łożysko na przedniej ścianie macicy: co oznacza? Czy to groźne?
Łożysko na przedniej ścianie macicy nie oznacza tego samego co łożysko przodujące, które może być groźne i powodować komplikacje w ciąży. Gdy łożysko znajduje się na przedniej ścianie, lekarz uzna to za normę. Tak umiejscowione łożysko nie zakłóci też przebiegu porodu.

Łożysko na przedniej ścianie macicy to nie powód do niepokoju. Takie położenie łożyska w czasie ciąży nie jest groźne, choć może mieć wpływ na odczuwanie ruchów dziecka. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie komplikuje poród i czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Co oznacza łożysko na przedniej ścianie macicy? Łożysko na przedniej ścianie macicy (inaczej: anterior placenta ) oznacza miejsce, w którym znajduje się ten narząd płodowy. Łożysko może znajdować się na przedniej bądź na tylnej ścianie macicy – oba położenia są prawidłowe, niegroźne dla kobiety ani dla płodu. Warunek: łożysko powinno być umiejscowione w górnej części macicy (obojętne, czy na przedniej, czy na tylnej ścianie), a nie w dolnej jej części – wtedy jest to tzw. łożysko przodujące. To mit, że położenie łożyska na przedniej ścianie ma wpływ na wielkość brzucha . Nie powoduje też żadnych dolegliwości w przeciwieństwie do łożyska przodującego, które zwykle wywołuje nasilające się krwawienia. Łożysko przodujące polega na nieprawidłowym umiejscowieniu łożyska w macicy – w dolnym jej odcinku. To powikłanie ciążowe. Lekarze wyróżniają m.in. łożysko nisko usadowione, łożysko brzeżnie przodujące (styka się ono z szyjką macicy) i łożysko centralnie przodujące (całkowicie zakrywa ujście szyjki macicy). Łożysko (placenta) na przedniej ścianie macicy, fot. Adobe Stock/Анастасия Красавина Łożysko na przedniej ścianie a ruchy dziecka Lokalizacja łożyska ma duży wpływ na sposób, w jaki kobieta czuje ruchy dziecka. Zazwyczaj ruchy przypominają bulgotanie, muśnięcia, a nawet mocne kopniaki. Z tygodnia na tydzień ruchy dziecka powinny być coraz wyraźniejsze. Niestety, łożysko położone na przedniej ścianie macicy może sprawiać, że mama będzie później i słabiej je odczuwać. To...

Odklejenie łożyska w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Odklejenie łożyska: przyczyny i objawy oddzielenia się łożyska w ciąży
Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży stanowi przyczynę ok. 30 proc. krwawień z pochwy u ciężarnej. Jest poważnym ciążowym powikłaniem, groźnym dla zdrowia kobiety.

Prawidłowe odklejenie łożyska od macicy następuje kilka minut po narodzinach dziecka. O przedwczesnym odklejeniu łożyska mówimy, gdy oddziela się ono od macicy wcześniej, jeszcze w trakcie trwania ciąży. U przyszłej mamy pojawia się wówczas krwawienie. Jakie są przyczyny tej poważnej ciążowej dolegliwości i czym może ona skutkować? Spis treści Odklejenie łożyska: przyczyny Oddzielenie łożyska: objawy Odklejenie się łożyska: rozpoznanie i leczenie Przedwczesne odklejenie łożyska: zagrożenia Odklejenie łożyska: przyczyny Przedwczesne oddzielenie łożyska od macicy może nastąpić na skutek: upadku lub urazu brzucha, zaburzeń endometrium, zaburzeń krążenia maciczno-łożyskowego, obecności  mięśniaków macicy , dojrzałego wieku ciężarnej, ciąży mnogiej, zbyt krótkiej pępowiny, niedoboru kwasu foliowego , nadciśnienia tętniczego ciężarnej (oraz stanu przedrzucawkowego ), stosowania używek, takich jak alkohol, papierosy, narkotyki, wad w budowie macicy, gwałtownego wypłynięcia wód płodowych tuż przed porodem. Oddzielenie łożyska: objawy Sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do odklejenia się łożyska w ciąży, może być krwawienie z dróg rodnych , które pojawia się w ostatnich tygodniach ciąży (choć zdarza się, że odklejenie następuje wcześniej, nawet w drugim trymestrze ciąży). Krwawieniu z pochwy mogą towarzyszyć: ból podbrzusza, rytmiczne skurcze, bolesność brzucha przy uciskaniu, uczucie twardego brzucha w ciąży , zanik lub wzmożenie ruchów dziecka, nudności, wymioty. Nie zawsze jednak krwawienie musi wystąpić przy oddzieleniu się łożyska. Brak krwawienia przy całkowitym odklejeniu się łożyska od macicy występuje, gdy pojawiają się dodatkowo zaburzenia układu krzepnięcia....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz