noworodek, niemowlę, ubranka niemowlęce
Fotolia
Noworodek

6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?

Wygląd noworodka może cię nie tylko zaskoczyć, ale i lekko zszokować - czy powiększone gruczoły piersiowe, meszek na skórze i guzek na głowie to naturalne zjawiska? I kiedy znikną? Sprawdź koniecznie.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Jeśli dopiero co urodziło ci się dziecko, pewnie zastanawiasz się, co znaczą te wybroczyny na skórze, dlaczego głowa noworodka wygląda tak dziwnie. Trochę nie tak wyobrażałaś sobie swoją pociechę. Czy to już tak zostanie na zawsze? Zaraz się przekonasz.

Guz na głowie noworodka

Miękką, obrzękniętą, czasem nawet zasinioną wypukłość, która rozmiarem przypomina mandarynkę, ma na głowie wiele noworodków. To tzw. przedgłowie, czyli pamiątka po przeciskaniu się przez wąski kanał rodny, w którym główka właśnie torowała dziecku drogę na świat. Stąd jej wydłużony kształt, a także opuchnięte powieki i przekrwione oczy.

Kiedy to ustąpi? Zmiany znikają w pierwszych dniach po narodzinach.

Zgięte rączki noworodka

Do takiej pozycji dziecko przyzwyczaiło się w twoim brzuchu. Tuż przed narodzinami było tam bardzo ciasno, więc musiało podkurczać nóżki i krzyżować rączki na piersiach. Po narodzinach zaciska także piąstki. To pozycja pozwala mu bronić się przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić.

Kiedy to ustąpi? Opór, który stawia ciało dziecka przy zakładaniu ubranka, zmianie pieluchy, powinien ustąpić do końca 1. miesiąca. Piąstki mogą być zaciśnięte dłużej – do końca 2. miesiąca życia dziecka.

Sprawdź 6 żelaznych zasad pielęgnacji pępka noworodka.

Żółtaczka noworodka

Przechodzi ją większość dzieci po narodzinach. Ich wątroba nie jest w pełni dojrzała. Bilirubina (barwnik krwi, który odpowiada za żółty kolor skóry) wolniej się rozpada i gromadzi się w organizmie. Choć nazwa „żółtaczka" brzmi poważnie, ta po narodzinach nie oznacza choroby. Dlatego nazywa się ją żółtaczką fizjologiczną.

Kiedy to ustąpi? Praca wątroby normuje się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni, w tym czasie skóra odzyskuje różowy kolor.

Otarcia na skórze noworodka

Od małych dzieci oczekuje się nieskazitelnej skóry. Sporym zaskoczeniem są więc widoczne zaraz po narodzinach wybroczyny i otarcia (efekt porodu) czy przesuszenie (czasem skóra złuszcza się całymi płatami). Nie jest to objaw choroby, ale niedojrzałości skóry.

Kiedy to ustąpi? Z każdym dniem stan skóry się poprawia. Jednak dopiero około 3. urodzin dziecka jego skóra stanie się mniej podatna na uszkodzenia.

Meszek na ciele noworodka

Niektórzy rodzice ze zdumieniem odkrywają, że ich dziecko ma włosy nie tylko na głowie, ale i na ramionach czy plecach. Choć nazywa się je meszkiem płodowym, czasem są naprawdę długie.

Kiedy to ustąpi? Wszystkie włoski, z którymi dziecko przychodzi na świat, także te na głowie, wycierają się w ciągu pierwszych miesięcy jego życia. Te na ciele znikają na dobre, a miejsce meszku na główce zastępują prawdziwe włosy.

Werandowanie i pierwszy spacer z noworodkiem - twój przewodnik.

Brodawki jak wiśnie

Taki objaw u noworodka może szokować, ale to normalne zjawisko. Zarówno u dziewczynek, jak i chłopców kilka dni po narodzinach wyraźnie powiększają się gruczoły piersiowe (nawet do wielkości wiśni) i mogą wydzielać kropelki płynu. Jest on podobny składem do siary, czyli pierwszego mleka mamy. U dziewczynek może też powiększyć się łechtaczka i pojawić krwiście podbarwiona wydzielina z pochwy.

Kiedy to ustąpi? Po kilku dniach. Tyle czasu potrzeba, by na dziecko przestały działać hormony mamy, które przeniknęły do jego organizmu przez łożysko.

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

noworodek, jak wygląda noworodek
Fotolia
Noworodek
Jak wygląda noworodek?
Noworodek w niczym nie przypomina dziecka z filmów. Ale i tak dla swojej mamy jest najpiękniejszy. Co w jego wyglądzie może cię jednak zaskoczyć? Sprawdź!

Czerwona, pomarszczona, pokryta mazią płodową skóra, zaciśnięte piąstki, cieniutkie, sine kończyny, wypukły brzuszek z klamrą zaciśniętą na odciętej pępowinie, uchylające się zaledwie na moment opuchnięte powieki, meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale czasem także plecki. Ale gdy oczka się otworzą, by obdarzyć cię pierwszym zamglonym spojrzeniem, Twoje lekkie rozczarowanie, zmieni się w pełne dumy zadowolenie – z tego, że już jest, że możesz go dotknąć, zobaczyć, przystawić do piersi. A co dokładnie zobaczysz? Oczy noworodka Powieki są lekko obrzmiałe, czasem zaczerwienione, a tęczówka mało przejrzysta. Jeśli kanaliki łzowe jeszcze się w pełni nie wykształciły, dziecko może się budzić ze sklejonymi powiekami lub zobaczymy ropiejące oczko u niemowlaka . Gdy nie śpi, widać pokrywające gałkę oczną łzy (ale na razie noworodek nie płacze). Sprawdź, kiedy niemowlę zacznie ronić łzy Włosy noworodka Meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w najbliższych 6-8 tygodniach. Na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka. Skóra noworodka Tuż po porodzie jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową. W drugiej lub trzeciej dobie może przybrać lekko żółtą barwę, co świadczy o wysokim poziomie bilirubiny we krwi (to tzw. żółtaczka fizjologiczna ). Stężenie spada samoistnie, w cięższych przypadkach pomaga naświetlanie lampą ultrafioletową. Głowa noworodka Miękkie kości czaszki są bardzo plastyczne, dzięki czemu dziecku łatwiej było przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu. Tuż po porodzie główka może mieć szpiczasty wydłużony lub lekko zdeformowany kształt. Zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dłonie noworodka Noworodki trzymają je zaciśnięte w piąstki (to...

noworodek, znamiona na ciele
Zdrowie
6 najczęstszych znamion u dzieci
Znamiona na ciele noworodka mogą cię niepokoić. Czy słusznie? Sprawdź, jakie znamiona możesz zobaczyć na dziecięcej skórze i które z nich powinnaś pokazać lekarzowi.

1. Pieprzyki na ciele noworodka Wyglądają jak malutkie brązowe punkciki. Pieprzyki występują bardzo często i nigdy nie znikają. Nie powinnaś się nimi przejmować, jeśli jednak twoje dziecko ma ich dużo, zwróć na to uwagę pediatry. 2. Naczyniowe znamię wrodzone na ciele noworodka Wygląda zazwyczaj jak miękka wypukła plama, w kolorze truskawkowym. Może mieć różne wielkości. Czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach po urodzeniu. Występuje średnio u jednego na dziesięć noworodków. Znamiona te mogą się powiększać, ale w końcu zbledną przybierając szaroperłowy kolor. Naczyniowe znamiona wrodzone całkowicie znikają między piątym a dziesiątym rokiem życia. Najlepiej nie leczyć tych znamion, tylko poczekać, aż same znikną. Lekarz może zalecić jednak prostą terapię, czyli uciskanie i masaż , co często przyspiesza zanikanie znamienia. Jedynie niektóre przypadki wymagają bardziej radykalnych zabiegów czy nawet usunięcia. 3. Naczyniak krwionośny jamisty lub jamisty żylny na ciele noworodka Występuje bardzo rzadko, tylko u jednego noworodka na sto. Ma kolor niebieskawoczerwony, jest grudkowaty. Zanika wolniej niż znamiona wrodzone i częściej wymaga leczenia. Sprawdź, na co uważać, gdy dziecko ma naczyniaki 4. Znamię naczyniowe płaskie na ciele noworodka Jest już widoczne tuż po porodzie , ma kolor purpurowoczerwony i może występować w różnych miejscach na ciele. Nigdy nie blednie całkowicie. Leczenie laserem zwykle poprawia wygląd znamienia. Zasięgnij porady lekarza, jeśli coś cię niepokoi w wyglądzie znamienia. 5. Wrodzone znamiona barwnikowe na ciele noworodka Przybierają kolor od jasnobrązowego do prawie czarnego. Mogą być pokryte włoskami. Zaleca się usuwanie większych znamion, ponieważ mogą być złośliwe. 6. Obrzęk łososiowy rogówki u noworodka Plamy w kolorze łososiowym mogą występować na górnych...

noworodek, wygląd noworodka
Fotolia
Noworodek
Noworodek nie jest śliczny jak z reklamy
Kiedy zobaczysz swoje nowo narodzone dziecko po raz pierwszy, możesz się przestraszyć, bo noworodek nie przypomina dzieci z reklam. Sprawdź, co budzi niepokój młodych rodziców.

Bierzesz w ramiona ślicznego, różowego noworodka. Ma piękną buźkę i patrzy szeroko otwartymi oczami. Tak to zwykle jest, ale w filmie. Twoje dziecko nie będzie z początku wyjątkowo urodziwe. Spiczasta główka i siniak na czole nie zakłócą ci jednak radości, jeśli będziesz wiedzieć, że to nic groźnego. Uprzedźmy fakty i sportretujmy noworodka. 1. Noworodek ma dziwne proporcje Dziecko przychodzi na świat z główką bardzo dużą w stosunku do reszty ciałka. Jej obwód jest większy nawet od obwodu klatki piersiowej! Tak właśnie powinno być. Te proporcje z czasem się na pewno zmienią. Wielkość główki jest spowodowana dużym mózgiem. Waży on 380 g, to 10 procent masy ciała. Czytaj też: Pierwsze pomiary noworodka 2. Noworodek ma guzy i siniaki Dziecko miewa na ciele ślady trudów związanych z przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona, na skórze widać wybroczyny i siniaki. Częstym zniekształceniem jest przedgłowie – miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki . Może mieć wielkość mandarynki! Ustąpi w ciągu kilku dni. Dzieci narodzone przez cesarskie cięcie mają bardziej okrągłe główki i mniej spłaszczone noski. 3. Noworodek ma ciemiączka Są to przestrzenie między kośćmi ciemieniowymi czaszki. Pokrywa je tylko warstwa tkanki włóknistej. To mocna błona, dlatego możesz dziecko pielęgnować bez obaw. Taka budowa główki ułatwia dziecku wydostanie się na świat (kości mogą nieco się „ścieśnić”). A potem umożliwia swobodny rozrost mózgu. Ciemiączka są dwa – duże i małe. Mniejsze trudniej dostrzec, bo znajduje się z tyłu główki. Łatwiej zobaczyć duże, na czubku głowy. Czasem widać, jak pulsuje. Gdy dziecko płacze, może się lekko uwypuklić. Zapadnięte ciemiączko może oznaczać odwodnienie – jeśli dziecko wcześniej wymiotowało, ma biegunkę albo gorączkę i mało...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz