Najlepiej podaj coca-colę i paluszki – radzi sąsiadka. Rosół pomaga na wszystko – mówi mama. Koleżanka nakazuje: do picia tylko woda! Inna: nie należy wmuszać w dziecko niczego, samo poprosi. Fora internetowe też pełne są dobrych rad. Większość z nich wyklucza się wzajemnie – najlepsze na biegunkę jest jabłko pieczone, jabłko surowe, banan, sok, nie podawaj żadnych owoców, podaj warzywa gotowane, nie serwuj żadnych warzyw, tylko ryż. A maluch ryżem akurat pluje. Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę?

Reklama

Kolejna jesień, kolejne infekcje

Choć na dworze coraz chłodniej, jesień to dla rodziców gorący okres. Przeziębienia, choroby, zatrucia u maluchów to chleb powszedni. Nic dziwnego – dzieci chorują częściej niż dorośli, bo ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Niebagatelny udział ma też przebywanie dzieci w sporej grupie rówieśników, a tam zawsze ktoś albo kaszle, albo kicha, albo boli go brzuszek. W takich warunkach o chorobę nie trudno.

Zwykła grypa żołądkowa?

Kiedy zauważysz u swojego dziecka biegunkę, zwykle myślisz, że to grypa żołądkowa. Może nawet skłonna jesteś podążać za radą najbliższych i wmuszać maleństwu rosół, soczki i colę, czekając, aż niedyspozycja minie. Nie należy tego robić, woda, soki, słodzone napoje mogą zaostrzyć przebieg biegunki. Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci są rotawirusy i nie mają one zbyt wiele wspólnego z grypą. W Polsce szacuje się, że co roku na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 tys. dzieci poniżej 5 roku życia i wiele z nich trafia do szpitala. Faktycznie u kilkulatków biegunka czy wymioty przechodzą w ciągu kilku dni. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć.

Nawadnianie to podstawa!

Trzeba przyznać rację tym, którzy twierdzą, że malucha z niedyspozycją żołądkową trzeba dowadniać. Jednak kolorowe, słodzone napoje nie są polecane nawet zdrowym brzuchom, a co dopiero tym wymęczonym chorobą. Powinnaś reagować od momentu, gdy pojawił się kłopot. Woda w tym wypadku nie wystarczy. Co więcej, może nawet nasilić objawy. Ważne jest podawanie płynów, które mają odpowiednio dobrane proporcje glukozy i elektrolitów, tylko one będą przyswajane przez organizm. Płyny nawadniajęce wpływają na utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej i umożliwiają sprzężone wchłanianie sodu z glukozą. Woda ani cola czy rosół nie posiada takich właściwości.

Co robić, gdy dziecko ma biegunkę?

Najważniejsze jest szybkie reagowanie. Jeśli uda ci się zapobiec odwodnieniu, prawdopodobnie ustrzeżesz się szpitala i kroplówki. Od razu podaj maluchowi doustny płyn nawadniający, np. najczęściej wybierany przez Polaków płyn Orsalit, który uzupełnia elektrolity i, w przeciwieństwie do domowych sposobów, nie ściąga wody do układu pokarmowego, a nawadnia organizm i łagodzi objawy. Zrób to jeszcze przed wizytą u lekarza, która może okazać się konieczna, jeśli objawy będą się nasilać.

Zobacz także

Jaki płyn nawadniający wybrać?

Dobrze skomponowany płyn nawadniający powinien mieć słony posmak - świadczy to o odpowiednim składzie, zawartości elektrolitów i gwarantuje prawidłowe działanie. Jeśli płyn nawadniający jest słodki, świadczy to o dodaniu do jego składu cukru lub substancji słodzących, które mogą tylko nasilić objawy zatrucia pokarmowego u dziecka. Najczęściej wybieranym płynem nawadniającym w Polsce jest Orsalit. Jego zastosowanie jest uniwersalne - można podawać go także po wysiłku fizycznym, w czasie upałów lub przy gorączce.

Obowiązkowy w Twojej apteczce

Doustne płyny nawadniające Orsalit mają wygodną formę saszetek, co umożliwia sprawne przygotowanie płynu w stresującej sytuacji. Do opakowania dołączona jest rurka ułatwiająca podanie produktu maluchowi – nie trzeba przetrząsać szuflad w poszukiwaniu kolorowych słomek. Do wyboru jest kilka wariantów smakowych i wersja bez dodatków. Dobrze mieć Orsalit w domowej apteczce, by móc szybko reagować w razie niedyspozycji dziecka. Orsalit – w każdej domowej apteczce.

Więcej dowiesz się na www.orsalit.pl

orsalit

Drodzy rodzice! Warto skorzystać z możliwości otrzymania bezpłatnych magazynów dla rodziców. Zapraszamy!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama