Dziecko u dermatologa – zmiany skórne
Zobacz, jak odróżnić zmiany na skórze, które wymagają jedynie starannej pielęgnacji, od tych, przy których konieczna jest pomoc lekarza.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, cienka, a gruczoły łojowe nie pracują jeszcze dobrze. Wystarczy za ciepłe ubranko, nieodpowiedni kosmetyk i już widać zaczerwienienia. Zobacz, jak odróżnić takie zmiany na skórze, które wymagają jedynie starannej pielęgnacji od tych, przy których konieczna jest pomoc lekarza.
Rumień i znamiona
W pierwszych dniach po porodzie skóra maluszka może się łuszczyć, pojawiają się na niej zaczerwienione miejsca. Przyczyny bywają różne.
Rumień noworodkowy
Przyczyną zaczerwienienia jest fakt, że organizm maluszka nie potrafi jeszcze dostosować temperatury ciała do temperatury otoczenia. Gdy dziecku jest za ciepło, jego skóra może się lekko zarumienić. Nie musisz nic robić; rumień sam zniknie po 7–10 dniach.
Warto wiedzieć: Rumień zakaźny - jak się objawia i jak się go leczy?
Łuszczenie się naskórka
Może się pojawić w pierwszych dniach po porodzie. Nie trzeba iść z malcem do lekarza; wystarczy po kąpieli smarować suche miejsca delikatnym kremem natłuszczającym – najlepiej specjalnie dobranym emolientem.
Znamiona
Mogą występować już po urodzeniu lub pojawić się potem. Przyczyną powstawania znamion bywają nieprawidłowości rozwoju skóry: zarówno naskórka, jak i jej głębszych warstw. Mogą one być płaskie (wtedy znajdują się tylko w naskórku) lub bardziej wypukłe (te, które są położone głębiej). Każde znamię, jakie zobaczysz u dziecka, koniecznie pokaż lekarzowi. On zdecyduje, czy trzeba je czymś posmarować, usunąć czy też zostawić w spokoju. Sama na własną rękę nie próbuj malca niczym leczyć!
Uwaga: koniecznie idź z dzieckiem jak najszybciej do dermatologa, gdy zobaczysz, że znamię zaczyna zmieniać kolor, powiększać się, uwypuklać.
Wysypka na twarzy u dziecka - co może oznaczać?
Atopowe zapalenie skóry
Policzki dziecka wyglądają jak lakierowane, mogą być również widoczne grudki na buzi i całym ciele. Swędzą, a skóra w wielu miejscach jest sucha. Najlepiej idź z malcem do dermatologa lub alergologa – oceni, czy powodem problemów jest alergia. Gdy lekarz będzie podejrzewać atopowe zapalenie skóry, poradzi, żebyś wykluczyła z diety maluszka (lub swojej, jeśli karmisz piersią) produkty najczęściej uczulające (czyli mleko i jego przetwory, cytrusy, orzechy, ryby, jajka). Sama na własną rękę nie stosuj jednak tego typu diety, gdyż może powodować niedobory składników odżywczych. Podstawa terapii skóry z tendencja do zmian atopowych jest codzienna pielęgnacja emolientami.
Zwróć uwagę aby były wieloskładnikowe-dzięki temu nie tylko natłuszczą skórę, ale także długotrwale ją nawilżą w głębszych warstwach naskórka, złagodzą świąd i podrażnienia.
Białe i żółte krostki
Nie wszystkie krostki są spowodowane alergią.
Przerost gruczołów łojowych
To białe lub biało-żółte malutkie grudki na nosie i policzkach. Przerost gruczołów łojowych jest spowodowany obecnością dużej ilości hormonów, które dziecko ma jeszcze z życia płodowego. Leczenie nie jest konieczne, wystarczy po prostu myć dziecku buzię. Krostki same znikną w pierwszych miesiącach życia.
Prosaki
To białe krostki na twarzy, brodzie, policzkach. Są spowodowane zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych. Po to, by zniknęły, wystarczy normalna pielęgnacja i przemywanie buzi.
Czerwone wypryski
Na plecach, brzuchu, w pachach lub pachwinach, a także na twarzy mogą pojawiać się krostki.
Potówki
Dziecku jest za ciepło dlatego występują potówki u niemowlaka (jest zbyt grubo ubrane, albo w pokoju jest za gorąco). Przez kilka dni kąp maluszka w wodzie z dodatkiem kilku kryształków nadmanganianu potasu. Jeśli po kilku dniach stan skóry nie poprawia się, idź z maluszkiem do lekarza.
Trądzik niemowlęcy
Można go podejrzewać, jeśli krostek jest więcej, a oprócz tego widać zmiany ropne (białe) i zaskórniki – głównie na klatce piersiowej i wysypka na twarzy. Nie wpadaj w panikę, nie ma on nic wspólnego z trądzikiem nastolatków i nie będzie trwał tyle, co on. Takie problemy ma wiele niemowląt. Powodem są hormony, które dziecko ma jeszcze z życia płodowego, a czasem też niewłaściwa pielęgnacja. Kilka razy dziennie przemywaj malcowi buzię. Jeśli zmiany utrzymują się, koniecznie idź z maluszkiem do dermatologa.
Kłopot pod pieluszką
Okolice pupy są narażone na podrażnienia ze względu na drażniące składniki zawarte w moczu i kupce. Pamiętaj, by za każdym razem, gdy dziecko zrobi siusiu lub kupkę, umyć dokładnie jego pupę wodą, a następnie delikatnie osuszyć (lekko dotykając, a nie trąc ręcznikiem). Zmienione miejsca smaruj maściami zawierającymi cynk. Jak najczęściej wietrz pupę dziecka. Jeśli pielęgnacja nie pomaga, malec ma nadal zaczerwienioną skórę, koniecznie idźcie do dermatologa, gdyż stan zapalny może się jeszcze powiększyć.
Koniecznie do pediatry
Zmiany, które widać na skórze, mogą być również spowodowane chorobą zakaźną, niekiedy niebezpieczną dla maluszka. Jak najszybciej idź do pediatry, jeśli:
- Dziecko ma wysypkę, której towarzyszy gorączka, złe samopoczucie, katar, kaszel.
- Wysypka jest nietypowa, np. przypomina tarkę (może być to objaw szkarlatyny).
Polecamy: Skóra małego alergika