Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną – tłumaczy ginekolog z IMiD

Skąd wiadomo, że zarodek zagnieździł się poza macicą? Jakie objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną? Czy tylko krwawienie? Na pytania odpowiada ginekolog położnik z IMiD.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Zwykle wśród symptomów tego stanu groźnego dla życia kobiety wymienia się:

  • ból brzucha
  • krwawienie (lub plamienie)
  • zasłabnięcie
  • słaby puls
  • blada skóra
  • ból ramion
  • omdlenie
Czasem jednak nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Dlatego pytamy ginekologa położnika, w jaki sposób można sprawdzić, czy ciąża rozwija się we właściwym miejscu, czyli w macicy.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Dawniej ciążę pozamaciczną rozpoznawano w dramatycznych okolicznościach – opowiada dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Do szpitala przywożono młodą nieprzytomną kobietę i operowano. Obecnie brak miesiączki w spodziewanym terminie powoduje, że większość pań wykonuje test ciążowy i idzie do lekarza. Dzięki temu aż u 8O proc. pacjentek rozpoznajemy ciążę pozamaciczną, zanim dojdzie do powikłania, jakim jest krwawienie do jamy brzusznej.
Redakcja poleca: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza - film
Jesteś w ciąży i martwisz się, że za rzadko czujesz ruchy dziecka? Zobacz, w jakich sytuacjach dziecko chętniej się rusza.

Objawy ciąży pozamacicznej – nie tylko krwawienie

Blisko połowa kobiet z ciążą pozamaciczną nie ma żadnych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że zarodek zagnieździł się poza macicą – ostrzega ekspertka. – Poza tym krwawienie i bóle brzucha mogą być nie tylko objawem ciąży pozamacicznej ale też ciąży nieprawidłowo rozwijającej się lub wczesnego poronienia.

Ból brzucha – kiedy można podejrzewać ciążę ektopową?

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie są niepokojące. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Jeśli jednak ból brzucha jest jednostronny i narastający, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Badanie ginekologiczne po 5–7 tygodniach od ostatniej miesiączki, połączone z wykonaniem USG sondą przezpochwową pozwala stwierdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana (w jamie macicy) i rozwija się odpowiednio do czasu zatrzymania miesiączki – wyjaśnia lekarka.

Zobacz też:
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy