Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Objawy ciąży pozamacicznej – opisuje ginekolog z IMID

Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu. Na co zwracać uwagę, wyjaśnia ginekolog.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić, jakie objawy pojawiają się, jako pierwsze. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy.

Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Do objawów ciąży pozamacicznej należą:

  • ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy
  • krwawienie (lub plamienie)
  • zasłabnięcie
  • słaby puls
  • zawroty głowy
  • blada skóra
  • ból ramion
  • omdlenie

Ból brzucha – kiedy można podejrzewać ciążę pozamaciczną?

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej.
Redakcja poleca: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza - film
Jesteś w ciąży i martwisz się, że za rzadko czujesz ruchy dziecka? Zobacz, w jakich sytuacjach dziecko chętniej się rusza.

Wizyta u lekarza daje pewność

Dawniej ciąża pozamaciczna była diagnozowana w dramatycznych okolicznościach. Do szpitala przywożono młodą nieprzytomną kobietę i operowano. Obecnie brak miesiączki w spodziewanym terminie powoduje, że większość pań wykonuje test ciążowy i idzie do lekarza. Dzięki temu aż u 8O proc. pacjentek rozpoznajemy ciążę pozamaciczną, zanim dojdzie do powikłania, jakim jest krwawienie do jamy brzusznej – mówi dr Jurczak-Czaplicka.

Jeśli jesteś we wczesnej ciąży, nie byłaś jeszcze u lekarza, a boli cię brzuch (lub zauważyłaś jeden z opisanych wyżej objawów), jak najszybciej umów się na wizytę u ginekologa. – Badanie ginekologiczne przeprowadzone po 5–7 tygodniach od ostatniej miesiączki, połączone z wykonaniem USG sondą przezpochwową pozwala stwierdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana (zarodek znajduje się w jamie macicy) i rozwija się odpowiednio do czasu zatrzymania miesiączki.

Zobacz też:
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy