Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD

Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. 

Spis treści:
 1. Objawy ciąży pozamacicznej
 2. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?
 3. Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
  - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres

Objawy ciąży pozamacicznej

Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to:
 • ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy
 • krwawienie (lub plamienie)
 • zasłabnięcie
 • słaby puls
 • zawroty głowy
 • blada skóra
 • ból ramion
 • omdlenie

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

- Dawniej ciąża pozamaciczna była diagnozowana w dramatycznych okolicznościach. Do szpitala przywożono młodą nieprzytomną kobietę i operowano. Obecnie brak miesiączki w spodziewanym terminie powoduje, że większość pań wykonuje test ciążowy i idzie do lekarza. Dzięki temu aż u 80 proc. pacjentek rozpoznajemy ciążę pozamaciczną, zanim dojdzie do powikłania, jakim jest krwawienie do jamy brzusznej – mówi dr Jurczak-Czaplicka.

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Test ciążowy wykrywa hormony beta-hCG, które pojawiają się po zapłodnieniu - bez względu na to, gdzie zagnieździ się komórka jajowa. Dlatego właśnie test ciążowy wyjdzie pozytywny nawet przy wystąpieniu ciąży pozamacicznej. 

Jeśli jesteś we wczesnej ciąży, nie byłaś jeszcze u lekarza, a boli cię brzuch (lub zauważyłaś jeden z opisanych wyżej objawów), jak najszybciej umów się na wizytę u ginekologa.

Badanie ginekologiczne przeprowadzone po 5–7 tygodniach od ostatniej miesiączki, połączone z wykonaniem
USG sondą przezpochwową pozwala stwierdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana (zarodek znajduje się w jamie macicy) i rozwija się odpowiednio do czasu zatrzymania miesiączki.

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres

Krwawienie z dróg rodnych przypominające miesiączkę może być jednym z objawów ciąży pozamacicznej. Jeśli test ciążowy wyszedł pozytywny, a pomimo tego zauważasz krwawienie - jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Plamienie jednak nie musi występować w każdym przypadku ciąży pozamacicznej.


Zobacz też:
Redakcja poleca: Wczesna ciąża - film z USG w 4.-6. tygodniu
Sprawdź, co można już zobaczyć na badaniu USG w bardzo wczesnej ciąży. Zobacz, jak wygląda zarodek i bijące serce dziecka między 4. a 6. tygodniem ciąży.
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy