jaki pchacz dla dziecka

Jak wybrać odpowiedni pchacz dla dziecka (i czy to dobry pomysł)? [PORADNIK]

Twoje dziecko rwie się do stania? Jeszcze nie chodzi samodzielnie? Może zachęci go do tego pchacz. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu, przeczytaj nasz poradnik, żeby wiedzieć wszystko o wadach, zaletach i rodzajach pchaczy.
Karolina Stępniewska
jaki pchacz dla dziecka
Pchacz to zabawka na kółkach, którą dziecko popycha przed sobą. Pomaga mu to poruszać się z większą pewnością siebie, dlatego często to właśnie dzięki tej zabawce maluch stawia pierwsze kroki. W sklepach znajdziesz bogaty wybór pchaczy dla maluchów, ale zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Zalety chodzika pchacza

W przeciwieństwie do klasycznych chodzików, odradzanych przez specjalistów, pchacz nie jest tak inwazyjny i nie zaburza nauki chodzenia. Korzystając z tej zabawki dziecko:
 • może się na nim wesprzeć, jednak musi pamiętać także o odpowiednim napięciu mięśni,
 • uczy się utrzymania równowagi,
 • chce się przemieszczać, ponieważ zabawka jest atrakcyjna,
 • uczy się prawidłowo upadać i samodzielnie się podnosić.

Inne zalety chodzików pchaczy:

 • dziecko korzysta z nich z własnej woli (nie jest do niego wkładane, jak do chodzika) wtedy, gdy naprawdę jest do tego rozwojowo gotowe.
 • światełka i melodyjki motywują dziecko do samodzielnych prób chodzenia i mogą sprawiać, że upadki są mniej bolesne.
 • umożliwiają łatwe manewry między meblami i rozrzuconymi po podłodze zabawkami (w przeciwieństwie do tradycyjnych chodzików!),
 • wspomagają naprzemienną pracę nóg.
Redakcja poleca: Czy dziecko potrzebuje chodzika - film
Czy chodzik pomaga czy przeszkadza dziecku w nauce chodzenia? Jak wpływa na rozwój? Rodzicom radzi nasz ekspert pediatra.

Wady pchaczy

Nauka chodzenia z pomocą pchacza wymaga od rodziców sporo uwagi, ponieważ:
 • nie ma zabezpieczeń przed upadkiem,
 • zbyt lekki będzie za szybki dla malucha na tym etapie rozwoju i będzie mu uciekać, powodując upadki,
 • źle dobrany (za niski, za lekki, ze ślizgającymi się kółkami), może powodować wady postawy u dziecka.
Pamiętaj! Badania pokazują, jak bardzo ryzykowne może być używanie klasycznych chodzików. Wynika to z samego faktu, że małe dziecko poruszając się za pomocą chodzika, znacznie łatwiej może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji, np. spaść ze schodów lub wziąć do rączki ostry przedmiot. Rodzice często nie mają szans na czas zareagować.

Na co zwrócić uwagę wybierając chodzik pchacz?

Kupując pchacz dla dziecka, sprawdź:
 • oznaczenie wiekowe – czy może służyć najpierw jako zabawka, a potem pomoc w nauce chodzenia? Czy twoje dziecko nie jest jeszcze za małe wg rekomendacji producenta?
 • trwałość – czy jest solidnie wykonany, z surowców dobrej jakości?
 • dodatki – niektóre pchacze mają różne funkcje stymulujące rozwój dziecka i zapewniające okazję do zabawy, inne służą np. do przewożenia dziecięcych lalek, klocków czy pluszaków.
 • możliwość regulacji wysokości rączki, prędkości kół – przydatna funkcja, dzięki której zabawka wystarczy na dłużej. Nie każdy ją posiada.
 • Atest – jeśli go nie ma, nie kupuj. To znaczy, że nie jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej.

Inne rzeczy, które powinnaś wziąć pod uwagę podczas wyboru:
 • nie może być zbyt lekki,
 • kółka muszą mieć dobrą przyczepność do podłoża. Jeśli będą zbyt śliskie, dziecko będzie miało trudności z używaniem go, bo będzie mu uciekał na gładkiej powierzchni lub wywracał się.
 • kółka nie powinny zbyt szybko się obracać, żeby nie odjeżdżały dziecku (powodując upadek).

Kiedy dziecko może używać pchacza?

Rodzice najczęściej kupują dziecku pchacz w okolicach 9 miesiąca życia. Ważne jest to, żeby dziecko rozwojowo było gotowe do stawiania pierwszych kroków: umiało się już podciągnąć i stać, trzymając się np. mebli, ale wciąż potrzebowało asysty przy chodzeniu. Nie jest to tylko pomoc w nauce chodzenia, dlatego czasami mogą skorzystać już nawet półroczne dzieci. Różne funkcje zabawki – grzechotki, pokrętła, światełka, dźwięki - pomagają w rozwoju motoryki, zachęcają do zabawy stacjonarnej, zanim jeszcze maluch wpadnie na pomysł, że może wstać i opierając się o rączkę, ruszyć do przodu.

Rodzaje pchaczy

W sklepach znajdziesz ogromny wybór tych zabawek. Możesz je dopasować nie tylko do zainteresowań swojego dziecka, ale nawet do...wystroju wnętrza! Najpopularniejsze są pchacze:

Pchacze plastikowe

Są to wielofunkcyjne urządzenia, z dodatkowymi funkcjami i możliwościami zabawy, dźwiękami, światełkami itp. Wspomagają rozwój dziecka i są doskonałe w okresie 9-18 miesięcy, potem dziecko z nich wyrasta.

Pchacze drewniane

Często klasyczne w wyglądzie, wpasowujące się w modny ostatnio styl minimalistyczny lub skandynawski. Najczęściej są to wózki do przewożenia zabawek. Mogą wystarczyć na długo, pełniąc także funkcję pojemnika do przechowywania lalek, przytulanek i klocków.

Jeździki pchacze

Te zabawki mają siedzisko, a dziecko może ich używać na dwa sposoby: pchać ją przed sobą, idąc, lub siedzieć na niej i odpychać się od podłogi nogami. Taki jeździk długo posłuży dziecko i ma wszelkie szanse, żeby stać się ulubioną zabawką.

  [content:0_26542,1_4520,0_26675:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy