GRY
 
 

Pigułki antykoncepcyjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z metod zapobiegania ciąży. Co powinnaś o nich wiedzieć, by spełniły swoje zadanie i nie zaszkodziły? Odpowiadamy na 15 najważniejszych pytań o antykoncepcję hormonalną. Rozwiej swoje wątpliwości.

pigułki antykoncepcyjne, antykoncepcja
fot. Fotolia

Pigułka antykoncepcyjna – jaka właściwie powinna być? Po pierwsze: skuteczna. Po drugie: niezbyt kłopotliwa. Po trzecie: bezpieczna, to znaczy bez niekorzystnych skutków ubocznych. No tak, ale konkretnie, która z nich jest najlepsza? Oto 15 ważnych pytań o antykoncepcję hormonalną. Rozwiej swoje wątpliwości.

1. Jak właściwie działają pigułki antykoncepcyjne?

Najpowszechniej stosowane – dwuskładnikowe – hamują jajeczkowanie. Jeśli jajeczko nie dojrzewa, nie może być zapłodnione. Hormony te powodują też zagęszczanie śluzu, co udaremnia dotarcie plemników do jajeczka (gdyby jednak dojrzało). Wywołują one również takie zmiany w śluzówce macicy, które sprawiają, że zarodek się nie zagnieździ.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

2. Czym są minipigułki antykoncepcyjne?

To mniej popularne tabletki antykoncepcyjne. Mają tylko jeden składnik, progestagen, który powoduje zagęszczanie śluzu i zmiany w śluzówce macicy, ale nie hamuje jajeczkowania.

3. Które tabletki antykoncepcyjne mają najmniej przeciwwskazań?

Jednoskładnikowe. Mogą je stosować nawet kobiety karmiące czy zagrożone chorobami serca.

4. Dlaczego antykoncepcyjna pigułka jednoskładnikowa jest u nas mało popularna?

Jej stosowanie wymaga samodyscypliny. Trzeba zażywać ją co dzień, o tej samej porze. Można się spóźnić tylko o trzy godziny (stosując dwuskładnikową – 12 godzin).


5. Czy to możliwe, by tabletki antykoncepcyjne zmniejszały ochotę na seks?

To się zdarza – wtedy warto poprosić lekarza o zmianę preparatu. Bywa też odwrotnie – przestajemy bać się niechcianej ciąży, co powoduje, że czujemy się w łóżku pewniej i czerpiemy ze zbliżeń więcej przyjemności.

Czytaj też: Seks po ciąży i porodzie

6. Czy regularne zażywanie hormonów nie szkodzi?

Zdrowa kobieta może je brać przez wiele lat. Przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych to: nadciśnienie tętnicze, stany zapalne naczyń krwionośnych, miażdżyca, cukrzyca, występowanie w rodzinie choroby zakrzepowo-zatorowej, a także krwawienie z dróg rodnych o nie ustalonej przyczynie.

7. Jakie badania powinno się zrobić, nim wybierze się pigułkę antykoncepcyjną?

Niezbędna jest cytologia i badanie ginekologiczne, trzeba też skontrolować piersi i wątrobę, zbadać krzepliwość krwi, sprawdzić ciśnienie. Czasem potrzebne są także badania hormonalne. Na podstawie wyników tych badań ginekolog stwierdzi, jaka tabletka będzie najlepsza.
Sprawdź też: 7 objawów, przy których warto zbadać hormony


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci