Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tens porodowy
Fotolia
Poród naturalny

TENS podczas porodu – prąd, który łagodzi ból porodowy

Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.

Aparat TENS to sposób walki z bólem porodowym, który wykorzystuje działanie prądu. Na świecie znany niemal od pół wieku, bardzo popularny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej spotykany w polskich szpitalach. Czy warto się na niego zdecydować? Czy poród z użyciem aparatu TENS rzeczywiście nie boli? Czy pod działaniem prądu można rodzić bezpiecznie? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

Co to jest TENS?

TENS to skrót od angielskiego określenia Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation. Możemy to pojęcie przetłumaczyć jako przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Zabieg elektrostymulacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego aparatu. Ten wykorzystywany podczas porodu ma wielkość telefonu komórkowego. Taki rozmiar jest niewątpliwą zaletą – małe urządzenie nie utrudnia przebiegu porodu, można włożyć je do kieszeni szlafroka i bez przeszkód rodzić aktywnie – przybierać takie pozycje porodowe, w których będzie najwygodniej.

Zaletą TENS podczas porodu jest to, że jego użycie nie ma żadnych skutków ubocznych, a jak wykazało jedno z badań, pozwala zmniejszyć ból tak samo skutecznie jak opioidowe leki przeciwbólowe, które nie są obojętne dla zdrowia.

Jak działa aparat TENS?

TENS stymuluje nerwy przez skórę. Za pośrednictwem kabelków z urządzeniem połączone są 2 lub 4 elektrody, które podczas porodu przykleja się do skóry w okolicy lędźwiowej. Płyną przez nie impulsy elektryczne o odpowiednim natężeniu, które blokują przekazywanie bólu do mózgu. Odczucia pojawiające się pod wpływem działania TENSU porodowego można porównać do delikatnego łaskotania lub mrowienia.

Kiedy należy podłączyć aparat TENS?

Im szybciej to nastąpi, tym lepsze efekty przyniesie elektrostymulacja. Działanie TENS-u można odczuć już po 10–20 minutach, choć ulga może przyjść też dużo później. Z badań opublikowanych w 2017 roku wynika, że znaczące działanie przeciwbólowe większość kobiet zauważyła po 2-4 godzinach od podłączenia aparatu do elektrostymulacji, a podłączano go, gdy szyjka macicy rozszerzona była na 4 cm.

Elektrostymulacja TENS podczas porodu sprawia, że:

  • niskie natężenie prądu TENS blokuje przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu (koncepcja tzw. bramki bólowej),
  • wysokie natężenie prądu TENS uwalnia endorfiny, które poprawiają  nastrój podczas porodu.

Czy pod wpływem elektrostymulacji ból znika?

TENS wymienia się jako jedną z metod znieczulenia przy porodzie. Jednak urządzenie nie znieczula, tylko ogranicza dolegliwości. Ból nie ustępuje całkowicie, ale staje się słabszy. Potwierdzają to badania, które prowadzono w Wielkiej Brytanii. Aż 80 proc. rodzących, które korzystały z aparatu, deklarowało, że ból zmalał.

TENS przede wszystkim łagodzi bóle krzyżowe, mniej działa na bóle w podbrzuszu.

Czy TENS podczas porodu nie szkodzi?

Impulsy elektryczne TENS nie szkodzą ani rodzącej, ani dziecku. Prąd działa jedynie na nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Ich drażnienie sprawia, że mózg rejestruje słabsze doznania bólowe podczas porodu. Jedynym skutkiem ubocznym bywa reakcja alergiczna na żel, którego używa się podczas przyczepiania elektrod do skóry.

Jak korzystać z elektrostymulacji?

  • Gdy pojawią się skurcze, przypnij elektrody.
  • Pamiętaj, że elektrod nie wolno umieszczać w miejscach, w których skóra jest uszkodzona, znajdują się znamiona, blizny, pieprzyki, naczyniaki lub tatuaże.
  • Włącz TENS i włóż do kieszeni szlafroka.
  • Wciskaj guzik na pilocie, aby regulować siłę impulsów.
  • Zaczynaj od słabszego poziomu, wzmacniając go w miarę potrzeb.

Czy TENS podczas porodu działa tak samo u każdej kobiety?

Nie. To, w jaki sposób TENS zredukuje ból porodowy, zależy od twojej wrażliwości na tego typu znieczulenie, ale również od natężenia elektrostymulacji i miejsca, w którym umieszczone są elektrody. Znaczenie ma także rodzaj urządzenia, z jakiego korzystasz.

Jakie korzyści przynosi elektrostymulacja?

  • TENS nie szkodzi ani mamie, ani dziecku,
  • daje możliwość łagodzenia bólu (wciskasz guzik na pilocie i dozujesz siłę impulsów),
  • pozwala rodzić aktywnie, urządzenie jest przenośne, zasilane baterią (elektrody trzeba odkleić tylko podczas korzystania z prysznica podczas porodu), można z nim chodzić i co ważne rodzić w wybranej przez siebie wygodnej pozycji,
  • można stosować go do samego końca porodu,
  • nie wyklucza jednoczesnego korzystania z innych metod łagodzenia bólu, np. masażu.

TENS – przeciwwskazania

Jak każda metoda łagodzenia bólu, TENS ma również przeciwwskazania do stosowania:

  • poród, który zaczyna się przed 38. tygodniem ciąży,
  • choroby mamy (nadczynność i niedoczynność tarczycy nieregulowana farmakologicznie, padaczka i nowotwory),
  • nadwrażliwość na prąd,
  • zaburzenia czucia,
  • rozrusznik serca.

TENS do porodu – jaki wybrać?

Aparat TENS podczas porodu powinien być niewielki, lekki i na baterie. Lepszy model będzie oferował wyjście na 4 elektrody, które będą funkcjonowały w 2 obwodach.  Może się bowiem okazać, że podłączenie dwóch obwodów, czyli umieszczenie 4 a nie 2 elektrod przyniesie lepszy efekt znieczulający.

Poza tym najlepsze aparaty TENS do uśmierzania bólu porodowego mają następujące funkcje:

  • programy stymulacji na okres pomiędzy skurczami (odstęp) i sam moment skurczu,
  • wykorzystanie obu mechanizmów przeciwbólowych (bramka bólowa, wydzielanie endorfin),
  • przycisk (tzw. „BOOST”) na ekstremalny ból,
  • alarm, gdy wystąpi problem z przyleganiem elektrod i zabezpieczenie przed gwałtownym prądem po ponownym przyłożeniu elektrod,
  • bezpieczne elektrody, które nie ulegają rozłączeniu podczas gwałtownych ruchów i nie narażają rodzącej na bezpośredni kontakt z wtyczką do elektrody. Najlepsze są elektrody zintegrowane na stałe z przewodem, który podłączany jest bezpośrednio do elektrostymulatora.

TENS porodowy – cena

Cena aparatów TENS do uśmierzania bólu porodowego mieści się w widełkach od 90 do 600 zł. I w takich widełkach warto się zmieścić.

Są oczywiście na rynku aparaty do TENS droższe, ale zwykle są to urządzenia wielofunkcyjne, oferujące także inne rodzaje prądów, które podczas porodu nie są wykorzystywane. Jeśli więc aparat ma posłużyć jedynie do porodu, nie ma sensu przepłacać.

TENS – wypożyczalnia

Istnieje możliwość wypożyczenia aparatu do TENS na czas porodu. Koszt, w zależności od rodzaju urządzenia wynosi od 95 do 200 zł za 3 tygodnie. Firmy oferujące taką usługę można bez problemu znaleźć w internecie. Przy wypożyczaniu można uzyskać wszystkie informacje niezbędne do tego, aby prawidłowo skorzystać z aparatu i jego przeciwbólowego działania.

Źródło: evidencebasedbirth.com

Zobacz też:

Bezpieczne narodziny
Fotolia
Poród naturalny
Znieczulenie, oksytocyna... – co pomoże ci urodzić
Poród naturalny? Tak nadal rodzi większość kobiet, choć cesarskie cięcie wdarło się na polskie porodówki. Czasami jednak mama i maluszek potrzebują wsparcia. Medycyna potrafi naprawdę wiele zdziałać. Oto, co pomoże ci urodzić.

To położna i ginekolog decydują, kiedy rodzącej mamie trzeba udzielić pomocy. Nie panikuj, jeśli w czasie porodu usłyszysz, że "konieczne będą kleszcze" (zdarza się to naprawdę rzadko). One – podobnie jak inne instrumenty, z których korzystają lekarze – są właśnie po to, by twoje dziecko przyszło na świat bezpiecznie. Oto co przyspieszy poród . 1. Znieczulenie Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe . Niektórzy lekarze uważają, że prośba o znieczulenie to fanaberie. Według innych to cud współczesnej medycyny i że każdy poród powinien być znieczulony. Kiedy i dlaczego się je stosuje? Gdy ból jest trudny do wytrzymania, rodząca jest zestresowana, źle oddycha i nie ma siły współpracować z położną. Możesz o nie poprosić także podczas akcji porodowej (o ile nie ma przeciwwskazań, np. zaburzeń krzepnięcia krwi i infekcji skóry w miejscu wkłucia). W trakcie porodu decyzja o wykonaniu znieczulenia może zapaść, gdy rozwarcie szyjki macicy – mimo podanych leków rozkurczowych – wynosi tylko 2–3 cm. Jak działa? Blokuje przewodzenie bólu. Dobrze wykonane znieczulenie zmniejsza cierpienie , ale nie ogranicza czucia. Wiesz, kiedy pojawiają się skurcze, i możesz aktywnie uczestniczyć w porodzie . Anestezjolog wkłuje igłę między kręgi lędźwiowe i wprowadzi cieniutki cewnik, którym popłynie lek znieczulający. Efekt pojawi się po 20 minutach. Ból nie zniknie , ale jego osłabienie przyniesie ulgę i sprawi, że poród przebiegnie sprawniej. Czy ma wpływ na dziecko? Znieczulenie zewnątrzoponowe nie szkodzi dziecku. Działa tylko tam, gdzie są nerwy. Nie przedostaje się do organizmu maluszka ani do mleka matki (można karmić po porodzie). Ale może oddziaływać na maleństwo pośrednio – jeśli tobie spadnie ciśnienie, dziecko też to odczuje. Dlatego pacjentka rodząca w...

Edipresse
Poród naturalny
Poród nie musi boleć
Wszyscy mówią, że poród musi boleć. No tak, ale Ty wiesz, że tego nie wytrzymasz. Co robić? Poproś o znieczulenie!

Jaki może być? Nieznośny, rozdzierający, dojmujący. Czy to Twój ból? Bo mój często jest nie do zniesienia. Gdy czuję, że się zbliża, wszystko we mnie krzyczy: Ratunku! Przesadzam? Ani trochę. Moja znajoma nie rozumie, dlaczego tak łatwo się poddaję: „Walcz z nim!”. Ona to potrafi, jest twarda, może dlatego, że – jak sama mówi – pochodzi z gór? No cóż, ja jestem z Wrocławia. Ale gdy tak mnie dopinguje, bym dzielnie znosiła cierpienie, patrzę na nią z pobłażaniem i powtarzam za Bogusławem Lindą: „Co ty wiesz o bólu?”.   Różna wrażliwość na ból porodowy No właśnie, co wiemy o bólu? To, że nie ma jednej oceny jego nasilenia – inaczej Ty postrzegasz swój ból, a inaczej osoba postronna (zwykle uważa za mniej silny). To, że każdy ma inny próg wrażliwości. Kobiety odczuwają go mocniej niż mężczyźni, a intensywność odczuwania zależy także od samopoczucia, stanu ducha. Dlatego każdy poród jest inny i każda kobieta inaczej odczuwa ból. Jedno jest pewne, może odpowiadać za spowolnienie akcji porodowej! Masz wątpliwości, by poprosić o znieczulenie? Bo brak bólu oznacza, że nie będziesz dobrą matką? Bo dzieci z porodu znieczulanego gorzej rosną? Nie pozwól sobie tego wmówić! Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. ZOBACZ TEŻ: pięć powodów, by rodzić naturalnie     Znieczulenie w czasie porodu to także Twój wybór O tym, czy zastosować znieczulenie, w niektórych wypadkach decyduje lekarz (znajdziesz je na drugiej stronie). Jeśli nic Ci nie dolega, to i tak wybór należy do Ciebie (możesz zaznaczyć, że chcesz otrzymać znieczulenie w specjalnym planie porodu ). Przecież nikt nie wie lepiej, ile jesteś w stanie znieść. Jeśli zniesisz każde cierpienie, to nie ma potrzeby, abyś korzystała ze znieczulenia – ot tak, na wszelki wypadek. Poddaj się bólowi, skup na...

czy cesarka boli
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Czy cesarka boli? Sprawdź, czy znieczulenie jest bolesne i co czuje kobieta po cesarskim cięciu
Mówi się, że cesarka nie boli, bo zabieg odbywa się po znieczuleniu – to dlatego tak wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. Sprawdź, ile w tym prawdy i czy połóg po cesarce jest mniej lub bardziej bolesny niż po porodzie naturalnym.

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, nawet jeśli nie mają one stwierdzonych przez lekarza wskazań do cesarki . W Polsce, w przeciwieństwie do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje, jednak przyszłe mamy i tak znajdują sposób, by nie rodzić siłami natury. Ich główną motywacją jest strach przed bolesnym porodem naturalnym. Wierzą, że dzięki znieczuleniu przy cc unikną bólu. Jednak czy cesarka boli? I jak czuje się kobieta w czasie rekonwalescencji? Wyjaśniamy. Czy cesarskie cięcie boli? Samo cesarskie cięcie nie boli. Zabieg zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym). W rzadkich przypadkach (tylko wtedy, gdy jest problem z wykonaniem znieczulenia do kręgosłupa) ciężarna zostaje poddana narkozie, czyli znieczuleniu ogólnemu. Niezależnie jednak od rodzaju znieczulenia jego podanie może się wiązać z pewnym dyskomfortem (jak przy podaniu zastrzyku), nie jest jednak bolesne. Chociaż cesarka nie boli, trzeba pamiętać, że podczas zabiegu dochodzi do przecięcia powłok brzusznych, przez co zawsze pozostaje poważna rana (która może powodować ból nawet przez kilka miesięcy). Może się więc okazać, że połóg po cesarskim cięciu będzie trudniejszy i bardziej bolesny niż po porodzie naturalnym. Co czuje kobieta po cesarskim cięciu? Jak już wiemy, sama cesarka jest bezbolesna, ale dyskomfort i ból bardzo często pojawiają się po zabiegu. Mniej więcej osiem godzin po cesarskim cięciu znieczulenie przestanie działać. Moment, kiedy trzeba będzie wstać z łóżka, jest bardzo trudny dla każdej kobiety po cc. Dlaczego? Nie dość, że młoda mama jest osłabiona po zabiegu (straciła przecież dużą ilość krwi podczas operacji, a potem długo leżała), to jeszcze odczuwa tępy, palący ból w miejscu, gdzie zostały przecięte powłoki brzuszne. To niejedyne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz