Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
znieczulenie porodowe
Adobe Stock
Lekcja 6

Znieczulenie przy porodzie: 8 rodzajów znieczulenia

Znieczulenie przy porodzie to dla jednych pójście na łatwiznę, dla innych wybawienie od cierpienia. Wszystko zależy od tego, jak znosisz ból. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie podczas porodu zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, narkozę, a jak może pomóc odpowiednie oddychanie lub aparat Tens.

Znieczulenie przy porodzie zwykle kojarzy się z cesarskim cięciem. Ale znieczula się też kobiety rodzące fizjologicznie (siłami natury). Czasem podania znieczulenia wymaga zdrowie ciężarnej. Każdy człowiek ma inny próg wrażliwości na ból – nic dziwnego, że szukamy sposobów, by rodzić bez strachu przed bólem.

Spis treści:

 

  1. Znieczulenie zewnątrzoponowe
  2. Znieczulenie podpajęczynówkowe
  3. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne
  4. Znieczulenie nerwu sromowego
  5. Znieczulenie wziewne: gaz rozweselający
  6. TENS
  7. Łagodzenie bólu wodą
  8. Oddychanie przeponą

Rodzaje znieczulenia przy porodzie

Metody łagodzenia bólu przy porodzie można podzielić na naturalne, fizykalne i medyczne. Do pierwszych zalicza się relaks w kąpieli oraz specjalną technikę oddychania. Metodą fizykalną jest TENS, który wykorzystuje działające przeciwbólowo impulsy elektryczne. Obie metody są zupełnie bezpieczne i nie wpływają w żaden sposób na dziecko. Medyczne metody łagodzenia bólu polegają na podaniu środków znieczulających – dokręgosłupowo, miejscowo (w krocze) lub drogą wziewną. Rodzaj zastosowanego znieczulenia do porodu zależy od wyposażenia szpitala, okoliczności i stanu zdrowia matki.

1. Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO)

Stosuje się je przy porodzie naturalnym i przy cesarskim cięciu. To rodzaj znieczulenia miejscowego, który znosi ból tylko w określonych partiach ciała, przez co mniej obciąża organizm. Podczas porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym kobieta jest świadoma. Potocznie mówi się, że jest to znieczulenie w kręgosłup, ale właściwie cewnik, przez który podaje się lek znieczulający, wprowadza się do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej.

Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu jest bezpieczne i dla mamy, i dla dziecka. Podaje się je zwykle przy rozwarciu szyjki macicy na 3-4 cm. Dawkę leku dostosowuje się do czasu trwania porodu i odczuć rodzącej. Ból nie znika całkowicie, ale staje się akceptowalny. Przeciwwskazaniem do jego podania są zaburzenia krzepnięcia krwi. Mitem jest, że ZZO powoduje paraliż.

2. Znieczulenie przy porodzie: podpajęczynówkowe

Działa bardzo szybko, dlatego najczęściej wybiera się je przy porodzie przez cesarskie cięcie. Usuwa ból miejscowo. Dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego (a dokładnie do płynu mózgowo-rdzeniowego). Wykonywana przez anestezjologa punkcja nie boli – rodząca czuje tylko chłód i drętwienie. Potem czucie w dolnej połowie ciała znika. Leki znieczulające, które dostają się do organizmu mamy, nie przenikają do krwiobiegu i nie działają na dziecko. W bardzo małym zakresie przenikają przez łożysko. Noworodka po wyjęciu można przytulić i karmić.

Po znieczuleniu może pojawić się ból w miejscu wkłucia i bóle głowy, które zwykle ustępują po 2–3 dniach. Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia podpajęczynówkowego są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Co się kryje pod nazwą znieczulenie dolędźwiowe?
W ten sposób określa się zarówno znieczulenie zewnątrzoponowe, jak i podpajęczynówkowe. Określenie ma związek z miejscem wkłucia – punkcję wykonuje się bowiem w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

3. Znieczulenie przy porodzie: ogólne

Potocznie nazywane narkozą. To najszybszy rodzaj znieczulenia podczas porodu, dlatego stosuje się je w nagłych sytuacjach, gdy dziecko trzeba natychmiast wyciągnąć z brzucha (np. kiedy dojdzie do odklejenia łożyska lub niebezpiecznych wahań pulsu dziecka). Narkozę podaje się także, kiedy nie można zastosować innego rodzaju znieczulenia. Podczas narkozy rodząca traci świadomość i nie może od razu zobaczyć dziecka. Jest intubowana, czyli ma w tchawicy rurkę, która podtrzymuje oddychanie. Dożylnie otrzymuje leki znieczulające, które przenikają przez łożysko (znieczulenie ogólne trwa bardzo krótko, więc dziecko nie jest długo pod ich działaniem).

4. Znieczulenie nerwu sromowego

Potocznie nazywane znieczuleniem miejscowym krocza. Polega na zrobieniu zastrzyku w okolicę nerwu sromowego, aby rodząca nie czuła bólu w tym miejscu (także podczas nacinania krocza, jeśli będzie konieczne oraz szycia). Dolegliwości, które wywołują skurcze porodowe macicy, są nadal odczuwalne – to minus tego rodzaju znieczulenia przy porodzie naturalnym. Lek znieczulający może również oddziaływać na dziecko, ponieważ przenika przez łożysko.

5. Znieczulenie wziewne: gaz rozweselający

Podczas porodu możesz wdychać mieszaninę podtlenku azotu i tlenu (potoczna nazwa to gaz rozweselający). Choć nie jest to nowy sposób na zmniejszenie bólu, jako formę znieczulenia przy porodzie stosuje się go na polskich porodówkach dopiero od kilku lat. Podtlenek azotu pomaga rodzącej uspokoić się i wyciszyć. Co bardzo ważne – gaz rozweselający nie zakłóca skurczów macicy i przebiegu porodu. Jest bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka.

6. Aparat TENS

To małe urządzenie, które w prosty sposób zmniejsza ból porodowy. Przez elektrody przyklejone do pleców rodzącej płyną delikatne impulsy elektryczne, które osłabiają odczucia bólowe. Korzystanie z aparatu jest bezpieczne. Można odczuwać jedynie delikatne mrowienie lub łaskotanie. Tens porodowy pozwala na chodzenie podczas porodu i zmianę pozycji, co jest jego zaletą. Za wadę można uznać, że nie znosi bólu, tylko go osłabia. Nie każdy szpital jest wyposażony w ten sprzęt (warto o to wcześniej zapytać).

7. Poród w wodzie

Podczas porodu możesz wziąć prysznic. Skierowanie wody na brzuch i plecy sprawi, że skurcze stają się mniej dokuczliwe, a mięśnie bardziej elastyczne. Innym rozwiązaniem jest poród w wodzie. Przy rozwarciu 5–6 cm można wejść do wanny i zostać w niej aż do rozwiązania, pamiętając, że co pół godziny trzeba wyjść na chwilę z wody, aby unormowało się krążenie.

8. Oddychanie podczas porodu

Odpowiednie oddychanie przeponą (czyli mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od brzucha) może sprawić, że ból będzie słabszy. Prawidłowy oddech, który wypełnia całe płuca (zwykle tak nie oddychamy) zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi zmęczenie. Wpływa na pracę macicy, sprawia, że rodzące się dziecko jest lepiej dotlenione. Jak wygląda prawidłowe oddychanie podczas porodu? Gdy leżysz, trzymając rękę na brzuchu, i robisz wdech, brzuch powinien się podnieść, a potem opaść, gdy wypuszczasz powietrze.

Wskazania do znieczulenia przy porodzie

Wskazania do znieczulenia przy porodzie to m.in.:

  • niektóre wady serca (niektóre są też przeciwwskazaniem),
  • niewydolność serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • astma,
  • cukrzyca insulinozależna.

Ustawa o znieczuleniu przy porodzie

1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe standardy opieki okołoporodowej. Zgodnie z nimi każda rodząca ma prawo do znieczulenia podczas porodu. Niestety w wielu województwach prawo do łagodzenia bólu jest prawem tylko na papierze.

Decyzję o podaniu znieczulania podejmuje wyłącznie lekarz, który sprawuje opiekę nad pacjentką. Jeśli stan zdrowia mamy i dziecka nie stanowi przeciwwskazań, znieczulenie powinno być zastosowane na prośbę kobiety. Problem w tym, że w niektórych szpitalach kobiety nie otrzymują pomocy w łagodzeniu bólu porodowego. Najczęściej słyszą, że nie ma na terenie szpitala anestezjologa, że owszem był, ale do 15:00, że anestezjolog jest, ale nie może przyjść do rodzącej, bo jest zajęty innym pacjentem.

NFZ refunduje znieczulenie do porodu od 2015 roku do kwoty 500 zł. Od tego czasu liczba znieczuleń w Polsce wzrosła trzykrotnie. Choć sytuacja poprawia się, to statystyki w niektórych województwach dają do myślenia. Na przykład w Zachodniopomorskiem w 2017 roku znieczulono 28 kobiet na 16 tysięcy porodów, a w roku 2018 znieczulono tylko dwie rodzące...

Zatem zapis o prawie do znieczulenia do porodu istnieje, ale go nie gwarantuje. Dlatego przed porodem warto zapytać w szpitalu, w którym ma odbyć się poród, czy i jakie znieczulenie jest dostępne i w jakich sytuacjach nie będzie możliwe jego podanie. Warto zapytać też o to, ile porodów odbyło się w ostatnim roku w szpitalu i ile przez ten czas kobiet skorzystało ze znieczulenia przy porodzie naturalnym.

Zobacz też:

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

26107
Fotolia
Przygotowania do porodu
Jak bardzo będzie bolał cię poród? - test
Bezpieczne narodziny
Fotolia
Poród naturalny
Znieczulenie, oksytocyna... – co pomoże ci urodzić
Poród naturalny? Tak nadal rodzi większość kobiet, choć cesarskie cięcie wdarło się na polskie porodówki. Czasami jednak mama i maluszek potrzebują wsparcia. Medycyna potrafi naprawdę wiele zdziałać. Oto, co pomoże ci urodzić.

To położna i ginekolog decydują, kiedy rodzącej mamie trzeba udzielić pomocy. Nie panikuj, jeśli w czasie porodu usłyszysz, że "konieczne będą kleszcze" (zdarza się to naprawdę rzadko). One – podobnie jak inne instrumenty, z których korzystają lekarze – są właśnie po to, by twoje dziecko przyszło na świat bezpiecznie. Oto co przyspieszy poród . 1. Znieczulenie Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe . Niektórzy lekarze uważają, że prośba o znieczulenie to fanaberie. Według innych to cud współczesnej medycyny i że każdy poród powinien być znieczulony. Kiedy i dlaczego się je stosuje? Gdy ból jest trudny do wytrzymania, rodząca jest zestresowana, źle oddycha i nie ma siły współpracować z położną. Możesz o nie poprosić także podczas akcji porodowej (o ile nie ma przeciwwskazań, np. zaburzeń krzepnięcia krwi i infekcji skóry w miejscu wkłucia). W trakcie porodu decyzja o wykonaniu znieczulenia może zapaść, gdy rozwarcie szyjki macicy – mimo podanych leków rozkurczowych – wynosi tylko 2–3 cm. Jak działa? Blokuje przewodzenie bólu. Dobrze wykonane znieczulenie zmniejsza cierpienie , ale nie ogranicza czucia. Wiesz, kiedy pojawiają się skurcze, i możesz aktywnie uczestniczyć w porodzie . Anestezjolog wkłuje igłę między kręgi lędźwiowe i wprowadzi cieniutki cewnik, którym popłynie lek znieczulający. Efekt pojawi się po 20 minutach. Ból nie zniknie , ale jego osłabienie przyniesie ulgę i sprawi, że poród przebiegnie sprawniej. Czy ma wpływ na dziecko? Znieczulenie zewnątrzoponowe nie szkodzi dziecku. Działa tylko tam, gdzie są nerwy. Nie przedostaje się do organizmu maluszka ani do mleka matki (można karmić po porodzie). Ale może oddziaływać na maleństwo pośrednio – jeśli tobie spadnie ciśnienie, dziecko też to odczuje. Dlatego pacjentka rodząca w...

Edipresse
Poród naturalny
Poród nie musi boleć
Wszyscy mówią, że poród musi boleć. No tak, ale Ty wiesz, że tego nie wytrzymasz. Co robić? Poproś o znieczulenie!

Jaki może być? Nieznośny, rozdzierający, dojmujący. Czy to Twój ból? Bo mój często jest nie do zniesienia. Gdy czuję, że się zbliża, wszystko we mnie krzyczy: Ratunku! Przesadzam? Ani trochę. Moja znajoma nie rozumie, dlaczego tak łatwo się poddaję: „Walcz z nim!”. Ona to potrafi, jest twarda, może dlatego, że – jak sama mówi – pochodzi z gór? No cóż, ja jestem z Wrocławia. Ale gdy tak mnie dopinguje, bym dzielnie znosiła cierpienie, patrzę na nią z pobłażaniem i powtarzam za Bogusławem Lindą: „Co ty wiesz o bólu?”.   Różna wrażliwość na ból porodowy No właśnie, co wiemy o bólu? To, że nie ma jednej oceny jego nasilenia – inaczej Ty postrzegasz swój ból, a inaczej osoba postronna (zwykle uważa za mniej silny). To, że każdy ma inny próg wrażliwości. Kobiety odczuwają go mocniej niż mężczyźni, a intensywność odczuwania zależy także od samopoczucia, stanu ducha. Dlatego każdy poród jest inny i każda kobieta inaczej odczuwa ból. Jedno jest pewne, może odpowiadać za spowolnienie akcji porodowej! Masz wątpliwości, by poprosić o znieczulenie? Bo brak bólu oznacza, że nie będziesz dobrą matką? Bo dzieci z porodu znieczulanego gorzej rosną? Nie pozwól sobie tego wmówić! Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. ZOBACZ TEŻ: pięć powodów, by rodzić naturalnie     Znieczulenie w czasie porodu to także Twój wybór O tym, czy zastosować znieczulenie, w niektórych wypadkach decyduje lekarz (znajdziesz je na drugiej stronie). Jeśli nic Ci nie dolega, to i tak wybór należy do Ciebie (możesz zaznaczyć, że chcesz otrzymać znieczulenie w specjalnym planie porodu ). Przecież nikt nie wie lepiej, ile jesteś w stanie znieść. Jeśli zniesisz każde cierpienie, to nie ma potrzeby, abyś korzystała ze znieczulenia – ot tak, na wszelki wypadek. Poddaj się bólowi, skup na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz