Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zielony kolor wód płodowych
AdobeStock
Poród naturalny

Czy dziecku coś grozi, jeśli wody płodowe są zielone?

Co oznaczają zielone wody płodowe? Gdy jesteś w ciąży, nie zastanawiasz się nad kolorem wód płodowych. Szukasz informacji o tym, jak wygląda ich odejście. Ale ich kolor też ma znaczenie. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jest zielony.

Wody płodowe, inaczej zwane płynem owodniowym, to płyn otaczający płód. Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę: m.in. wytwarzają odpowiednie środowisko dla rozwoju płodu. Istotne jest, jak wyglądają wody płodowe. Zmiana zabarwienia płynu owodniowego na zielony może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, np. o niedotlenieniu płodu. Sączące się wody płodowe zagrażają życiu płodu.

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

Zielone wody płodowe: jak wyglądają

Zielone wody płodowe (lub jeszcze inaczej zabarwione) mogą świadczyć o zagrożeniach dla dziecka. To stan, którego nie można ignorować. Wody płodowe (płyn owodniowy) powinny być przezroczyste i lekko opalizujące. I to jest ich normalny kolor. Pod koniec ciąży mogą stać się lekko zmętniałe.

Zielone wody płodowe: przyczyna

Zielony kolor wód płodowych może mieć różne przyczyny:

  • niedotlenienie dziecka – częściej dochodzi do niego u maluszków, które rodzą się po terminie. Zmiana koloru wód płodowych jest związana z wydaleniem smółki. Dziecko robi ją jeszcze przed narodzinami do płynu owodniowego. Za to zjawisko, poza niedotlenieniem, może odpowiadać stres wewnątrzmaciczny, który sprawia, że zwieracze płodu stają się rozluźnione. Nie jest to sytuacja normalna;
  • silna infekcja, którą przechodziła ciężarna – w takiej sytuacji zmiana zabarwienia wód płodowych nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka;
  • ciąża przenoszona – ten stan również może wiązać się z oddaniem smółki dziecka do płynu owodniowego.

Zielone wody płodowe: postępowanie

Wody płodowe chronią dziecko i sprawiają, że rozwija się ono w bezpiecznych warunkach. Pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Jeśli jesteś w ciąży i odeszły ci wody, które mają kolor zielony, jak najszybciej jedź do szpitala. Lekarz w pierwszej kolejności ustali, czy zdrowie i życie dziecka nie jest zagrożone. Sprawdzi również, czy zmiana zabarwienia płynu owodniowego jest wynikiem stresu wewnątrzmacicznego i jak długo dziecko może jeszcze pozostać w macicy. 

O tym pamiętaj: Odejście wód płodowych nie zawsze oznacza poród. Czasem płyn owodniowy może sączyć się już na wcześniejszym etapie ciąży. Jest to ważny sygnał, żeby zgłosić się do lekarza. Być może pęcherz płodowy jest rozszczelniony i dziecko nie posiada naturalnej bariery ochronnej.

Zielone wody płodowe przy porodzie

Ponieważ dziecko może źle znieść poród, przyspieszenie akcji porodowej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nieprawdą jest też, że pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga natychmiastowego porodu poprzez cesarskie cięcie. Dziecko nie może przebywać zbyt długo w płynie owodniowym, który zmienił kolor. To zwiększa ryzyko infekcji. Ale o momencie, w którym powinno przyjść na świat, decyduje lekarz.

Jak zielone wody wpływają na zdrowie dziecka?

Zielone wody płodowe najczęściej pojawiają się dopiero w momencie porodu. Dziecko może cierpieć z tego powodu na upośledzenie funkcji oddechowej. Na szczęście do takich konsekwencji nie dochodzi w każdym przypadku. Dla pewności noworodek powinien być obserwowany przez specjalistę, czyli neonatologa.

Zielone wody płodowe: powikłania

Istnieje mylne przekonanie, że jeśli dziecko zachłyśnie się płynem owodniowym (dojdzie do zespołu aspiracji smółki), to jego rozwój będzie opóźniony. To mit, który powtarzają osoby nieposiadające dostatecznej wiedzy i doświadczenia.

Zielone wody płodowe: antybiotyk

Dziecko musi przyjmować antybiotyk, ale tylko wtedy, gdy do płuc wdarła się infekcja. Ponieważ może ona przerodzić się w smółkowe zapalenie płuc, konieczne jest podawanie antybiotyku. Leczenie nie trwa długo. Po jej zakończeniu noworodek może zostać zabrany do domu. Wiele dzieci, u których podczas narodzin pojawiły się zielone wody płodowe, rozwija się bez problemu i nie obserwuje się u nich zaburzeń oddychania. 
 

gajdamed szpital
materiały prasowe
Artykuł przygotowany we współpracy z oddziałem ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku www.gajdamed.pl



Zobacz też:

poród
Adobe Stock
O porodzie
Czy jesteś gotowa na poród? [TEST]

poród, szpital, poród naturalny
Fotolia
Przygotowania do porodu
10 zaskakujących faktów o porodzie
Większość kobiet nie dowiaduje się tego w szkołach rodzenia ani od znajomych, ale dopiero... na porodówce. Sprawdź wcześniej, co może się stać w czasie porodu.
wody płodowe
AdobeStock/demphoto
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.

Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają one pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się płód. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak: glukoza, białka, tłuszcze. Rola wód płodowych jest nie do przecenienia – to dzięki nim dziecko może zdrowo się rozwijać, ćwiczyć oddychanie i swobodnie się poruszać. Wody płodowe zapewniają ochronę przed drobnoustrojami oraz urazami, transportują substancje odżywcze i dają stałą temperaturę wewnątrz macicy. Spis treści: Jak wyglądają wody płodowe? Wody płodowe – kolor Zielone wody płodowe Sączące się wody płodowe Jak wyglądają odchodzące wody płodowe Jak sprawdzić, czy to wody płodowe? Jak wyglądają wody płodowe? Jak rozpoznać wody płodowe? Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe (jak woda z mydlinami), mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym. Za normę uznaje się też płyn owodniowy, który pachnie słodkawo. Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Jak wyglądają wody płodowe na wkładce higienicznej? Śluz jest ciągnący, gęstszy i ma białawe zabarwienie. Mokre, bezbarwne plamy na wkładce higienicznej czy bieliźnie mogą świadczyć o sączeniu wód płodowych. Taki objaw powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.  Poniżej zdjęcie, na którym widać ludzki płód w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz