Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
odejście wód płodowych
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Odejście wód płodowych – jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala

Odejście wód płodowych po 36. tygodniu ciąży to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Jeśli wody płodowe odchodzą wcześniej lub sączą się przed 36. tygodniem ciąży, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Co w przypadku, gdy mimo odejścia wód płodowych nie pojawiają się skurcze? Sprawdź!

Odejście wód płodowych to wyraźny objaw porodu. Wody płodowe mogą odejść, gdy już czujesz skurcze porodowe albo wtedy, gdy jeszcze się ich nie spodziewasz. Jak wyglądają wody płodowe? Ich kolor może dowodzić, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, albo sugerować, że maluch wymaga pomocy lub ma poważne kłopoty. Od tego, jak wyglądają wody płodowe i kiedy odchodzą, zależy, jak bardzo trzeba spieszyć się z jazdą do szpitala.

Spis treści:

Tak zaczyna się poród - film

Jak wygląda odejście wód płodowych

Przepowiadające poród odchodzenie wód płodowych może mieć postać „wylania się” sporej ilości płynu owodniowego (ok. pół szklanki do szklanki) lub powolnego ich sączenia się (jakbyś mimowolnie popuszczała mocz), którego nasilenie może zmieniać się wraz ze zmianą pozycji ciężarnej.

To, czy wody płodowe odejdą gwałtowniej, czy pojawią się sączące wody płodowe, zależy od stopnia rozwarcia szyjki macicy oraz miejsca, w którym pękł pęcherz płodowy, a także od stopnia jego uszkodzenia. Przy zamkniętej szyjce macicy wody sączą się, przy otwartej – wylewają. Jeśli pęcherz płodowy pęknie blisko szyjki macicy, płyn wycieka gwałtowniej, jeśli daleko od niej – jego wypływ jest mniej gwałtowny. Odpłynięcie wód płodowych nie jest bolesne i może do niego dojść o dowolnej porze dnia lub nocy.

Wody odeszły

Kobieta łatwo zorientuje się, że odeszły jej wody. Z niczym bowiem nie da się tego pomylić. Kobieta czuje silny, ciepły strumień wody między nogami.

Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu?

Zdarza się, że wody wyciekają powoli. Wówczas kobiety odbierają to jako upławy lub nietrzymanie moczu.

W jakiej pozycji odchodzą wody płodowe?

Przyszłe mamy zastanawiają się też, w jakiej pozycji odchodzą wody płodowe. Niestety, nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi. Najczęściej wody odchodzą na leżąco, ale nie jest to regułą. 

Odejście wód a poród

Wody płodowe odchodzą, gdy pęka pęcherz płodowy, który jest wypełniony płynem owodniowym. Zwykle wydarza się to pod koniec pierwszego etapu porodu. Przyszła mama jest już w szpitalu i ma regularne skurcze porodowe. Odejście wód płodowych sprawia, że skurcze stają się częstsze i mocniejsze, pojawiają się co 3-4 minuty i trwają 40-60 sekund.

Czasem jednak wody płodowe odchodzą wcześniej, gdy ciężarna jest jeszcze w domu. W 10 procentach ciąż odejście wód płodowych jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu.

Odejście wód płodowych a brak skurczy 

Częściowe odejście wód płodowych to duży stres dla kobiety w ciąży. Odejście wód płodowych a brak skurczy to sytuacja, która nie zdarza się często, ale jest możliwa. 

Bardzo rzadko zdarza się, że do odejścia wód płodowych dochodzi przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. Wtedy mówimy o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Taka sytuacja ma zwykle miejsce, gdy we wcześniejszej ciąży:

  • obserwowano przyspieszony proces odejścia wód płodowych;
  • występowało krwawienie z pochwy;
  • miało miejsce zakażenie dróg rodnych.


Gdy czujesz, że odeszły ci wody, a nie odczuwasz skurczy, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. 

Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży

Sączenie lub odejście płynu owodniowego przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży nie jest to normą. Jeśli do tego dojdzie, zgłoś się na izbę przyjęć do szpitala, w którym masz rodzić (lub do innego najbliższego). Lekarz dyżurny zbada cię i jeżeli to będzie potrzebne, wykona USG lub skorzysta ze specjalnych odczynników pozwalających ocenić, czy wydobywający się z pochwy płyn to rzeczywiście wody płodowe – ich pH ma odczyn zasadowy. Jeżeli tak będzie – zostaniesz skierowana na oddział szpitalny na obserwację. Także w aptece można kupić testy sprawdzające, czy odchodzą wody płodowe.

Wody płodowe a wyciek

Wyciekanie, czyli przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Oznacza to, że została przerwana ciągłość błon płodowych.

Uwaga! Każde sączenie się czy odejście wód płodowych przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży to komplikacja. Koniecznie trzeba wtedy zgłosić się jak najszybciej do szpitala, gdyż dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat.

Odejście wód płodowych – kiedy jechać do szpitala

Kiedy jechać do szpitala, wyjaśnia ginekolog, dr  n. med. Ewa Kurowska:
– Jeżeli kolor wód jest jasny, nie musisz się bardzo spieszyć. Wystarczy, że przyjedziesz na porodówkę w ciągu 2 godzin. Po odejściu wód płodowych nie bierz już kąpieli, ale prysznic jest jak najbardziej wskazany. Czasem wraz z odejściem wód pojawia się biegunka – spokojnie, to też jeden z objawów porodu.

Do szpitala warto zabrać przemoczoną wkładkę.

W izbie przyjęć znajduje się odczynnik, przy pomocy którego można potwierdzić, że rzeczywiście wody płodowe odeszły. Samodzielnie także można sprawdzić, czy wyciekający płyn jest na pewno wodami płodowymi – do tego celu wystarczy wykorzystać papierek lakmusowy – w kontakcie z wodami płodowymi zmieni kolor na niebieski (dowolny odcień od turkusu po granat).

Jeśli wody płodowe są nietypowe: zielone, różowe, czerwone, brązowe (te mogą mieć brzydki zapach), ciężarna nie powinna na własną rękę docierać do szpitala. Musi jak najszybciej wezwać karetkę i czekać na nią w pozycji leżącej. Zmieniony kolor wód płodowych może sugerować, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego (np. zielone wody płodowe wskazują na niedotlenienie) albo że doszło do krwawienia do pęcherza płodowego. W obu przypadkach konieczna jest natychmiastowa pomoc. Dziecko nie może przebywać zbyt długo w płynie owodniowym, który zmienił kolor. To zwiększa ryzyko infekcji!

Pamiętaj! Odejście wód płodowych oznacza, że doszło do pęknięcia pęcherza płodowego. Od tego momentu pęcherz nie jest szczelny i nie chroni dziecka w stu procentach. Bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować płód. Zdarza się to u 1 na 100 noworodków urodzonych ponad 24 godziny po przedwczesnym odejściu wód płodowych. Ryzyko rozwoju zakażenia u noworodka wzrasta, jeżeli dojdzie do stanu zapalnego błon płodowych, a to często zdarza się już 6 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego.

Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży

U wielu kobiet, które rodzą po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze mięśnia macicy są regularne i coraz silniejsze. Ale zdarza się, że wody płodowe odchodzą niespodziewanie, bez akcji skurczowej macicy. U 1 na 10 rodzących odchodzą przed rozpoczęciem akcji porodowej. W nielicznych przypadkach (3 na 100 kobiet) odchodzą jeszcze wcześniej – zanim kobieta wkroczy w 37. tydzień ciąży. Mówimy wtedy o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych.

Ryzyko przedwczesnego odejścia wód płodowych wzrasta gdy:

  • w poprzedniej ciąży wody płodowe odeszły przed czasem,
  • występuje zakażenie dróg rodnych,
  • w czasie ciąży dochodziło do krwawień z pochwy.
Kalkulator terminu porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

 

Odejście wód płodowych – ile czasu do porodu

 

Ile po odejściu wód trzeba urodzić? Odejście wód płodowych zwykle tylko zapowiada poród. Do chwili, kiedy zobaczysz dziecko, może minąć nawet kilkanaście godzin. W momencie odejścia wód płodowych zmniejsza się objętość macicy. Jest to sygnał do rozpoczęcia porodu. Od tego momentu stan dziecka musi być monitorowany przez lekarza.

Jeśli wody odeszły rano, a dobę później poród jeszcze się nie zakończył, prawdopodobnie zostanie podjęta interwencja lekarska. Jeżeli po 6-12 godzinach od odejścia wód płodowych akcja porodowa nie postępuje, lekarze zwykle decydują o jej przyspieszeniu. Najczęściej podają rodzącej kroplówkę z oksytocyną.

Zobacz też:

 

 

wody płodowe
AdobeStock/demphoto
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.

Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają one pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się płód. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak: glukoza, białka, tłuszcze. Rola wód płodowych jest nie do przecenienia – to dzięki nim dziecko może zdrowo się rozwijać, ćwiczyć oddychanie i swobodnie się poruszać. Wody płodowe zapewniają ochronę przed drobnoustrojami oraz urazami, transportują substancje odżywcze i dają stałą temperaturę wewnątrz macicy. Spis treści: Jak wyglądają wody płodowe? Wody płodowe – kolor Zielone wody płodowe Sączące się wody płodowe Jak wyglądają odchodzące wody płodowe Jak sprawdzić, czy to wody płodowe? Jak wyglądają wody płodowe? Jak rozpoznać wody płodowe? Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe (jak woda z mydlinami), mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym. Za normę uznaje się też płyn owodniowy, który pachnie słodkawo. Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Jak wyglądają wody płodowe na wkładce higienicznej? Śluz jest ciągnący, gęstszy i ma białawe zabarwienie. Mokre, bezbarwne plamy na wkładce higienicznej czy bieliźnie mogą świadczyć o sączeniu wód płodowych. Taki objaw powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.  Poniżej zdjęcie, na którym widać ludzki płód w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi:...

Sączenie wód płodowych
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?
Co oznaczają sączące się wody płodowe? Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Warto też wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe . Zielone wody płodowe mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych.  Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed: urazami, infekcjami, wahaniami temperatury. Sączenie wód płodowych: jak rozpoznać? Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu. Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu? Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na bieliźnie. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy bielizna lub wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jak rozpoznać wody płodowe od upławów Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może...

Ciąża i poród
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Wody płodowe: jak wyglądają, do czego służą? [odejście wód płodowych]
Wody płodowe, zwane też płynem owodniowym, chronią płód przed urazami mechanicznymi, infekcjami i wysychaniem. Tworzą też idealne środowisko do rozwoju dziecka i dają mu możliwość poruszania się. Jednak nie w każdej ciąży ilość wód płodowych jest odpowiednia, a ich kolor (np. zielony) również ma ogromne znaczenie.

Wody płodowe wokół zarodka pojawiają się już ok. 38. dnia ciąży, czyli na początku 6. tygodnia ciąży. Są one produkowane przez komórki nabłonka owodni (stąd nazwa płyn owodniowy), zarówno matczyne, jak i zarodkowe. Wody płodowe podlegają stałej wymianie. Część płynu owodniowego ulega wchłonięciu, a w to miejsce wytwarzany jest nowe, i tak przez całą ciążę. Dzięki temu płód aż do porodu przebywa w zdrowym dla niego środowisku. Spis treści: Czym są wody płodowe? Skład wód płodowych Jak wyglądają wody płodowe? Do czego służą wody płodowe? Funkcje Prawidłowa ilość wód płodowych Badanie wód płodowych w ciąży Odejście wód płodowych Czym są wody płodowe? Mniej więcej miesiąc po zapłodnieniu wokół zarodka zamyka się pęcherz płodowy. Szczelny woreczek zbudowany jest z dwóch warstw: wewnętrznej błony płodowej (zwanej inaczej owodnią) i z zewnętrznej błony płodowej (zwanej też kosmówką). Komórki zewnętrzne owodni wydzielają specjalny płyn, zwany wodami płodowymi lub płynem owodniowym. Wody płodowe są zamknięte w przestrzeni pomiędzy błonami płodowymi. Niewielka ilość produkowana jest też przez sam organizm płodu. Skład wód płodowych Płyn owodniowy nie ma identycznego składu w trakcie całej ciąży. Zmienia się on w zależności od tego, jak rozwija się płód i na jakim etapie jest ciąża. Wody płodowe zawierają (w różnych proporcjach): witaminy, tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne, albuminy, enzymy, hormony, meszek pokrywający skórę dziecka na późniejszym etapie ciąży, maź płodową. Jak wyglądają wody płodowe? Wiele ciężarnych zastanawia się, jak wyglądają wody płodowe – chcą mieć pewność, że na pewno je rozpoznają. Prawidłowe wody płodowe są bezbarwne i bezwonne. Czasami są leciutko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz