Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zamartwica urodzeniowa
AdobeStock
Noworodek

Pani dziecko urodziło się w zamartwicy. Brzmi strasznie, ale co oznacza?

Nie wszystkie dzieci przychodzą na świat z kompletem punktów w skali Apgar. Gdy maluszek otrzymuje ich bardzo mało, mówi się, że urodził się w zamartwicy. Jak to rokuje na jego dalsze życie?

Urodzone w dobrej formie dziecko zwykle dostaje 8-10 punktów w skali Apgar, ma różową skórę, regularnie oddycha, czasem głośno płacze. Szybko ląduje na brzuchu mamy i w niedługim czasie próbuje ssać pierś. Nie wszystkie maluszki mają tyle szczęście, by zaczynać podróż przez życie w tak świetnym stanie. Niektóre rodzą się w zamartwicy. Sprawdzamy, co to oznacza i jakie skutki może przynieść.

Co to jest zamartwica urodzeniowa?

Zamartwica (asfiksja) to stan zagrażający życiu dziecka. Noworodki, które rodzą się w zamartwicy, otrzymują 4 lub mniej punktów w skali Apgar (najwyższa ocena wynosi 10 pkt). Mają słabsze tętno (lub nie jest wyczuwalne wcale), ich skóra jest blada, nie występują odruchy noworodkowe. Wymagają pilnej specjalistycznej pomocy lekarskiej, a czasem nawet reanimacji.

Dlaczego dochodzi do zamartwicy?

O zamartwicy mówimy, gdy dziecko rodzi się niedotlenione. Do tego stanu może dojść podczas samego porodu (zamartwica urodzeniowa) albo w końcówce ciąży (zamartwica wewnątrzłonowa). Przyczyny, które prowadzą do wystąpienia zamartwicy, mogą być różne:

 • niewydolność łożyska
 • łożysko przodujące
 • przedwczesne oddzielenie się łożyska
 • choroba hemolityczna
 • stan przedrzucawkowy
 • ciąża przenoszona
 • ciąża niedonoszona
 • palenie papierosów w ciąży
 • przedwczesne odpłynięcie wód płodowych
 • przedłużający się poród
 • podanie narkozy podczas cesarskiego cięcia
 • owinięcie się pępowiny wokół dziecka lub jej zaciśnięcie

Do czego to prowadzi?

Skutki niedotlenienia dziecka mogą być różne. Jeśli trwa długo, jego konsekwencje są odczuwane przez całe życie. Następstwem zamartwicy bywa: mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe lub padaczka. Ciężka zamartwica może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Na szczęście nie zawsze jest tak groźnie. Krótkie niedotlenienie w trakcie porodu zdarza się dosyć często. Jeśli stan noworodka szybko poprawia się w pierwszych 10 minutach, dziecko zwykle rozwija się prawidłowo i pod względem intelektualnym, i fizycznym.

Skąd wiadomo, że dziecku nic nie będzie?

Wszystkie noworodki są uważnie badane po przyjściu na świat. Te, które na starcie przeżywają kłopoty, zostają otoczone specjalistyczną pomocą. Noworodki z zamartwicą mogą wymagać podania tlenu, masażu serca. Jeśli tuż po narodzinach maluszek otrzymał niską ocenę w skali Apgar, a w kolejnych minutach (badanie Apgar powtarza się w 1, 3, 5 i 10 min) jego stan się poprawia dzięki zastosowanym procedurom, to znak, że nie doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu. Noworodkom urodzonym w zamartwicy wykonuje się w pierwszych tygodniach życia badania, które pomogą zdiagnozować ich formę (m.in. USG przezciemiączkowe, echo serca).

Zobacz też:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

waga dziecka
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć miesięczne dziecko?
Zastanawiasz się, czy twoje niemowlę odpowiednio dużo waży? Czytaj o wadze dziecka w pierwszym miesiącu życia.

Waga dziecka w 1. miesiącu życia  Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego. Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy.  Waga urodzeniowa Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar. Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem . Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę.  Niedowaga u dziecka Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy  łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie .  Nadwaga u...

kobieta w ciąży, ciężarna, wizyta u lekarza, lekarz, badanie, ciąża
© Photographee.eu - Fotolia.com
Newsy
Prawdziwe historie: wierzcie swojej intuicji i nie dajcie się zbyć
Mam cudowną córkę, ale mogłam ją stracić. Dzisiaj wiem, że trzeba ufać swojej intuicji i domagać się swoich praw. Przeczytajcie historię Dominiki.

Miałam 22 lata, przeprowadziłam się do chłopaka, którego poznałam przez internet. Mieszkaliśmy ze sobą cztery miesiące i stało się. Dziewczyna, która nie mogła mieć dzieci (podejrzenie zespołu policystycznych jajników - PCOS), zaszła w ciążę. Ciąża przebiegała bardzo dobrze, jedynie lekarz prowadzący ciążę uważał, że płód jest za mały . Robili mi przepływy, ale wszystko było ok. Mimo to przejmowałam się tym, że dzieciątko jest za malutkie, że ma mały brzuszek, krótki kręgosłup... Zresztą, ja też nie czułam się najlepiej – miałam straszne bóle kręgosłupa , piersi. Pojawiły się też (standardowo, jak u wszystkich kobiet) rozstępy na ciele. Czułam niepokój Zbliżał się termin porodu , który był wyznaczony na 8 marca. Dwa dni przed tym terminem wybrałam się do mojego lekarza, by upewnić się, czy wszystko jest ok. Poszłam w ramach kasy chorych, mimo że przez całą ciążę chodziłam do niego prywatnie. Nie zbadał mnie , powiedział, że jeśli nie urodzę do 12 marca, mam do niego przyjść... oczywiście na prywatną wizytę. Wróciłam do domu. 8 marca nie mogłam spać z powodu niepokoju: nie czułam ruchów dziecka , mimo że masowałam brzuch przez całą noc. Nad ranem mój mąż postanowił zawieźć mnie do szpitala. Intuicja podpowiadał mi, że dzieje się coś złego. Nie myliłam się. W szpitalu W szpitalu podłączyli mnie pod KTG, później zrobili badanie USG . Okazało się, że moje dziecko nie ruszało się, tętno zanikało, a serce ledwo biło... Myślałam, że umrę z rozpaczy. Strasznie płakałam i bałam się. W ciągu 5 minut byłam już na sali operacyjnej przygotowana do cesarskiego cięcia . Po 40 minutach było już po wszystkim. Moja córka była bardzo słaba – w pierwszych minutach życia dostała 2 punkty w skali Apgar, a po 10 minutach – 9 punktów. Mała miała zapalenie płuc, problemy z oddychaniem – trzeba...

szpital, ciąża, kobieta, mama, poród
Poród naturalny
Alfabet rodzenia
Im więcej wiesz, tym mniej się boisz. W myśl tej zasady przygotowaliśmy dla ciebie przegląd najważniejszych haseł związanych z porodem. Nic cię już nie zaskoczy.

Naprawdę warto znać określenia związane z porodem. Wiele z nich zapewne wpadło ci już w ucho, kiedy chodziłaś na zajęcia w szkole rodzenia . Dzięki znajomości tych różnych skomplikowanych słówek i skrótów, jak: pompa infuzyjna, „udetka” czy KTG, podczas narodzin dziecka będziesz mogła spokojnie skupić się tylko na sobie. A jak apgar Tuż po porodzie od razu (w ciągu około 10 minut) bada się noworodka. Nazwa tego dziesięciopunktowego testu pochodzi od nazwiska amerykańskiej anestezjolog – Wirginii Apgar. Lekarz ocenia czynność serca, częstość i sposób oddychania, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodźce u twojego maleństwa. Za każdą z tych kategorii przyznaje od zera do dwóch punktów. Wynik od ośmiu do dziesięciu punktów oznacza bardzo dobry stan dziecka. Cztery do siedmiu – średni. A maluszki, które są w złym stanie, zwykle otrzymują od jednego do trzech punktów w skali Apgar . B jak baby blues W zasadzie mógłby też być pod „S jak smutek”, bo to nic innego jak obniżenie nastroju spowodowane narodzinami dziecka. Efekt burzliwej mieszanki hormonów, zmęczenia oraz intensywnych uczuć (radości, niepewności, strachu), które przeżywa większość kobiet. To zjawisko globalne i bardzo powszechne – na emocjonalną huśtawkę narzeka podobno aż 75 proc. świeżo upieczonych mam. Dlatego nie bój się otwarcie mówić o tym, co naprawdę czujesz. Gdy przyznasz, że przeraża cię pielęgnacja maluszka – personel szpitala prędzej pokaże ci, jak to prawidłowo robić. Gdy powiesz, że jesteś zmęczona i wyczerpana, goście nie będą ci siedzieć na głowie. A jeżeli miną dwa tygodnie i baby blues nadal będzie ci doskwierał, zwróć się do położnej lub psychologa. Bywa, że taki przedłużający się stan przygnębienia przeradza się w depresję poporodową . Przeczytaj także: Psycholog mówi: 2 tygodnie smutku to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj