Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.
Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają one pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się płód. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak: glukoza, białka, tłuszcze.
Rola wód płodowych jest nie do przecenienia – to dzięki nim dziecko może zdrowo się rozwijać, ćwiczyć oddychanie i swobodnie się poruszać. Wody płodowe zapewniają ochronę przed drobnoustrojami oraz urazami, transportują substancje odżywcze i dają stałą temperaturę wewnątrz macicy.
Spis treści:
- Jak wyglądają wody płodowe?
- Wody płodowe – kolor
- Zielone wody płodowe
- Sączące się wody płodowe
- Jak wyglądają odchodzące wody płodowe
- Jak sprawdzić, czy to wody płodowe?
Jak wyglądają wody płodowe?
Jak rozpoznać wody płodowe? Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe (jak woda z mydlinami), mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym. Za normę uznaje się też płyn owodniowy, który pachnie słodkawo.
Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo).
Jak wyglądają wody płodowe na wkładce higienicznej?
Śluz jest ciągnący, gęstszy i ma białawe zabarwienie. Mokre, bezbarwne plamy na wkładce higienicznej czy bieliźnie mogą świadczyć o sączeniu wód płodowych. Taki objaw powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Poniżej zdjęcie, na którym widać ludzki płód w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi:
fot. cinematri/Adobe Stock
Wody płodowe – kolor
Płyn owodniowy powinien być bezbarwny. Zdarza się jednak, że wody płodowe są żółte, brązowawe, zielonkawe lub zielone. Zmieniony kolor to powód do niepokoju. Jeśli zauważysz, że odeszły ci wody inne niż przezroczyste, jak najszybciej jedź do szpitala.
Różowe lub czerwone wody płodowe świadczą o tym, że jest w nich obecna krew. Fakt ten wymaga pilnej konsultacji u specjalisty. Istotny jest też zapach wód płodowych. Brązowe i brzydko pachnące wody płodowe mogą świadczyć o tym, że płód obumarł. Ciemnożółty, złoty – oznacza konflikt serologiczny.
Zielone wody płodowe
Zielone wody płodowe najczęściej pojawiają się w ciąży przenoszonej. Mogą świadczyć o tym, że dziecku zagraża infekcja wewnątrzmaciczna. Są objawem tego, że dziecko wydaliło smółkę np. wskutek stresu lub niedotlenienia (jego skutkiem jest zamartwica urodzeniowa). Zielonkawy kolor wody mogą mieć też wskutek infekcji. Zielono-żółty kolor płynu owodniowego zwiastuje ciążę przedterminową.
Gdy zauważysz zielone wody płodowe, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub jedź do szpitala!
Sączące się wody płodowe
Sączące się wody płodowe przed rozpoczęciem akcji porodowej świadczą o tym, że nastąpiło przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Wody płodowe sączą się wówczas, gdy otwór w pęcherzu płodowym jest mały, znajduje się daleko od ujścia wewnętrznego szyjki macicy albo w przypadku, gdy szyjka macicy jest szczelnie zamknięta.
Sączenie się wód płodowych trwa zwykle do kilku godzin. W tym czasie odchodzi ok. 1,5 litra płynu owodniowego.
Gwałtowne odpłynięcie wód płodowych ma miejsce zazwyczaj dopiero przy rozwartym kanale szyjki macicy.
Jak wyglądają odchodzące wody płodowe
Zdrowe odchodzące wody płodowe są bezbarwne lub białawe. Nie mają zapachu lub pachną słodkawo (mówi się też o zapachu słodkawo-rybnym). Czasami bardzo trudno stwierdzić, czy odchodzą wody płodowe, czy bielizna namokła od odrobiny moczu lub wydzieliny z pochwy (zwłaszcza jeśli płyn owodniowy ma lekko żółte zabarwienie).
Kiedy odchodzą wody płodowe?
Odejście wód płodowych może mieć miejsce w nocy lub w dzień. Najczęściej pęcherz płodowy pęka już podczas akcji skurczowej, a odejście płynu wzmaga skurcze. Czasami jednak wody odchodzą, zanim jeszcze zaczną się regularne skurcze. Odejście prawidłowych wód płodowych wymaga pojawienia się w szpitalu w ciągu dwóch godzin. W sytuacji, gdy wody są nieprawidłowe, kobieta powinna leżeć i trzeba natychmiast wezwać pogotowie.
Odejście wód płodowych u większości kobiet trudno pomylić z oddaniem moczu – wypływają nagle w znaczącej ilości. U pozostałych kobiet płyn owodniowy sączy się niewielkimi porcjami, a jego wyciek zmniejsza się po zmianie pozycji. Stąd mogą pojawiać się wątpliwości czy to faktycznie on. O tym, jak się o tym przekonać, przeczytasz poniżej.
Jak sprawdzić, czy to wody płodowe?
Czasami podczas ciąży worek płodowy pęka i dochodzi do sączenia wód płodowych. Ich odejście lub wyciek może także zwiastować poród. Jeśli dzieje się to przed 36. tygodniem ciąży, należy pilnie zgłosić się do szpitala, gdyż dziecko nie jest jeszcze w pełni gotowe przyjść na świat.
Jedynym pewnym domowym sposobem na przekonanie się, czy wyciekają wody płodowe, jest zastosowanie papierka lakmusowego. Można go kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej (kosztuje kilka złotych). Jeżeli papierek lakmusowy po kontakcie z „podejrzanym’’ płynem zabarwi się na niebiesko, turkusowo lub granatowo, to znak, że faktycznie odeszły wody płodowe. Do zabarwienia papierka na niebieskawy kolor dochodzi po kontakcie z substancjami o odczynie zasadowym. Płyn owodniowy ma odczyn zasadowy, a mocz czy wydzielina z pochwy nie. Dlatego jeśli papierek nie zmieni koloru albo stanie się żółty czy zielony, to jednoznaczny dowód na to, że nie chodzi o wyciek wód płodowych.
Kosztowniejszym, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest kupno specjalnych wkładek (tzw. test wycieku wód płodowych), które zmieniają kolor po kontakcie z wodami płodowymi. Warto je stosować w ciąży zagrożonej lub przed zbliżającym się porodem – nie zawsze wody płodowe odchodzą tak jak na filmach – szerokim strumieniem. Czasami sączą się, co trudno jest zauważyć albo stwierdzić, czy to one. Koszt takich wkładek to 40-50 zł za 6 sztuk.
Zobacz też: