Najlepszy wiek na ciążę

Organizm kobiety pod względem biologicznym najlepiej przygotowany jest do ciąży i porodu między 18 a 25 rokiem życia. Później rozpoczyna się powolny i stopniowy proces pogarszania jakości komórek jajowych. Przebiega on jednak na tyle wolno, że nie oznacza wcale, że po 25. urodzinach ryzyko chorób czy zagrożenie ciąży znacznie wzrasta. Mimo tego, że organizm kobiety biologicznie jest przygotowany na ciążę tuż po skończeniu liceum, dla większości z nas nie jest to okres, w którym czują się psychicznie i ekonomicznie przygotowane na dziecko. Taka ciąża i macierzyństwo może więc wiązać się ze znacznie większym stresem, który jest niewskazany w tym wyjątkowym stanie.

Reklama

Czy ciąża po 30. jest niebezpieczna?

Ciąża po 30. nie jest niebezpieczna, trzeba się do niej odrobinę lepiej przygotować. By odpowiedzieć na pytanie, jaki wiek jest najlepszy na ciążę, należy wziąć pod uwagę różne czynniki: ekonomiczne, psychologiczne i fizyczne. Najlepiej jednak nie odwlekać tej decyzji zbyt długo i pomyśleć o macierzyństwie przed 35., a nawet przed 30 rokiem życia. Optymalnym wiekiem jest 25-29 lat. Najczęściej kobieta jest wtedy zdrowa, wciąż młoda i energiczna, jej organizm dobrze poradzi sobie z trudami ciąży i porodu i szybko wróci do formy.

Jest jeszcze jeden czynnik, który przemawia za tym wiekiem - coraz więcej par zmaga się dziś z zaburzeniami płodności (przeczytaj, co to jest niepłodność immunologiczna) i choć w większości są one do rozwiązania, lepiej dać sobie więcej czasu.

Pierwsza i kolejna ciąża – co to za różnica dla organizmu?

Dla organizmu ma duże znaczenie, czy po 35. roku życia rodzisz pierwsze dziecko, czy kolejne. Organizm lepiej sobie radzi z drugą i następną ciąża, niż gdyby było to pierwsze dziecko. Zawsze rozmawiaj o swoich obawach czy wątpliwościach z lekarzem. Późniejsza ciąża wiąże się z wyższym ryzykiem cukrzycy ciążowej, otyłości, wystąpienia obrzęków i innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Przeczytaj więcej o kolejnej ciąży

Pora roku a ciąża

Na to, kiedy najlepiej zajść w ciążę, ma wpływ nie tylko wiek kobiety i partnera, przygotowanie do ciąży, ale nawet... pora roku ma znaczenie! Naukowcy zajmowali się tym zagadnieniem i doszli do wniosku, że najlepiej rozwijają się dzieci urodzone wiosną. Prawdopodobnie ma to związek z dostępem do świeżych warzyw i owoców, licznymi spacerami, wieloma bodźcami wzrokowymi, słuchowymi, węchowymi, które stymulują rozwój dziecka w pierwszym półroczu życia. Wynika z tego, że najlepiej w ciążę zajść latem. Oczywiście są to zalecenia z przymrużeniem oka...

Zobacz także

Przygotowania do ciąży

Jeśli chcemy się dobrze przygotować, powinnyśmy pomyśleć o ciąży pół roku przed poczęciem. To idealna sytuacja, bo jest to okres, kiedy odpowiednio o siebie dbając, możemy jak najlepiej przygotować organizm do ciąży. Należy odstawić używki – papierosy, alkohol – a kawę ograniczyć. Ważna jest też suplementacja kwasu foliowego. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej płodu.

Przeczytaj więcej o suplementacji kwasu foliowego

Należy też zrezygnować z hormonalnej antykoncepcji, zadbać o równowagę między pracą i relaksem, jakość i długość snu i bogatą w witaminy i mikroelementy dietę.

Reklama

Przeczytaj więcej o diecie w ciąży

Reklama
Reklama
Reklama