Słodycze dobre dla dzieci
Słodycze są pyszne, co tu kryć. Wiedzą o tym dzieci, więc chętnie każdy posiłek zamieniłyby na batonika czy czekoladę. Na takie szaleństwa oczywiście nie możesz pozwalać, co nie znaczy, że od czasu do czasu dziecko nie może zjeść słodyczy. Wybieraj tylko takie, które będą nie tylko smaczne, ale też zdrowe.
1 z 5
Domowe wypieki
Nie zawierają konserwantów, polepszaczy smaku, barwników. Masz gwarancję, że są świeże. No i to ty decydujesz, ile wsypiesz do nich cukru, jakiego dodasz tłuszczu, czy dosypiesz zdrowych płatków owsianych lub rodzynek... Wśród domowych wypieków prym wiedzie ciasto drożdżowe – nie jest zbyt słodkie i nie ma w nim tłustych kremów.
Podawaj po pierwszym roku życia.
2 z 5
Czekolada
W jej skład wchodzi kakao, które zawiera polifenole zmniejszające działanie złego cholesterolu. Czekolada ma mnóstwo magnezu. Gorzka powoduje, że wzrasta poziom przeciwutleniaczy we krwi, chroniących komórki przed uszkodzeniem. Muszą jednak uważać na nią alergicy, bo czekolada bardzo często uczula.
Podawaj po pierwszym roku życia (alergikowi dopiero po konsultacji z lekarzem).
3 z 5
Herbatniki dla dzieci
Wybieraj tylko te przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Są przygotowane z odpowiednich dla nich składników i wzbogacane w witaminy oraz składniki mineralne. Pamiętaj, że zwykłe herbatniki mogą zawierać konserwanty, sztuczne aromaty, spulchniacze i polepszacze smaku – czyli składniki niezdrowe dla małego brzuszka. Jest w nich też zbyt dużo cukru i niskiej jakości tłuszczu.
Podawaj po 10. miesiącu życia.
4 z 5
Budyń, kisiel
Głównym składnikiem budyniu jest mleko, więc dziecko, jedząc go, dostarcza organizmowi mnóstwo wapnia. Z kolei kisiel jest lekką przekąską, którą można przygotować na bazie soku czy pełnych witamin gotowanych owoców. Najlepiej, gdy budyń czy kisiel zrobisz sama, a nie z torebki (ten zwykle zawiera barwniki, konserwanty). Nie dodawaj do niego zbyt wiele cukru, za to dołóż owoców, rodzynków czy posyp kakao.
Podawaj po pierwszym roku życia.
5 z 5
Lody
Kulka lodów na bazie mleka dostarcza tyle białka i wapnia, co szklanka tego napoju. Sorbetowe – z zamrożonego soku owocowego, zawierają wiele witamin i soli mineralnych, zaś orzechowe i czekoladowe dostarczą dużo energii. Najlepsze lody zrobisz sama, np. zamrażając jogurt z owocami. Jeśli kupujesz gotowe, przyjrzyj się opakowaniu – pomięte może świadczyć o tym, że lody się roztopiły, zostały ponownie zamrożone i mogą być w nich groźne dla malca bakterie. Pamiętaj też, by po lodach malec nie pił ciepłych napojów – gardło nie lubi nagłych zmian temperatur.
Podawaj po 18. miesiącu życia (na początek 2–3 łyżeczki).