Reklama

Możesz naprawdę wiele zrobić, by szkoła kojarzyła się dziecku z miejscem miłym i przyjaznym. Dzięki temu dziecko będzie osiągać w nauce sukcesy!

Reklama

1. Nie mów źle o szkole

Nie tylko o szkole dziecka, ale także o tej, do której przed laty ty chodziłaś, czy jakiejkolwiek innej (np. córki swojej przyjaciółki). Inaczej w dziecku mogą zrodzić się obawy, że skoro zdarzają się kiepskie szkoły, to i jego może się taka okazać. Pamiętaj też, by nie krytykować przy dziecku zachowania wychowawczyni czy szkolnego regulaminu. O sprawach, które ci w szkole twojego dziecka przeszkadzają, warto oczywiście rozmawiać, ale tylko gdy jesteś pewna, że w pobliżu nie ma dziecka.

Sprawdź: 10 głupot, które mówimy do dzieci

2. Nie strasz dziecka szkołą

„Teraz to dopiero się za ciebie wezmą" – nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Trudno się więc dziwić, że po takim komunikacie dziecko nie zapała miłością do szkoły.

3. Obiecuj tyle, ile możesz dotrzymać

„Będziesz miał mnóstwo przyjaciół", „Na pewno polubisz swoją panią" – czy naprawdę jesteś tego pewna? Lepiej powiedz: „Dowiesz się od pani wielu ciekawych rzeczy, np. o innych krajach", „Poznasz nowych kolegów". To prawdziwa wizja szkoły, a jednocześnie zachęcająca do jej odwiedzenia.

4. Interesuj się, jak minął dziecku dzień w szkole

Zadawaj konkretne pytania, a nie te w stylu: „I jak było?". Dowiedz się, czego dziecko danego dnia się nauczyło, z którym kolegą spędziło przerwy, co robiło na wuefie itp. Pamiętaj jednak, by nie kontrolować, tylko rozmawiać i słuchać, co dziecko mówi.

5. Odrabiaj z dzieckiem zadania domowe

Czasem dziecku może być trudno przyzwyczaić się do tego, że nauka nie kończy się po wyjściu ze szkoły, tylko w domu zdobytą wiedzę trzeba powtarzać i utrwalać. Dlatego na początku koniecznie odrabiaj lekcje z dzieckiem (ale nie za nie). Czasem wystarczy jedynie twoja obecność, innym razem potrzebna będzie podpowiedź i wytłumaczenie jakiegoś skomplikowanego dla dziecka polecenia. Jeśli będziesz kontrolować zadania domowe, pierwszoklasista szybko nabierze wprawy i systematyczności w ich odrabianiu. I jeszcze jedno: dokładnie wypytuj dziecko, co ma zadane danego dnia, bo takiemu 6-, a nawet 7-latkowi jeszcze dość łatwo polecenia wylatują z głowy. Poza tym prace są nie tylko pisane, ale mogą polegać np. na nauczeniu się wierszyka czy przyniesieniu pamiątek z wakacji.

Czy wiesz: Czego uczy się dziecko w 1 klasie?

6. Zapraszaj nowych kolegów ze szkoły

W ten sposób dziecko nawiąże z nimi bliższe więzy. Pamiętaj, że tam, gdzie spotyka się dobrych znajomych, idzie się chętniej.

7. Wspieraj swojego pierwszoklasistę

Nie krzycz, gdy dostał uwagę od pani. Powiedz raczej, że zawsze można się poprawić, a ty mu w tym pomożesz. Możesz także opowiedzieć historię ze swoich szkolnych lat, jak dostałaś złą ocenę, ale udało ci się nadrobić zaległości. A przede wszystkim chwal swojego ucznia nawet za małe sukcesy. Pochwały dodają skrzydeł!

Warto przeczytać:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama