dzieci w przedszkolu
Fotolia
Edukacja

Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!

Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.

Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom.

Warszawskie przedszkola będą darmowe

Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki. To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka.

– To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach

Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci. Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych - tak by dostosować je do większej ilości dzieci. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł, z czego ogromna część jest przekazywana właśnie na remonty i budowę nowych przedszkoli. Dzięki temu wyliczono, że w Warszawie przybędzie około 5 tysięcy dodatkowych miejsc dla dzieci w przedszkolach

Darmowe przedszkole nie tylko w stolicy

Takie rozwiązanie nie jest nowością - od 3 lat darmowe przedszkola prowadzone są w Częstochowie (od 1 września 2014), a także od 1 stycznia 2017 roku pomysł wprowadzono w życie we Wrocławiu i w Toruniu. W tych ostatnich miastach jednak rozporządzenie samorządu dotyczy darmowych zajęć w przedszkolu tylko dla 6-latków (tak samo jak w Warszawie - opłata dotyczy wyłącznie wyżywenia). Jest to związane z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, które obowiązuje w całym kraju. Dzięki rozporządzeniu w Toruniu, każde dziecko ma możliwość wspomnianego rocznego przygotowania do szkoły - zarówno w publicznym przedszkolu, jak i oddziałach przedszkolnych, które działają przy szkołach podstawowych.

– Znowelizowana ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadziła dodatkowe finansowanie od 2017 r. dzieci w wieku 6 lat w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Kwota, jaką w ramach subwencji samorząd dostanie na sześciolatka, będzie zależała od tego, w jakiej placówce się on znajdzie, np. czy będzie to przedszkole czy oddział przedszkolny w szkole - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Pomysł na darmowe przedszkola mieli również radni w Białymstoku, narazie jednak projekt ustawy nie ujrzał światła dziennego, a radni zapewniali pod koniec zeszłego roku, że nad nim pracują. W całym kraju obecnie w miejskich przedszkolach jest pięć darmowych godzin. Za pozostałe rodzice muszą płacić, zazwyczaj jest to złotówka za każdą godzinę. 

Czekamy z niecierpliwością na kolejne miasta, które podejmą taką decyzję jak Warszawa, Częstochowa czy Toruń, bo takie rozporządzenie ulżyłoby wielu rodzinom, a także być może dałoby szansę na poprawę sytuacji demograficznej.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl , gs24.pl , poranny.pl

Zobacz także:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, jak sobie radzić
Zaparcia w ciąży pojawiają się bardzo często. Ich główną przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Są uciążliwe i budzą wiele wątpliwości: czy przy problemach z wypróżnianiem można przeć, czy zaparcia w ciąży mogą wywołać poród? Wyjaśniamy i uspokajamy – zatwardzenie w ciąży można zwalczyć domowymi i bezpiecznymi sposobami.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial; color: #323333} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #323333} span.s2 {font: 14.0px Helvetica} Zaparcia w ciąży to często spotykana dolegliwość. Przyczynia się do nich wyższy poziom ciążowych hormonów, ale również złe nawyki. Problemy z wypróżnianiem powodują duży dyskomfort, a czasami nawet ból. Nie można ich bagatelizować, bo przedłużające się zaparcia mogą przyczynić się do powstania hemoroidów. Na zatwardzenie w ciąży najlepiej pomogą domowe sposoby, które usprawnią funkcjonowanie jelit i nie zaburzą naturalnego rytmu ich pracy. Spis treści:  Zaparcia w ciąży – czym są Zaparcia w ciąży – objawy Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne Zaparcia w ciąży – przyczyny Co jeść na zaparcia w ciąży Ćwiczenia na zaparcia w ciąży Co na zaparcia w ciąży – preparaty z apteki Zaparcia – co to? Zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, to przedłużone zaleganie treści pokarmowej w okolicy przewodu pokarmowego, zazwyczaj w jelicie grubym. Zaparcia mogą też polegać na problemach z wydaleniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytnicy). Jeżeli treść jelitowa znajduje się w jelicie grubym przez dłuższy czas – stolec staje się twardszy i bardziej zbity, co jeszcze bardziej utrudnia problemy z wypróżnieniem. Prawidłowo powinno się oddawać jeden stolec dziennie, minimum trzy razy w tygodniu.  Zaparcia w ciąży – objawy Jak rozpoznać problemy z...

ciężarna u lekarza
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jak leczy się toksoplazmozę w ciąży?
Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba odzwierzęca. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci, ale możliwa do wyleczenia. Sprawdź, jak leczy się tę chorobę przenoszoną m.in. przez koty.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; line-height: 26.0px; font: 24.0px Roboto; color: #323333} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial} li.li4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} ul.ul1 {list-style-type: none} Leczenie toksoplazmozy polega na antybiotykoterapii, czyli podawaniu leków przeciw pasożytom. Jeśli osobą zarażoną jest kobieta w ciąży, obejmuje również płód, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez łożysko i wywołanie u niego toksoplazmozy wrodzonej . Co to jest toksoplazmoza? Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza, która jest przenoszona przez zwierzęta. Jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Zagraża zdrowiu i życiu matki oraz nienarodzonego dziecka, które może się zarazić poprzez łożysko . Toksoplazmozę w ciąży można rozpoznać, przeprowadzając badania z krwi. Należy powtarzać je co 3 miesiące (choć jeśli wynik wykaże chorobę odzwierzęcą , leczenie należy rozpocząć jak najszybciej i częściej przeprowadzać badania kontrolne). Badania na toksoplazmozę – normy oraz interpretacja wyników IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące ​IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność* przeciwciał, być może do  zakażenia doszło przed poczęciem ) IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga...

ciąża urojona
Fotolia
Mama
Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie
Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży, czyli m.in. brak okresu, powiększający się brzuch, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę urojoną.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #232323} Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną , jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.  Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?  Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością. Ciąża urojona: objawy Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy: brak okresu,  powiększanie się piersi, powiększanie się brzucha, ból piersi, ciążowe zachcianki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz