Jeśli wciąż wahasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty powinnaś kupić, pamiętaj, że plecak to nie to samo co tornister. Plecak szkolny ma zwykle lekką wkładkę usztywniającą na plecach i często szkodzi postawie kilkulatka. Tornister zaś ma najczęściej usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja prawidłowej postawie dziecka. Niestety przez sztywną ramę sam w sobie już trochę waży. Pamiętaj, że najlepsze plecaki szkolne przede wszystkim nie powinny zbytnio obciążać kręgosłupa dziecka.

Reklama

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Przy zakupie plecaka do szkoły zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, które będą zapobiegać wadom postawy u dziecka. To bardzo ważne, w końcu pierwszoklasista to wciąż małe dziecko, a książki i przybory szkolne sporo ważą. Plecak szkolny musi mieć:

  • wyprofilowane plecy – bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
  • dopasowany do dziecka rozstaw szelek – nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
  • pasy biodrowe – dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie nieco odciążony, a sam ciężar będzie się rozkładał równomiernie, co wspomaga kręgosłup,
  • odpowiednią liczbę przegródek – miejsca na mniejsze niż książki przedmioty, takie jak piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem.

Jeśli zamiast tornistra wybierzesz zwykły plecak szkolny, on także powinien spełniać wszystkie te kryteria.

Najlepsze plecaki szkolne – jak je wybrać?

Na zakupy wybierz się z dzieckiem, bo musi ono przymierzyć kilka różnych modeli plecaków. Idealnie dobrany plecak szkolny musi dobrze przylegać do pleców, musi więc mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym). To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę. Postaraj się też unikać elementów plastikowych – są bardzo łatwe do zniszczenia. Dużo lepiej będzie, gdy znajdziesz plecak szkolny z elementami gumowymi czy piankowymi, co pozwoli mu przetrwać kilka pierwszych lat nauki.

Najlepsze plecaki szkolne znajdziesz, biorąc pod uwagę te cechy:

Zobacz także
  1. Waga plecaka do szkoły – dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi malucha. Czyli dziecko ważące 20 kg powinno dźwigać nie więcej niż 2 kg.
  2. Wyprofilowanie plecaka szkolnego – odpowiedni tornister powinien mieć profilowany stelaż, usztywnione plecy z systemem wentylacyjnym i pasy, które będzie można zapiąć w okolicach bioder.
  3. Szerokie szelki plecaka, które można regulować.
  4. Lekki materiał plecaka szkolnego, który nie będzie się brudził, najlepiej nieprzemakalny.
  5. Liczba przegródek w plecaku szkolnym – przynajmniej dwie zewnętrznie i najlepiej kilka wewnętrznych na śniadaniówkę, przybory szkolne i piórnik czy strój na zajęcia sportowe.
  6. Odblaskowe elementy, dziecko będzie widoczne w drodze do szkoły i z powrotem.
  7. Sztywny dół i dno plecaka, najlepiej z gumowymi nóżkami – tornister będzie lepiej stał, unikniecie też deformacji i zabrudzeń, kiedy plecak zostanie porzucony przez dziecko, np. na placu zabaw.

Ważne, aby dziecko uczestniczyło w zakupie plecaka szkolnego nie tylko ze względu na przymiarki i wybór odpowiedniego rozmiaru. To, jaki dziecko będzie miało tornister lub plecak, wpłynie również na jego pewność siebie. Gdy pójdzie do nowej placówki z ulubionym bohaterem z bajki na plecaku, będzie mu raźniej.

Poszukaj wersji tornistra czy plecaka z wyposażeniem: workiem na kapcie, piórnikiem czy pudełkiem śniadaniowym. To często zmniejsza koszty wyprawki szkolnej, a maluch będzie zadowolony, że wszystko pochodzi z tego samego kompletu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama