Jak zachęcić dziecko do nauki i sprawić, by nauczyło się uczyć?
Dzieci i nauka – niekiedy te dwa słowa całkowicie się wykluczają. Niektóre maluchy nie chcą się uczyć, buntują się przed odrabianiem zadań domowych. Co wtedy zrobić? Sprawdź, jak zachęcić dziecko do nauki i sprawić, by nauczyło się uczyć.
Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do nauki. Przede wszystkim nie należy go do tego zmuszać. Rodzice powinni pokazać dziecku, że nauka również może dawać wiele frajdy, a satysfakcja z dobrych ocen w szkole jest naprawdę fantastycznym uczuciem. Podpowiadamy, jak zmobilizować dziecko do nauki w domu.
Jak zachęcić dziecko do nauki?
Dziecka zwykle nie da się zachęcić do nauki pustymi słowami. Postawa rodziców wobec kwestii związanych ze szkołą i nauką ma duże znaczenie.
Oto zasady, których każdy rodzić powinien przestrzegać, aby dzieci chciały się uczyć:
- nie strasz dziecka,
- ucz dziecko systematyczności,
- doceniaj każde osiągnięcie dziecka (nawet najmniejsze),
- nie obarczaj dziecka swoimi ambicjami,
- nie porównuj dziecka z innymi,
- ucz samodzielności (nie odrabiaj za niego prac domowych!),
- doceniaj i chwal wysiłki, a nie tylko efekty,
- zachęcaj, by dziecko samo doceniało swoje wysiłki.
Odwieczne pytanie brzmi: czy zmuszać dziecko do nauki? Z całą pewnością nie należy tego robić. Takie działania przynoszą zwykle odwrotny skutek i zniechęcają do podejmowania wysiłku edukacyjnego. Dziecko zmuszane przez rodziców do odrabiania lekcji, przygotowywania się do zajęć jeszcze bardziej się buntuje. Uczenie kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem.
Jak zmobilizować dziecko do nauki w domu?
Istnieje wiele sposobów i technik, które pomogą zmobilizować dziecko do nauki. Oto niektóre z nich:
- Unikanie rozpraszaczy – pokaż dziecku, że skupienie uwagi pomaga w zapamiętywaniu nowych informacji. Nie pozwalaj dziecku bawić się w czasie nauki, oglądać telewizji, zerkać do smartfona lub na na włączony ekran komputera.
- Przygotowanie miejsca do nauki – poproś dziecko, aby przed przystąpieniem do odrabiania lekcji przygotowało miejsce, w którym będzie mu wygodnie. Przed rozpoczęciem nauki dziecko powinno też pójść do toalety, zjeść lub napić się wody, jeśli tego potrzebuje. Dzięki temu w najbliższym czasie nie będzie miało potrzeby, żeby przerywać rozpoczęte zajęcia.
- Określenie czasu pracy i czasu odpoczynku – bardzo ważne jest, by rodzic wyraźnie wyodrębnił czas, który zostanie przeznaczony na naukę. Dziecko powinno nie powinno skupiać się na tym, kiedy rodzic w końcu pozwoli mu odejść od biurka.
- Koncentracja wyłącznie na nauce – wytłumacz dziecku, że podczas nauki lub odrabiania lekcji jego pytania powinny dotyczyć tylko tematów związanych z zadaniami. Wszystkie inne wątpliwości, opowieści, rozmowy muszą zostać przełożone na później.
- Planowanie przerw w nauce – zmęczenie zmniejsza koncentrację. Bardzo ważne jest planowanie przerw w nauce, by dziecko mogło odrobinę odpocząć.
- Wyciszanie emocji – naucz dziecko wyciszania emocji, to bardzo ważne przed przystąpieniem do nauki.
Jak nauczyć dziecko się uczyć?
Tak naprawdę każdy ma swój własny sposób na efektywną naukę. Rolą rodzica jest pomóc dziecku, aby odkryło swój sposób, który najbardziej pomaga mu w przyswajaniu wiedzy. Oto nasze wskazówki, jak to zrobić.
Indywidualny sposób uczenia się
Niektóre dzieci uczą się łatwiej, gdy materiał jest przejrzyście napisany (to tzw. wzrokowcy), innym wiedza wchodzi do głowy po usłyszeniu jej i powtarzaniu na głos (słuchowcy), a jeszcze innym, gdy podczas nauki są w ruchu, np. przechadzają się po pokoju (kinestetycy). Warto, aby dziecko miało świadomość, do którego typu mu najbliżej. W ten sposób będzie mogło przyswajać wiedzę w najbardziej komfortowy dla niego sposób. Rodzice mogą podpowiadać różne sposoby nauki, a wybór niech pozostawią dziecku.
Organizacja materiału
Istotne jest, by pokazać dziecku, jak powinno uporządkować sobie materiał do nauki. Nauka powinna odbywać się „od ogółu do szczegółu”. Najpierw dziecko zapoznaje się z treścią całego materiału, a następnie skupia na poszczególnych zagadnieniach. Skuteczną metodą jest również podzielenie materiału do zapamiętania na mniejsze części.
Powtarzanie zdobytej wiedzy
Najwięcej dziecko zapomina bezpośrednio po uczeniu się. Zdobytą wiedzę należy kilka razy powtórzyć. Nie bez powodu mówi się, że powtarzanie jest matką nauki. Uczenie się bezpośrednio przed klasówką jest złym pomysłem.
Budowanie skojarzeń
Znacznie prostsze i zabawniejsze bywa uczenie się poprzez skojarzenia. Przykład: jak zapamiętać państwa sąsiadujące z Polską? Nazwy poszczególnych państw należy skojarzyć się z wybranymi słowami, które później ułożą się w pełne zdanie. Np. Rosją – ręka, Litwa – lewa, Białoruś – bardzo, Ukraina – ubrudziła, Słowacja – się, Czechy – co, Niemcy – nie. Powstaje zdanie, dzięki któremu dziecko będzie kojarzyło nazwy naszych sąsiadów: Ręka lewa bardzo ubrudziła się, co nie?
Dziecko do efektywnego zapamiętywania może też wykorzystać opowiadanie historii, tworzyć mapy myśli lub opracowywać materiał w formie linii czasu lub wykresu.
Zobacz także: