Nauka literek
AdobeStock
Gry i zabawy

Nauka literek: kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu?

Nauka literek wcale nie musi być przykrym obowiązkiem dla dziecka. Jeśli wzbudzisz jego zainteresowanie literkami, pokażesz mu, że może nauka może być frajdą – dziecko szybko opanuje alfabet! Przedstawiamy kilka sposobów na naukę literek przez zabawę.

Nauka literek to kolejny ważny etap w życiu dziecka. Najlepiej rozpocząć ją z trzy- lub czterolatkiem, ponieważ w tym wieku mózg dziecka jest w stanie bardzo szybko zapamiętać cały alfabet. Aby nauka literek była skuteczna, powinna odbywać się w atmosferze zabawy i przyjaźni. Nie może być przykrym obowiązkiem, bo wówczas zamiast ochoty na poznawanie liter, dziecko zacznie czuć coraz większe zniechęcenie. W dużej mierze to właśnie rodziców zależy, w jakim tempie maluch będzie uczył się alfabetu.

Spis treści: 

  1. Nauka literek - kiedy zacząć? 
  2. Nauka literek - o czym należy pamiętać?
  3. Nauka literek przez zabawę

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

Nauka literek - kiedy zacząć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie zawsze jest gotowe na zdobywanie nowych umiejętności dokładnie w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Niemniej jednak warto je obserwować i próbować rozbudzać w nim chęć poznawania alfabetu już w przedszkolu. I wcale nie chodzi tu o to, by przedszkolak umiał płynnie czytać, lecz by przed pójściem do szkoły był już oswojony z literkami.

Okazuje się, że jeśli zaczniesz uczyć liter 3- lub 4-letnie dziecko, przyswajanie ich zajmie mu mniej czasu, niż gdybyś rozpoczęła naukę literek dopiero w wieku 6 lat. Zdaniem Glenna Domana, twórcy nauki czytania metodą globalną, mózg dziecka najszybciej rozwija się właśnie do 6 roku życia, dlatego czas na naukę literek powinien przypadać na wiek 3-5 lat.

Oczywiście zdarza się, że dzieci wykazują ogromne zainteresowanie literami już w wieku 2 lat, ale nie jest to normą. Z reguły tak małe dzieci raczej skupione są wciąż na rozwoju ruchowym niż poznawczym.

Zobacz też: Szlaczki do druku: ćwiczenia rączki dziecka

Nauka literek - o czym należy pamiętać?

Istnieje kilka zasad, dzięki którym nauka literek może pójść sprawniej i szybciej. Oto one:

  1. Od początku pokazuj dziecku litery pisane, a nie drukowane. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, maluch po poznaniu liter szybko nauczy się również czytać, i to niezależnie od tego, czy tekst będzie pisany literami pisanymi, czy drukowanymi. Jeżeli najpierw zaczniesz wprowadzać dziecku litery drukowane, późniejsza nauka liter pisanych może już nie być taka bezproblemowa.
  2. Pytaj dziecko, z czym kojarzą mu się dane litery. Nauka przez skojarzenia jest o wiele skuteczniejsza niż tylko abstrakcyjne uczenie się na pamięć dziwnych znaczków z alfabetu. „C” wygląda jak rogalik, pisane małe „l” jak laseczka, „o” jak kółeczko, małe „p” jak trąba słonia, a „s” jak wąż. Jeśli będziesz tworzyć z dzieckiem takie skojarzenia i później prosić go o napisanie jakiejś litery, wystarczy, że przypomnisz, że chodzi o tę literkę, która przypomina rogalik, a dziecko szybko przypomni sobie, że chodzi o „c”.
  3. Wypróbuj metodę poznawania liter wypracowaną przez pedagog Irenę Majchrzak. Stworzyła ona tzw. odimienną metodę nauki czytania, która polega na tym, że najpierw dziecko poznaje litery, które znajdują się w jego imieniu, później te, które są np. w imionach rodziców, rodzeństwa, dziadków, kolegów z przedszkola. Taka nauka może być o wiele bardziej fascynująca niż uczenie się po kolei całego alfabetu.

Nauka literek przez zabawę

Jak zachęcić dziecko do nauki literek? Połącz „przyjemne z pożytecznym”, niech maluch uczy się w miły dla niego sposób. Nauka literek dla dzieci naprawdę może być fajną zabawą, oto nasze pomysły: 
 
  • Układanie słów
Układajcie wspólnie słowa z literek, np. przy użyciu kart z literami. Dobrze w tym celu sprawdzą się też magnetyczne układanki.
  • Literki w życiu codziennym

Zadbaj o to, by litery otaczały dziecko w codziennym życiu (oczywiście w formie pisanej). Mogą pojawiać się na zabawkach, klockach, w książeczkach, wisieć wydrukowane na ścianie albo być przyklejone na magnes na lodówce. Im więcej dziecko będzie miało styczności z literami, tym szybciej będą mu one zapadać w pamięć.
 

  • Łączenie liter i przedmiotów w pary

Baw się z dzieckiem w łączenie w pary liter i przedmiotów, których nazwy zaczynają się na te litery. Wystarczy zrobić w tym celu kartoniki i na połowie z nich napisać litery z alfabetu, a na połowie nakleić do tego obrazki. Takie gotowe zestawy memo możesz również kupić.

 

  • Bajki z literkami 

Sposobem na naukę literek poprzez zabawę są też różnego rodzaju bajki edukacyjne, które możesz znaleźć np. na YouTube. Dzieci uwielbiają oglądać bajki, warto więc, by niektóre z nich były poświęcone nauce. 
 

  • Książeczki do nauki literek

Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, a przede wszystkim takie książeczki sprawią, że nauka literek stanie się dla dziecka przyjemnością. 

 


Zobacz też:

 

co robić z dziećmi w domu
Adobe Stock
Czas wolny
Co robić z dziećmi w domu? Zabawa, kultura i nauka bez wychodzenia z domu #zostanwdomu
Co robić z dziećmi, kiedy musimy siedzieć w domu? Internet przychodzi nam, rodzicom, z pomocą. I to wyjątkowo cenną! Oto lista ciekawych stron i inicjatyw, które pozwolą dzieciom spędzić czas w domu w interesujący sposób. Grzech nie skorzystać!

Zamknięcie w domu niesie ze sobą nowe wyzwania. Co robić z dziećmi? Jak pogodzić obowiązki domowe (obiad sam się nie zrobi, kuweta kota nie wyczyści), pracę zdalną (media społecznościowe zalewa fala memów stworzonych przez sfrustrowanych rodziców, usiłujących pracować w rytm mantry “mamooo, nudzę się!") i opiekę nad dziećmi (mają się uczyć, mają się bawić, mają czuć naszą bliskość). Kwarantanna to także czas, kiedy możemy dowiedzieć się nowych rzeczy o sobie i o rodzinnych więziach. Nie zawsze dobrych, niestety. Nie traćmy ducha, drogie mamy, drodzy ojcowie! Zobaczcie, jakie fajne rzeczy możecie robić z dziećmi w domu! Co robić z dziećmi w domu: propozycje z cyklu #zostanwdomu Wiele miejsc oferuje atrakcyjne zajęcia dla dzieci. Niektóre są całkiem za darmo, inne w bardzo promocyjnych cenach. Zwróćcie uwagę na: Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy - na facebookowym profilu codziennie o 11.00 warsztaty live - pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi. Jest nawet lista materiałów, które trzeba przygotować, żeby zrobić np. Las w słoiku, rakietę, recyklingowe kwiaty, spadochron. Bardzo fajna inicjatywa! Przecinek i Kropka - zajęcia online, za darmo, na profilu Przecinek i Kropka na Facebooku:  eksperymenty naukowe i zabawy, znani autorzy literatury dziecięcej czytają fragmenty swoich książek. Teatr rozmaitości Gwitajcie - codziennie o 19.00 dobranocki na profilu facebookowym - aktor czyta ulubione bajki. W sam raz dla najmłodszych! Centrum Nauki Kopernik - nie musicie wychodzić z domu ani odwiedzać Warszawy, żeby zabrać dziecko do tego świetnego miejsca! Na profilu CNK znajdziesz kopalnię pomysłów na fantastyczne eksperymenty, które możesz wykonać w domu z dzieckiem. Polecamy transmisje na żywo #Kopernikwdomu! Nela Podróżniczka - dzieci ją kochają, a jeśli chcecie przekonać się, dlaczego, Nela do końca marca zaprasza na swój...

Nauka angielskiego dla dzieci
AdobeStock
Edukacja
Nauka angielskiego dla dzieci: kiedy zacząć, jak wspierać dziecko?
Na naukę angielskiego dla dzieci nigdy nie jest... za wcześnie! Im szybciej zaczniemy oswajać dziecko z językiem, tym bardziej naturalnie będzie go przyswajało. Od czego zacząć?

Małe dzieci chłoną wszystko, co się do nich mówi w tak niewiarygodny sposób, że aż szkoda byłoby nie wykorzystać tego na naukę języka angielskiego, którego znajomość jest w dzisiejszych czasach absolutnie konieczna. Okazuje się, że ogromne owoce przynosi mówienie po angielsku do dziecka już w trakcie ciąży. A zatem jeśli masz w domu kilkulatka, niemowlaka czy nawet noworodka, nie musisz zastanawiać się, kiedy przyjdzie czas na naukę języka obcego. Możesz to robić już od dziś. Zdradzamy dobre sposoby na oswajanie malca z angielskim. Wybierz taki, który będzie dla was najbardziej odpowiedni. Nauka angielskiego powinna być naturalna To bardzo ważne, by stworzyć dziecku taką przestrzeń, w której będzie czuło się wolne i bezpieczne, jeśli chodzi o przyswajanie drugiego języka. Dlatego dobrym sposobem jest wykorzystywanie angielskich słów i zwrotów w życiu codziennym – gdy coś wspólnie pieczecie, bawicie się, jesteście na spacerze. Posadzenie dziecka przy biurku na określony czas i tłoczenie mu do głowy angielskich słówek beż żadnego kontekstu powoduje, że tworzymy taką sztuczną przestrzeń i pokazujemy, że angielski to coś dziwnego, nienaturalnego, a to nie sprzyja nauce. Podążanie za tempem dziecka jest kluczowe w nauce języka Jeśli malec pokochał jedną piosenkę po angielsku i chce śpiewać w kółko tę jedną, zamiast uczyć się trzech kolejnych, które przygotowałaś, pozwól mu na to. Gdy ta piosenka mu się znudzi, będzie ją znał na wylot i jest pewne, że nie zapomni jej słów na długo. Częste powtarzanie i przyswajanie materiału malutkimi porcjami to najlepszy sposób na otrzymanie trwałych efektów. Codzienny kontakt z językiem to podstawa Nauka dwa razy w tygodniu po godzinie to więcej niż 10 minut dziennie, ale każdego dnia. Więcej znaczy lepiej? Nie w tym przypadku! Udowodniono, że codzienny, nawet krótki kontakt z angielskim daje o wiele...

nauka szybkiego czytania
Adobe Stock
Edukacja
Nauka szybkiego czytania? Tak, byle nie za wcześnie!
Chcesz, aby twoje dziecko potrafiło szybko czytać? Słyszałaś o kursach nauki szybkiego czytania i zastanawiasz się, czy wysłać na jeden z nich swoją pociechę? Poczekaj! Podpowiemy ci, kiedy to zrobić i jak pomóc dziecku nabrać nawyków potrzebnych do szybkiego czytania.

Masz w domu przedszkolaka, który niebawem pójdzie do szkoły? Chcesz, by nauczył się szybko czytać? Spokojnie! Nie tak prędko! Żeby szybko czytać, najpierw trzeba... umieć czytać. I tego twoja pociecha nauczy się w szkole, o ile jeszcze nie zaczęła interesować się samodzielnym czytaniem. Jednak już teraz, przy pierwszych próbach rozpoznawania liter i napisanych wyrazów, warto zadbać o dobre nawyki . To od nich zależy, czy twoje dziecko w przyszłości nauczy się dobrze czytać! Kiedy rozpocząć naukę szybkiego czytania? Wtedy, gdy dziecko umie sprawnie czytać w sposób tradycyjny. Zwykle następuje to około 12 roku życia. Jeśli chodzi o górną granicę wiekową, to taka nie istnieje – barierą może być jedynie sprawność intelektualna. Na czym polega szybkie czytanie? Na sprawnym rozpoznawaniu znaków graficznych i odczytywaniu zawartych w tekście informacji. Osoba szybko czytająca rozpoznaje całe wyrazy, a nawet grupy wyrazów – nie czyta litera po literze i wyraz po wyrazie. Jej oczy poruszają się skokowo, obejmując za każdym razem ok. 20 znaków tekstu. To oznacza, że linijkę tekstu jest w stanie przeczytać na rzuty oka. Co zrobić, by szybko czytać? Służy temu zdobycie kilku umiejętności. Należą do nich: Zwiększenie pola widzenia – tak, aby umieć zrozumieć cały tekst widoczny w tym polu. Przeciętny człowiek skupia się tylko na środku tego obszaru. Nauka czytania całymi wyrazami . Dzieci początkowo czytają literka po literce, a następnie sylabizują. Do szybkiego czytania niezbędne jest początkowo czytanie całymi wyrazami, a następnie grupami wyrazów. Nawyki do wyeliminowania Nabywamy je samoistnie, a część wykształca się podczas nauki w szkole. To, co ma początkowo służyć nauce czytania, później staje się przeszkodą w szybkim czytaniu: Regresja – to odruch powrotu wzrokiem do przeczytanego wcześniej wyrazu,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak