Jakie są przedmioty w 7 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2024/2025
Jakie przedmioty obowiązują w 7 klasie? Sprawdź, czy i jakie przedmioty szkolne odchodzą, a jakie dochodzą i ile ich jest łącznie w siódmej klasie szkoły podstawowej. Przekonaj się również, co z religią i etyką, doradztwem zawodowym, wychowaniem do życia w rodzinie — czy są one obowiązkowe i czy oceny z tych przedmiotów wliczają się do średniej?
- Joanna Biegaj
Do 7 klasy szkoły podstawowej idą dzieci, które ukończyły 13 lat (chyba że rozpoczęły naukę rok wcześniej, wówczas w 7 klasie mają 12 lat).
Co czeka dziecko w roku szkolnym 2024/2025 i jak będzie wyglądała jego wyprawka szkolna do klasy 7 szkoły podstawowej? Podpowiadamy, jakie są przedmioty w 7 klasie, i jakie zmiany w szkolnych przepisach dotyczą siódmoklasistów od 1 września 2024.
Spis treści:
- Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie?
- Jakie przedmioty są w 7 klasie? – kompletny spis
- Ile jest przedmiotów w 7 klasie szkoły podstawowej?
- Jakie trzeba kupić zeszyty i książki do 7 klasy?
Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie?
W 7 klasie szkoły podstawowej dochodzą 3 nowe przedmioty szkolne: język nowożytny, chemia i fizyka, a także (w wymiarze 10 godzin w roku) doradztwo zawodowe.
Jeśli chodzi o zmiany w planie lekcji, odchodzą lekcje techniki, lecz przybywa godzin z zakresu takich zajęć jak:
- drugi język obcy nowożytny (dzieci uczą się go 2 godziny tygodniowo);
- chemia (2 godziny tygodniowo);
- fizyka (2 godziny tygodniowo);
- geografia (już nie 1 a 2 godziny tygodniowo; to kontynuacja przyrody z poprzednich lat, obejmująca tylko zagadnienia związane z geografią);
- zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego (10 godzin w ciągu całego roku: zajęcia te są obowiązkowe, ale nieoceniane, nie wpisuje się ich ani do arkusza ocen, ani na świadectwo szkolne).
Jakie przedmioty są w 7 klasie? – kompletny spis
W 7 klasie uczniowie kontynuują też zajęcia z dobrze znanych im przedmiotów.
Wszystkie przedmioty szkolne w 7 klasie to:
- język polski (5 godzin tygodniowo);
- pierwszy język obcy (3 godziny tygodniowo);
- drugi język obcy nowożytny (2 godziny tygodniowo);
- matematyka (4 godziny tygodniowo);
- chemia (2 godziny tygodniowo);
- fizyka (2 godziny tygodniowo);
- geografia (2 godziny tygodniowo);
- historia (2 godziny tygodniowo);
- biologia (1 godzina tygodniowo);
- informatyka (1 godzina tygodniowo);
- wychowanie fizyczne (4 godziny tygodniowo);
- zajęcia z wychowawcą, godzina wychowawcza (1 godzina tygodniowo);
- muzyka – (1 godzina tygodniowo);
- plastyka – (1 godzina tygodniowo);
- zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego (10 godzin tygodniowo).
Podobnie jak w latach poprzednich: w 7 klasie najwięcej czasu poświęca się na takie przedmioty, jak: język polski, matematyka i WF.
W 7 klasie szkoły podstawowej uczeń ma także zajęcia dodatkowe. Są to:
- religia/etyka (2 godziny religii tygodniowo lub co najmniej 1 godzina etyki w tygodniu);
- wychowanie do życia w rodzinie (tzw. WdŻ ; 14 godzin lekcyjnych na cały rok szkolny, w tym 5 godzin tylko dla dziewcząt i 5 godzin tylko dla chłopców).
Uwaga: od 1 września 2024 oceny z religii/etyki nie wliczają się do średniej ocen na półrocze ani na koniec roku.
Od 1 września 2024 roku WdŻ zniknie z polskich szkół. Zastąpi go inny przedmiot: edukacja zdrowotna.
Ile jest przedmiotów w 7 klasie szkoły podstawowej?
W 7 klasie szkoły podstawowej jest 15-18 przedmiotów. Liczba przedmiotów uzależniona jest od tego, czy dziecko chodzi na lekcje religii lub etyki.
Dobrowolny jest także przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie”. Uczeń niepełnoletni nie musi brać udziału w zajęciach, o ile jego rodzice czy opiekunowie prawni zgłoszą dyrektorowi pisemną rezygnację.
Tak czy inaczej, siódmoklasista spędzi na lekcjach o 7 godzin tygodniowo więcej niż w roku ubiegłym. W planie lekcji czeka go 32 godziny lekcyjne w tygodniu. To całkiem sporo.
Jakie trzeba kupić zeszyty i książki do 7 klasy?
Co roku rodzice zastanawiają się, jakie książki, zeszyty i inne pomoce dydaktyczne w ramach wyprawki szkolnej będą potrzebne ich dziecku. Książki na szczęście są bezpłatne (rodzice muszą za nie zapłacić tylko wówczas, gdy dziecko zgubi podręcznik albo odda na koniec roku zniszczony egzemplarz).
Trzeba jednak kupić zeszyty i pomocne w nauce przybory szkolne. Do plecaka 7-klasisty włóż grubsze zeszyty (najlepiej 60-kartkowe i z miękkimi okładkami, żeby nie skończyły się zbyt szybko i nie ważyły zbyt dużo).
Oto rozpiska, jakie zeszyty w 7 klasie będą obowiązywały w trakcie roku szkolnego:
- zeszyty w kratkę – do matematyki, chemii, fizyki, historii, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, plastyki, informatyki, ewentualnie do religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie;
- zeszyty w szeroką linię – do języka polskiego i języków obcych (chyba że nauczyciel języków obcych nie ma nic przeciwko, by uczniowie prowadzili notatki w zeszytach w kratkę, wtedy na listę zakupów trzeba wpisać dodatkowe zeszyty w kratkę)
- zeszyt nutowy (z pięciolinią) – do muzyki.
Potrzebne będzie więc ok. 13-16 zeszytów. Wszystko zależy od tego, czy dziecko uczestniczy w zajęciach nieobowiązkowych.
Zobacz też: